Već dvije godine 7.500 osnovaca u Tešnju prikuplja “petice” i čisti grad, a nadležni ih nagrađuju.
Grad Tešanj gotovo da i nema problem sa odbačenom plastičnom ambalažom.
Teško da ćete tamo bilo gdje vidjeti odbačenu plastičnu bocu. Već dvije godine na prikupljanju PET (polietilentetraftalat) ambalaže uključen je cijeli grad.
Najzaslužniji za uspješan ekološki (EKO) projekat su tešanjski učenici. Njih 7.500 se takmiči u prikupljanju “petica”, što nadležni i nagrađuju.
Kada je Al Jazeerina reporterka Arduana Kurić posjetila Tešanj, djeca su predložila da insceniraju akciju čišćenja školskog dvorišta, jer je ono savršeno čisto.
Pametno potrošen novac
“Firma Omorika, shodno tržišnoj cijeni isplaćuje 300 KM po toni, a općina Tešanj sufinasira marku na marku, dakle i oni daju 300 KM po toni, tako da je ukupno 600 KM na raspolaganju školama i učenicima po toni”, kaže Adnan Lihić iz organizacije EKO Mladi.
Novac koji su zaradili, učenici su pametno potrošili.
Učenica Sajra Agić kaže da su od prikupljeng novca kupili 17 LCD monitora za kabinet informatike, videonadzor za područnu školu i modernu opremu za fiskulturnu salu.
Učenici su samo u ovoj godini prikupili 5.181 kg plastične ambalaže ili 8,7 kilograma “petica” po učeniku. Kada tešanjski osnovci prikupe “petice”, preuzima ih Omorika, jedina bh. kompanija za reciklažu.
Od prikupljeng novca kupljeni su LCD monitori za kabinet informatike, videonadzor za područnu školu i moderna opremu za fiskulturnu salu.
Nažalost, Tešanj je, po pitanju ekološke svijesti, rijetki svijetli primjer.
Omorika uskoro potpisuje ugovor sa Crnom Gorom o uvozu plastičnih boca, jer dovoljne količine ovog otpada ne dobijaju iz BiH.
Slabi rezultati u Sarajevu
Projekat odvojenog prikupljanja plastičnog otpada ni u glavnom gradu BiH nije dao značajnije rezultate, kaže za Al Jazeeru Ahmed Đipa, glasnogovornik KJKP Rad.
“U posude za odvojeno odlaganje, građani odlažu papirni i plastični otpad. To su posude s plavim i žutim poklopcem. Evo, za ovih nekoliko godina mogu reći da rezultati nisu značajni”, kaže glasnogovornik KJKP Rad.
U Starom Gradu kontejneri nisu ni postavljeni zbog nedovoljne širine ulica, tako da se odlaganje vrši u plastičnim kesama.
Kontejneri za odvojeno prikupljanje otpada postavljeni su u samo dvije sarajevske općine. U srcu Sarajeva, Starom Gradu, uopće ih nema zbog, kako iz Rada navode, neispunjavanja uslova za postavljanje takvih posuda.
U Starom Gradu, na mnogim mjestima i naseljima, uopće nisu postavljeni kontejneri zbog nedovoljne širine ulica, tako da se odlaganje vrši u plastičnim kesama.
No, kako kaže jedna poslovica, kada postoji snažna volja, pronađe se način.
U Tešnju su, naprimjer, to riješili postavljanjem posuda za smeće, koje jednostavno mogu stati ispred svakog ulaza, bez obzira na širinu ulice.
Izvor: Al Jazeera