Radna posjeta i bratimljenje sa školom u Turskoj

 

U organizaciji Yunus Emre Enstitüsü – Turskog kulturnog centra Sarajevo direktorica Gimnazije „Musa Ćazim Ćatić“ u Tešnju, Aida Salkić, je zajedno sa kolegama iz trideset dvije škole iz Bosne i Hercegovine u periodu od 2. do 5. decembra 2015. godine boravila u radnoj posjeti u Republici Turskoj. Ova posjeta je uslijedila nakon potpisivanja Protokola o saradnji između ministarstava obrazovanja Turske i FBiH. Potpisani Protokol stvorio je okvire za zajedničke projekte i aktivnosti koje će provoditi dva ministarstva u saradnji sa Institutom Yunus Emre, prije svega projekta bratimljenja škola. Tokom posjete direktora bosanskohercegovačkih škola potpisani su bilateralni Protokoli o bratimljenju naših i turskih škola. Posredstvom Protokola razvijaće se veze na polju obrazovanja, ekonomije i kulture između škola. Kroz projekat bratimljenja koji će se implementirati tokom četiri školske godine, škole će raditi na zajedničkim projektima, dijeliti tehnološka dostignuća, bolje upoznati historiju zemlje bratske škole, njenu kulturu i obrazovni sistem. U okviru svojih materijalnih mogućnosti škole će ostvariti radne posjete, a u školama će se formirati jedan kutak u kojem će se naći promotivni materijal bratske škole i informacije o provedenim aktivnostima. Škole će osnažiti zajedničke kulturne vrijednosti, osjećaj mira, prijateljstva i bratstva među školama.

Institut Yunus Emre je svim školama u kojima se izučava turski jezik odredio bratsku školu. Naša škola je zbratimljena sa školom Sağmalcılar Anadolu Lisesi  (ISTAMBUL –BAYRAMPASA). U ovoj, kao i u ostalim školama koje smo posjetili, bili smo srdačno dočekani. Nadamo se da će učenici naše škole u predstojećem periodu imati priliku posjetiti i ugostiti svoje vršnjake iz bratske škole.

Opširnije: mcc.edu.ba

O Gimnazija Musa Cazim Catic

Komentariši