ODLAZAK GIMNAZIJALACA U SARAJEVO

Utorak 20.decembra je bio zaista nesvakidasnji nastavni dan naše škole. U ranim jutarnjim satima krenuli smo podijeljeni u pet autobusa put Sarajeva. Prvi cilj našeg odlaska bio je Zemaljski muzej u Sarajevu. Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine je najstarija muzejska institucija u Bosni i Hercegovini, osnovana 1888. godine, za vrijeme Austro-Ugarske vladavine. Arhitekt Karlo Paržik je uradio projekt za zgradu muzeja, koja se sastoji od četiri zasebna paviljona, međusobno povezana terasama, sa unutrašnjim atrijom gdje je smješten botanički vrt. Zanimljivo je da je to jedina zgrada muzeja u jugoistočnoj Europi koja je namjenski građena za tu svrhu. Zemaljski muzej u Sarajevu je tijekom svoga stogodišnjeg postojanja uspio sakupiti dobar dio kulturnog nacionalnog nasljeđa zemlje i svih njenih naroda. Eksponati su razvrstani po odjeljenjima (arheološko, etnološko i odjeljenje prirodnih znanosti) u nekoliko različitih zbirki (folklorna, numizmatička, prirodoslovna, prapovijesna, antička i druge). Naši učenici su imali uvid u sve postojeće zbirke. Nakon Zemaljskog muzeja smo se u podnevnim satima uputili na Sarajevo Holiday market na Marin Dvoru gdje su učenici imali priliku vidjeti klizalište. Nakon toga posjetili smo Zimski salon knjige u Colegium artistikumu u Skenderiji gdje su najaktivniji bili članovi Bibliotekarske sekcije. U popodnevnim satima imali smo vremena za odlazak na ručak ili kafu, kao i za šetnju Sarajevom koje je odisalo novogodišnjom atmosferom i predstavilo se našim učenicima u svom najljepšem svjetlu. U 19:00 počelo je okupljanje ispred Narodnog pozorišta gdje je naša ekipa od oko 300 ljudi ušla i zauzela mjesta u ovoj najvećoj pozorišnoj kući u Bosni i Hercegovini i jednoj od najznačajnijih u Jugoistočnoj Evropi. Gledali smo Brešanovu predstavu „Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja“ u izvedbi najpoznatijih bosanskohercegovačkih glumaca (Josip Pejaković, Milan Pavlović, Mirsad Tuka, Amina Begović, Mirvad Kurić, Riad Ljutović i mnogi dr). Nakon aplauza koji je oduševio i najbolju postavku Narodnog pozorišta, uputili smo se prema autobusima koji su nas vratili našim kućama. Cijeli dan je bio jedna velika avantura koja je završila na zadovoljstvo svih nas.

 

Glumačka ekipa naše komedije HAMLET U SELU MRDUŠA DONJA ILI HAMLET ZNA ŠTO NAROD NE ZNA i večeras oraspoložila sve prisutne u pozorištu. Apaluz je večeras parametar za Vas koji niste pogledali ovu komediju da to svakako učinite u narednoj godini 16. januara.

Posted by Narodno pozorište Sarajevo on Dienstag, 20. Dezember 2016

 

[print_gllr id=4871]

O Gimnazija Musa Cazim Catic