Jučer je u prostorijama Zavoda za borbu protiv bolesti ovisnosti Zeničko-dobojskog kantona upriličena skromna svečanost obilježavanja sedam godina od osnutka ove zdravstvene ustanove. O načinu rada te svemu što je urađeno govorio je dr. Jasmin Softić, direktor Zavoda, istakavši da je za ovih sedam godina registrovano 700 ovisnika, od kojih je na metadonskoj terapiji bilo 527, a na ostalim lijekovima 54 pacijenta. Uspjeh ljekara i medicinskog osoblja u liječenju narkomanskih ovisnika ogleda se i u podatku da su na desetine pacijenata stabilni apstinenti koji dolaze na kontrole u Zavod, a dobar broj ih je uspio nakon liječenja dobiti posao i osnovati porodicu. „Došlo je vrijeme kada već imamo devet pacijenata starijih od 50 godina, a tu je i nekoliko penzionera. Nekad su to bile nedostižne godine za heroinske ovisnike pošto su umirali dosta mladi. Uspjeh u liječenju vidan je i iz podatka da je laboratorijskom kontrolom krvi utvrđeno da je čak polovina pacijenata liječenih na metadonu negativna na heroin više od godinu dana, a petina pacijenata negativna na heroin zadnjih šest mjesec. Manje od trećine povremeno se vraća drogiranju.Godišnje testiramo oko 5500 osoba na populaciji od 13000. Sa našim pacijentima rade četiri ljekara neuropsihijatra, tri psihologa, dva socijalna radnika, jedan socijalni pedagog, te jedna viša medicinska sestra i 18 medicinskih sestara i tehničara. Među VS kadrom imamo četiri magistra nauka, a dva spremaju doktorsku disertaciju, tako da sa administrativnim osobljem Zavod broji ukupno 34 zaposlena.“ riječi su dr. Softića.
Cjelokupan sistem liječenja odvija se u dva mala prostora za rad, u ambulanti i u Detoks centru (u sastavu Kantonalne bolnice).Dosada je najviše urađeno na polju heroinske ovisnosti. Uspjesi Zavoda u liječenju sada se već zovu „zeničkim modelom“ koji su primjenile i druge ustanove u BiH za liječenje ovisnika. Taj model podrazumijeva zamjensku terapiju za ovisnike u njihovoj sredini, uzimanje lijeka metadona pod nadzorom u ustanovi i terapiju Suboxonom na recept uz podršku porodice. Trenutno su 202 heroinska ovisnika na zamjenskoj terapiji.Terenskim radom „pokriva“ se čitav kanton putem lokalnih ambulanti u domovima zdravlja u svakoj opštini gdje se liječe registrovani ovisnici. Uz to, jedan manji broj pacijenata ovisnika o alkoholu liječi se u ovom Zavodu, prema nalogu suda, zbog nasilja u porodici.Bitno je napomenuti da Zavod radi besplatno testiranje na psihoaktivne supstance za roditelje sa djecom, učenike u pratnji pedagoga iz srednjih škola, te za klijente Centra za socijalni rad. U Detoks centru koji ima šest kreveta prosječno se godišnje liječi oko 70 pacijenata, od čega 15-20 iz drugih kantona. Dužina bolničkog liječenja je 25 dana.Za pet godina liječeno je 306 pacijenata, od toga 52 iz drugih kantona. Od oktobra ove godine potpisani su ugovori sa KPZ Busovača i KPZ Zenica, pa sad djelatnici Zavoda odlaze u zatvore i pregledaju pacijente koji svakodnevno dobijaju terapiju.
Zavod ostvaruje i dobru saradnju sa komunama u kojima se liječe narkomanski ovisnici (Kakanj, Smoluća, Marjanovac i Plehan), a trenutno je u komunama 17 pacijenata. Novina u radu Zavoda zadnjih mjeseci je terapija radom,ali konačni cilj je da pacijent postane zdravi član društva. Dosta se radi i na prevenciji koja široko zahvata sistem obrazovanja, opštu populaciju, vjerska lica, policiju, centre za socijalni rad. Na kraju, treba reći i to da Zavod ima podršku Global fonda preko UNDP-a. Kad su u pitanju planovi za naredni period u Zavodu ističu da bi bilo idealno kada bi se osnovao Regionalni centar za bolesti ovisnosti te da on posjeduje vlastiti prostor.Tako bi se onda djelatnost Zavoda mogla proširiti i na intenzivnije bavljenje drugim ovisnostima, posebno alkoholizmom.
Press služba ZDK