Tematska sjednica Vlade o stanju u Kantonalnoj bolnici

Tematska sjednica Vlade o stanju u Kantonalnoj bolnici

Danas je Vlada Zeničko-dobojskog kantona održala tematsku sjednicu na kojoj je raspravljano o Informaciji Radne grupe formirane s ciljem analize poslovanja Kantonalne bolnice Zenica u prethodnom periodu i teškog stanja u kome se ova zdravstvena ustanova nalazi. Ovoj sjednici, osim članova Vlade prisustvovali su i predstavnici menadžmenta Bolnice,na čelu sa direktorom Abdulahom Granićem, članovi Upravnog odbora KBZ kao i predstavnici Kantonalnog zavoda zdravstvenog osiguranja na čelu sa Senaidom Begićem, direktorom. Cilj ove tematske sjednice bio je da se analizira zatečeno finansijsko stanje i problemi vezani za neizmirene obaveze prema dobavljačima i nabavku neophodne opreme. Osim toga, raspravljalo se i o kreditnom zaduženju za izgradnju i opremanje novog centralnog operativnog bloka i izgradnju energetskog kompleksa u Kantonalnoj bolnici Zenica te poboljšanju statusa ljekara.

S obzirom na činjenicu da je u radnom materijalu izvršena analiza poslovanja od 2001. do polovine 2013. godine, to je na ovoj sjednici raspravljano o genezi nastanka konstantnog gubitka ove zdravstvene ustanove koji se ponavlja iz godine u godinu. Ovo je bilo potrebno sagledati kako bi se mogao sačiniti akcioni plan sanacije finansijskog stanja za naredni period te odrediti prioritete plaćanja kako Kantonalna bolnica ne bi stala sa radom.Naime, Bolnici su hitno potrebna finansijska sredstva kako bi sanirala dugove prema dobavljačima opreme, zatim za popravku CT aparata kao i za tekuće materijalne troškove.

Tokom rasprave, ustanovljeno je da su konstantni višemilionski gubici Bolnice nastali ranijih godina prvenstveno zbog ulaska u nove investicije,a koje nisu imale adekvatnu finansijsku podlogu niti razrađen racionalan plan otplate. Uz to, konstantno je povećavan broj zaposlenih, pa ih je danas na spisku Kantonalne bolnice ukupno 1587, s tim da je izražen porast upošljavanja radnika nemedicinske struke.

Na kraju rasprave doneseni su konkretni zaključci od kojih se prvi odnosi na to da se pokrene procedura odustajanja od austrijskog kredita za nabavku opreme za centralni operativni blok te da se nastave razgovori sa Saudijskim fondom o kreditnom zaduženju za pomenute svrhe. Naredni zaključak odnosi se na potrebu da se uradi detaljni energetski audit postojećeg izvedbenog projekta jer je potrebno uključiti i izmjenu krovova, fasada i prozora u svrhu energetske učinkovitosti svih zgrada u KBZ-u. Potrebno je izvršiti i reviziju projekta građevinskih radova energetskog kompleksa, a moraju se poništiti i tenderi za izbor dobavljača opreme. Uz pobrojano, treba sačiniti akcioni plan zaustavljanja negativnog trenda poslovanja Bolnice, a narednih dana izvršit će se preraspodjela sredstava između budžetskih korisnika u korist Bolnice kako bi se urgentno obezbijedilo 1.070.000 KM za podmirenje hitnih plaćanja. Na kraju, potrebno je utvrditi odgovornost lica koja su dovela KBZ u ovakvo teško finansijsko stanje zbog kojeg je u Bolnici sve manje lijekova i ostalih medicinskih potrepština,a što najviše osjete pacijenti koji su neodgovornirm ponašanjem ranijih rukovodećih struktura Bolnice bili stavljeni u drugi plan.

Opširnije na Zdk.ba

O Press sluzba ZDK