Nelinearnost

“Ideje kao istina, pravda i milosrđe ne mogu se odbaciti kao otrcane,
budući da su one često jedini bedemi koji stoje protiv okrutne vlasti.”

Aung San Suu Kyi

Nelinearnost je odnos dviju veličina koje nisu razmjerne, nego jedna o drugoj ovise kvadratično, sinusno ili u obliku koje druge složenije funkcije. Vlada Federacija BiH, na čelu sa Nerminom Nikšić, upravo je ovih dana ovoj definiciji neskriveno dodala novu ovisnost, i to stranačko-političku. U situaciji kada se Vlada FBiH zadužuje kod kreditora, u isto vrijeme ista vlada dijeli grantove nižim nivoima vlasti, općinama. Postoji nekoliko ozbiljnih institucionalnih pitanja zbog kojih se to ne bi trebalo raditi na takav način, ali postoje i politička pitanja zbog kojih se to ne bi trebalo raditi. No kada se uradi, onda ne bi trebalo biti diskriminacije općina ovisno o tome kakva struktura vlasti se nalazi u pojedinim općinama.

Prvo nekoliko riječi o institucionalnim razlozima. Postoji zakon o planiranju lokalnog razvoja na nivou Federacije BiH, koji je stupio na snagu 1.1.2021. godine. Ako bi se poštovao samo ovaj zakon, ako bi Vlada FBiH poštovala zakon, ovakve ad-hoc intervencije – grantovi su nepotrebni. Zakon je upravo donesen kako bi se sve podiglo na viši nivo planiranja općedruštvenokorisnih projekata, a ne populističkih intervencija u cilju dnevnopolitičke potrebe i glasova. Upravo je g-din Nikšić za slične stvari gromoglasno prozivao svog prethodnika g-dina Novalića, iako je tada nivo tekućih prihoda bio značajno viši od planiranih. Nije primjereno, a institucionalno je pogrešno, nastaviti sa praksama koje ste prethodno kritikovali. Šta više, pogotovo kada su kao takve upitne i u pogledu zakonskih rješenja.

No, loše prakse se brzo usvajaju i prihvataju kao neminovnost, kao nešto što može proći bez prigovora, jer nekima ili čak većini to na neki način odgovara. Ali ovaj puta je Vlada FBiH napravila takvu diskriminaciju koja je izazvala opravdan revolt općina koje su potpuno izostavljene ili je nelinearnost raspodjele dosegla veoma visok stepen samovolje. Kada se javnim sredstvima tako samovoljno i bez temeljnih kriterija raspolaže onda se ne može očekivati red i mir, podrška pogotovo. Na ovo je reagovao Mirnes Tukić, općinski načelnik, 8.8.2024, komentarišući grantove Vlade FBiH i raspodjelu od 50 miliona KM: “Uz općinu Doboj Jug, još 10 drugih manjih općina nisu dobile sredstva a neke od njih su općina Olovo, Teočak, Sapna bez adekvatnog objašnjenja. Navest ću samo neke od općina koliko su dobile sredstava: Maglaj 1.200.000KM, Stolac 1.600.000KM, Široki Brijeg 880.000KM, Tuzla 2.000.000KM, Usora 560.000KM, Tešanj 600.000KM. Sramnu odluku bi trebali poništiti, te pravilno i jednako rasporediti sredstva, jer ako ovako ostane postavlja se pitanje za koga Vlada FBiH radi i poštuje li se ravnomjeran razvoj FBiH!

Inače je trend saradnje različitih nivoa vlasti (federalni – kantonalni – općinski) usmjeren na stranačku pripadnost javnih funkcionera (premijera, ministara, načelnika), a ne na institucionalnu saradnju, kriterije, zakonske nadležnosti, ovlasti i odgovornosti. To se dešava jer nisu igrađene dobre prakse u primarnom interesu javnih institucija. Zakonska rješenja se interpretiraju na dnevno-političkoj osnovi a ne na dugoročnom javnom interesu, baš kao što se ustav interpretira od strane rušitelja Bosne i Hercegovine. Ali ko će stati i preipitati se? Ko će saslušati apel načelnika Tukića, preispitati se i promijeniti pristup? Ko će naći snage da konačno afirmiše odgovornost za finansiranje projekata od značaja za Federaciju BiH, od značaja za kantone a onda i za općine, te u skladu s tim donijeti zakon o raspodjeli javnih prihoda, a ne da javni prihodi služe onima koji su na vlasti za sopstvenu političku podršku.

Pogotovo što u isto vrijeme, 9.8.2024. godine, premijer Nikšić tvrdi u intevjuu za bh. izdanje Večernjeg lista: Želim istaknuti da sam ponosan kad kao Vlada zajedno odemo u Posušje, Goražde, Konjic, Ljubuški, Stolac, Tuzlu, Čapljinu, Orašje, Bihać, ali i na činjenicu da na sva mjesta na prostoru Federacije gledamo jednako… Da, vlada treba jedinstveno djelovati na cijelom području Federacije BiH u skladu sa ovlaštenjima i odgovornostima, i obilaziti sve općine. Ali, činjenice koje je predstavio načelnik Tukić ne treba smatrati ispravnim, naprotiv!

O Fuad Sisic

Fuad ŠIŠIĆ rođen je 20.06.1960. godine u Raduši (Tešanj), od oca Mehe Hadžimehić-Šišić i majke Nure, rođene Pobrić. Osnovnu školu, kao i Gimnaziju, završio je u Tešnju a zatim i studij mašinstva na Univerzitetu u Sarajevu 1984. godine.

Radni vijek je započeo u Unico filter početkom 1984. godine. Uz rad predaje stručne predmete u srednjim školama u Tešnju. Početkom aprila 1992. godine angažuje se u odbrani na različitim dužnostima da bi u julu 1994. godine izabran za Prijelaznog općinskog načelnika u Tešnju, a zatim 1997. godine i za Općinskog načelnika. U firmu Unico filter (kasnije MHBA) se vraća krajem 2000. godine i ostaje do 2008. godine u privredi. Krajem 2008. godine je izabran ponovo na poziciju Općinskog načelnika a 2012. godine i na poziciju Predsjedavajućeg Općinskog vijeća. U MHBA se vraća 2013. godine i ostaje do kraja 2016. godine. Od početka 2017. godine radi u privatnoj kompaniji SARAČEVIĆ, Tešanj.

Kroz neformalno obrazovanje prošao je edukaciju prodajnih vještina (USAID, MANN+HUMMEL), organizacijskih vještina (ADIŽES, Novi Sad), rukovodnih i menadžerskih vještina (CRESOM, Kalifornija; MANN+HUMMEL). Pohađao je mnoge edukacije u Bosni i Hercegovini i okruženju, kao i online edukacije. Bavi se pitanjima uloge rukovodstva i organizacijske transformacije uz elektronsku podršku, postavljanjem ciljeva, donošenjem odluka i korištenjem neophodnih menadžerskih alata.

Uz profesionalni rad je istovremeno obavljao niz drugih političkih, privrednih i društvenih poslova. Dobitnik je mnogih priznanja, a najznačajnija su: Lokalni lider desteljeća (Liga humanista), Najnačelnik (2011. godine), Plaketa Općine Tešanj (2015. godine).

Objavljene knjige:

- Početnica na računarima (1999),
- Reinženjering poslovnih procesa (2001),
- Rukovođenje (2003),
- Menadžerske vještine (2005),
- Nije kriv (2007),
- Rukovodni i menadžerski alati (2011),
- Organizacija (2013),
- Srcem i sredinom (2020)


Tešanj, 11.09.2020