Iz čega si nastao zavisi od genetike
– u šta ćeš se pretvoriti, od politike.
Stanisław Jerzy Lec
Općinsko vijeće Tešanj u mandatu 2020-2024 je nakon tadašnjih lokalnih izbora popunjeno kandidatima sa lista osam političkih stranaka. Po broju vijećnika, na početku mandata, niz je izgledao ovako: SDA (10), SDP (6), SBiH (2), A-SDA (2), BPS (2), SBB (1), Platforma za progres (1), LDS (1). Mandat je završio: SDA (10-3+1=8), SDP (6-1=5), SBiH (2-1+1=2), A-SDA (0) ili NES (2), BPS (2-1=1), SBB (1-1=0), Platforma za progres (1-1=0), LDS (1), NAPRIJED (4). Dakle, bilo je svega. I onoga što je bilo u fokusu javnosti, ali i onoga što nije. Uglavnom, od početnih osam stranaka čije liste su dobile podršku bar jednog vijećnika, mandat je završila samo jedna stranka bez promjene.
Općinsko vijeće Tešanj započinje mandat 2024-2028, po svemu sudeći, sa sljedećim nizom: SDA (9), NAPRIJED (5), SDP (4), ZAJEDNO – SBiH i DF (2), te pet stranaka sa po jednim kandidatom: NES (1), NiP (1), NAŠA STRANKA (1), SNAGA NARODA (1), BPS (1). Dakle devet političkih stranaka, političkih platformi, od toga četiri nove bar imenom u vijeću: NAPRIJED, NiP, NAŠA STRANKA i SNAGA NARODA. Ovaj tekst je suviše kratak da bi se osvrnuo na različitost političkih platformi, ali ću istaći moje zapažanje kao prosječno uključenog birača u praćenje izborne kampanje: nije demonstiran integralan fokus na nekoliko lokalnih prioriteta u godinama ispred nas, ili bar nije dovoljno jasno i snažno komuniciran. Rekao bih da su se više osjećala personalna nadmetanja nego ozbiljna debata u pogledu različitih prioriteta, a pogotovo debata oko toga kako te prioritete realizovati.
Kažu da većina nije u pravu. Većina u ovom slučaju nije izašla na izbore, a to je 56,41% i još 2,58% nevažećih (svjesno ili nesvjesno). Dakle, 58,99% ili bolje kazano, odlučili su oni koji su u pravu – njih 41% ukupnog broja Tešnjaka s pravom glasa. Oni su u pravu jer su iskoristili svoje pravo u skladu sa ustavom i zakonom. I upravo taj osnov i obavezuje sve koji su dobili odlučujuće povjerenje birača (neovisno da li je to IZBOR NARODA, ODLUČNO NAPRIJED, DOSLJEDNO S KARAKTEROM, ZAJEDNO, BOLJE, DOBRI LJUDI, SREDINOM, SNAGA NARODA) da nakon polaganje zakletve zapamte zakletvu koju su položili. A ona se tiče poštivanja ustava, zakona i Statuta Općine Tešanj. Polaganjem zakletve svi izabrani će postati općinski funkcioneri (ne stranački predstavnici, ne predstavnici mjesnih zajednica ili udruženja). A zakletva nije šala. To je pitanje osobnog integriteta bez obzira na političku svijest javnosti i građana. Općinski grb, a ne stranački logo niti mjesna sredina iz koje dolazi, je na prvom mjestu. Svi, baš svi, imaju primarnu odgovornost se boriti za unapređenje lokalnih propisa, efektivniji i efikasniji rad lokalne uprave s fokusom na zadovoljstvo korisnika usluga bilo da se radi o administraciji, komunalnim uslugama, zdravstvu, socijali,… te alociranje resursa na ključne prioritete, uz sinergiju i posvećenost, neovisno bili dio „vladajuće većine“ ili „opozicije“. Imaće možda različit uticaj, ali građani će cijeniti kako se osvaruje uticaj bez obzira na konačan ishod. No smjer je zajednički, ključni ciljevi su zajednički – općinski, samo argumentacija, ideje, kreativnost mogu biti drugačije.
Sada nije važno ko je koga podržavao, ko koga nije podržavao, ko je kome uzvraćao, možda rekao što nije mislio i što nije trebao. Sada je prilika pred svima da dokažu građanima općine Tešanj da izborne poruke nisu bile parole za javnost, i dokažu većini koja nije izašla na izbore da izbori imaju smisla, jer je vlast nepristrasna i odgovorna prema svim sredinama i svim segmentima na fer i transaparentan način, neovisno je li neko glasao ili nije, i kako je glasao. Jer budžet pune svi, i oni koji ne glasaju, i oni koji glasaju kako god glasaju. A budžet ne pripada vlastima, ni načelniku ni vijeću, njima pripada odgovornost za njegovo trošenje. A kada Izborna komisija Bosne i Hercegovine jednog dana oglasi početak naredne kampanje, tada svi mogu ponovo staviti stranačke dresove u prvi plan.