Ja sam Shawnee. Moji su preci bili ratnici. Njihov sin je ratnik.
Od njih uzimam samo svoje postojanje. Od svog plemena ne uzimam ništa.
Poglavica Tecumseh
Evropska konvencija o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda usvojena je u Rimu, 4. novembra 1950. godine, na temelju već usvojene univerzalne deklaracije o ljudskim pravima koju je Generalna skupština Ujedinjenih naroda proglasila 10. decembra 1948. godine. U srijedu, 20. novembra 2024. godine, u Strasbourgu je održana rasprava pred Velikim vijećem Evropskog suda za ljudska prava u slučaju “Slaven Kovačević protiv Bosne i Hercegovine”, po žalbi Vijeća ministara BiH. Sud je održao raspravu pred Velikim vijećem u predmetu Kovačević protiv Bosne i Hercegovine. Inače, predmet se odnosi na biračka prava podnosioca zahtjeva na zakonodavnim i predsjedničkim izborima u Bosni i Hercegovini. Zbog kombinacije teritorijalnih i etničkih uslova koji se primjenjuju na izbore za Dom naroda Parlamentarne skupštine i za Predsjedništvo, nije mogao glasati za kandidate po svom izboru na tim izborima 2022. godine.
Iako je Konvencija o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda mijenjana tokom cijelog perioda, sve promjene su imale intenciju jačanja individualnih ljudskih prava i sloboda tako da su države članice Vijeća Evrope (danas njih 46, među njima Bosna i Hercegovina) obavezne uskladiti svoja ustavna i zakonska rješenja sa pravima iz ove Konvencije. Ta obaveznost je dodatno naglašena kada dolazi po presudama Evropskog suda za ljudska prava. Ali šta ako nije tako kao u slučaju institucija Bosne i Hercegovine i njene sveukupne strukture? Izgleda ništa!? Nastavljaju se procesi iznova i iznova, sa novim osobama i u principu sa suštinski istim tužbama, jer se Ustav Bosne i Hercegovine ne usklađuje sa obavezama iz Konevncije koja je sastavni dio Ustava Bosne i Hercegovine. Jednostavno je, iako tužno: politički predstavnici izabrani na redovnim izborima dolaze u instutucije Bosne i Hercegovine (ali i na mnogim drugim nivoima) ne da bi poštovali Ustav Bosne i Hercegovine, ne da bi ulagali napore i isti usklađivali sa obavezama iz samog Ustava, nego dolaze sa ciljem da interpretiraju ustavne i zakonske obaveze za različite političke ciljeve.
No ništa nije nepoznato u vezi s tim. Svi to znaju i u Bosni i Hercegovini, a i izvan Bosne i Hercegovine oni koji su zainteresovani. Pa zašto onda ovo pišem? Ovo pišem zbog jedne konstatacije u samoj press objavi Suda, ECHR 268 (2024) od 20.11.2024. godine, prva strana, četvrti pasus: The Bosnian Constitution has its origins in the 1995 General Framework Agreement for Peace in Bosnia and Herzegovina (the Dayton Peace Accords) signed at the end of the 1992-1995 war. Since then, Bosnia and Herzegovina has been composed of two Entities – the Federation of Bosnia and Herzegovina and the Republika Srpska – plus the Brčko District which belongs to both.
Konstatacija da je od Daytona Bosna i Hercegovina sastavljena od dva entiteta plus Brčko distrikt koje pripada entitetima je upadljiva, i suprotna je ustavnom rješenju za Brčko, odnosno suprotna je i Statutu Brčko distrikt (član 1. Brčko distrikt Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: “Distrikt”) je jedinstvena administrativna jedinica lokalne samouprave koja je pod suverenitetom Bosne i Hercegovine.). Na žalost, aktuelna .pdf verzija Ustava Bosne i Hercegovine na bosanskom jeziku, član 1. tačka 3: Sastav Bosna i Hercegovina se sastoji od dva entiteta: Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske (u daljem tekstu “entiteti”). Na istoj adresi Ustavnog suda se nalazi i .pdf verzija na engleskom jeziku u kojoj stoji: Bosnia and Herzegovina shall consist of the two Entities, the Federation of Bosnia and Herzegovina and the Republika Srpska (hereinafter “the Entities”).
Kako se dogodilo da je ova definicija u Ustavu Bosne i Hercegovine na engleskom jeziku (koji je izvorni Deytonski sporazum) ovako napisana (ako je napisana), ne znam. Bilo bi logično, i na temelju drugih dijelova teksta da na ovom mjestu piše: Bosna i Hercegovina uspostavlja dva entiteta: Federaciju i Republiku Srpsku. Naravno, ni aktuelni tekst ne bi trebao biti sporan ako se gleda na Bosnu i Hercegovinu koja nastavlja kontinuitet svoje državnosti (član 1. Ustav Republika Bosna i Hercegovina, čiji će službeni naziv od sada biti “Bosna i Hercegovina”, nastavit će svoje pravno postojanje prema međunarodnom pravu kao država, sa svojom unutarnjom strukturom izmijenjenom kako je ovdje predviđeno i sa svojim sadašnjim međunarodno priznatim granicama). On je sporan kada se upotrebljava partikularno, kao u press dokumentu Evropskog suda za ljudska prava, koju se prenijeli i neki mediji u Bosni i Hercegovini, bez ikakvog komentara o ovome.