Minimalna plata

Posao nije problem. Čak su i robovi imali posao.
Problem su plate, porezi i doprinosi.
nn

Zakon o doprinosima u FBiH je usvojen 1998. godine, a nakon toga su bile izmjene i dopune 2000., 2001., 2002., 2006., 2008., 2015., 2016., 2018., 2019., 2021. i 2023. godine. Uz to, u posljednjih 10 godina se moglo čuti mnogo obećanja Vlade FBiH o smanjenju stopa doprinosa i povećanju nivoa minimalne plate kao istovremenom i nužnom događaju sa datim rokovima. No ništa se od toga nije dogodilo. Ali dogodilo se jedno brzo obećanje na kraju 2023. godine (Vojin Mijatović, zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta) i Vlada FBiH ispunila (samo povećanje minimalne plate, ali bez smanjenja doprinosa) samo dan prije početka 2025. godine. Vlada FBiH je donijela odluku o visini minimalne plate za 2025. godinu. To je iznos od 1.000,00 KM. Tačka.

Uradili su to kao da se radi o nekoj administrativnoj taksi koja se plaća jednom godišnje, ili ulaznici za novogodišnji koncert (ali, ulaznice za koncert su besplatne jer para u budžetima ima). Prvo pitanje je da li živimo zajedničku stvarnost? A drugo pitanje je: ko je u toj zajedničkoj stvarnosti eksploatator, a ko (ne) pokazuje elementarnu odgovornost za održivost ekonomskih procesa i društvenih odnosa? Nestvarno djeluje da vlast, koja po definiciji ima primarnu odgovornost za usklađivanje propisa kako bi zajednička stvarnost bila održiva i sa stepenom podnošljive (ne)pravednosti, uradi ovako nešto.

Ne radi se primarno o utvrđenoj cifri, nego o načinu na koji je to urađeno i obrazloženju, odnosno komunikaciji koja je uslijedila. Javnosti nije ponuđena nikakva analitika. Porezna uprava ima sve podatke. Baze podataka su pune informacija i znanja koje je neko trebao analizirati i prezentovati javnosti. Analitika koja bi pokazala stanje prije i očekivano stanje poslije (sa predpostavkom istog broja subjekata, strukture i broja uposlenih). Informacije koje bi pokazale koji je to prosječni dodatni trošak za svaki privredni segment, kolika je dobit u tom segmentu, koliko firmi u svakom segmentu nema tu dobit i šta će to kao uticaj (outcome) proizvesti? Rast cijena, vanredni rast penzija, smanjeni broj privrednih subjekata, uposlenih!? Šta je sa postepenosti promjene koja se mora dogoditi kako bi se smanjili rizici? Šta je sa onima koji isplaćuju platu po sistematizaciji radnih mjesta i plaćaju ionako doprinose u punom iznosu, a ne prema minimalnoj plati, i nema koverte? Zato je sada najveća tajna zašto se Vlada odlučila baš na ovakav pristup!? Jer ovo je udar na najniža primanja a ne najviša!

A svi znaju sve. Svi znaju da uposleni u privatnom sektoru uglavnom primaju neku razliku u koverti na koju se ne plaćaju doprinosi. I svi znaju odakle dolaze te pare. O tome govore i sami premijeri dugo vremena. I svi znaju da to nije ok, kao što znaju da su stope samodoprinosa prevelike. Šta je se rezervama u budžetu, broju raznih agencija i ustanova u pogledu njihovih troškova? Zar nije bilo dovoljno vremena da se neko pozabavi ozbiljno tim strukturama, njihovom integracijom i racionalizacijom, osposobljenosti uposlenih, njihovom efektivnosti i efikasnosti, te eliminisanje birokratije na podnošljiv level!? Kontinuitet ciljeva i projekata u javnim vlastima mora postojati neovisno o stranačkoj i personalnoj strukturi. Inače je sve uzaludno.

No ništa od toga se ne vidi. A komunikacija koju je pokrenuo premijer Nikšić nije ništa drugo nego nova konfrontacija društvenih odnosa. Novi oblik populizma sa nepoznatim posljedicama ili možda nešto još i gore!? Na žalost, ni Udruženje poslodavaca nije izašlo sa podacima i bilo kakvom istinom. Odgovorilo je na isti način. Na žalost, za 25 godina se nije uspio razviti fer partnerski odnos između vlasti i udruženja poslodavaca (o sindikatu de ne govorim), a kamoli prihvatiti zajednička stvarnost koja se mora mijenjati. Svi imaju dovoljno argumenata da optužuju druge, kao da ne vide i ne čuju, ali i čuju i vide. Možda samo slušaju i gledaju svoga posla!? Jer ni vlada, ni poslodavci, ni sindikat ne mogu okupiti na proteste ni blizu onoga što može Severina.

O Fuad Sisic

Fuad ŠIŠIĆ rođen je 20.06.1960. godine u Raduši (Tešanj), od oca Mehe Hadžimehić-Šišić i majke Nure, rođene Pobrić. Osnovnu školu, kao i Gimnaziju, završio je u Tešnju a zatim i studij mašinstva na Univerzitetu u Sarajevu 1984. godine.

Radni vijek je započeo u Unico filter početkom 1984. godine. Uz rad predaje stručne predmete u srednjim školama u Tešnju. Početkom aprila 1992. godine angažuje se u odbrani na različitim dužnostima da bi u julu 1994. godine izabran za Prijelaznog općinskog načelnika u Tešnju, a zatim 1997. godine i za Općinskog načelnika. U firmu Unico filter (kasnije MHBA) se vraća krajem 2000. godine i ostaje do 2008. godine u privredi. Krajem 2008. godine je izabran ponovo na poziciju Općinskog načelnika a 2012. godine i na poziciju Predsjedavajućeg Općinskog vijeća. U MHBA se vraća 2013. godine i ostaje do kraja 2016. godine. Od početka 2017. godine radi u privatnoj kompaniji SARAČEVIĆ, Tešanj.

Kroz neformalno obrazovanje prošao je edukaciju prodajnih vještina (USAID, MANN+HUMMEL), organizacijskih vještina (ADIŽES, Novi Sad), rukovodnih i menadžerskih vještina (CRESOM, Kalifornija; MANN+HUMMEL). Pohađao je mnoge edukacije u Bosni i Hercegovini i okruženju, kao i online edukacije. Bavi se pitanjima uloge rukovodstva i organizacijske transformacije uz elektronsku podršku, postavljanjem ciljeva, donošenjem odluka i korištenjem neophodnih menadžerskih alata.

Uz profesionalni rad je istovremeno obavljao niz drugih političkih, privrednih i društvenih poslova. Dobitnik je mnogih priznanja, a najznačajnija su: Lokalni lider desteljeća (Liga humanista), Najnačelnik (2011. godine), Plaketa Općine Tešanj (2015. godine).

Objavljene knjige:

- Početnica na računarima (1999),
- Reinženjering poslovnih procesa (2001),
- Rukovođenje (2003),
- Menadžerske vještine (2005),
- Nije kriv (2007),
- Rukovodni i menadžerski alati (2011),
- Organizacija (2013),
- Srcem i sredinom (2020)


Tešanj, 11.09.2020