Oooo Nermineeee

Odreknite se funkcija sa međusobnim optužbama
u zamjenu za funkcije sa svrhom.

Prije nepunih pet godina, dakle 9.4. 2020. godine, objavio sam kolumnu pod nazivom Oooo Fadileee…, u kojoj sam imao kritički osvrt na rad Vlade FBiH, a povodom neuravnotežene dodjele grantova općinama bez ikakvih kriterija.

Na samom kraju prošle godine, Vlada FBiH je iznenada donijela odluku o povećanju minimalne plate radnika na 1.000,00 KM. Iako svi znaju da jedna mjera za sve nije realna, kao što nije realno da osobama koje nose broj cipela od 37 do 45 odredimo isti broj 40. Jedni će hodati bosi (ili povećati cijene), drugima će biti ok, a trećima će to biti i dalje komotno. No i rukovodstvo poslodavaca FBiH je krajem januara stalo iza takve odluke. I dok sada jedni obećavaju, a drugi očekuju i nadaju se paketu fiskalnih zakona u ovoj godini, postoje najmanje dva pitanja u vezi s tim:

  1. Ako se fiskalni zakoni mogu donijeti u toku ove godine, zbog čega se moralo ići na odluku koja je izazvala mnogo društvene polemike, dodatnu nervozu poslodavcima, a što je najvažnije i rast cijena (možda u nekoj mjeri i otpuštanje jednog broja radnika)?
  2. Ako se fiskalni zakoni mogu donijeti u ovoj godini, zašto nisu doneseni u posljednjih deset godina, jer upravo toliko je prošlo od datih obećanja da će biti usvojeni?

I zaista je cijela scena od donošenja odluke, njenog medijskog predstavljanja i raznih reakcija ostala nedovoljno razumljiva. Osim što je javnost isložena jasnim aktivnostima Beograda na realizaciji nastavka projekata osvajanja pola Bosne i Hercegovine, neizvjesnosti globalnih uticaja na mir i stabilnost na Balkanu, nastavku saradnje Dodik-Čović na destrukciji institucija Bosne i Hercegovine (gdje god ih ne mogu preuzeti), izloženi su i nejasnim posljedicama odluka same Vlade FBiH. A vrijeme nije za kritiku. Ali nije ni za brzopletost i nepromišljenost. Ne pogotovo od strane rukovodstva.

Iako imam osobno poštovanje prema svim javnim funkcionerima neovisno od stranačke pripadnosti jer je i njagora vlast bolja od anarhije, ipak sam naslovio ovaj tekst sa Ooooo Nermineeeeee. I to ne djeluje lijepo, i ne djeluje pristojno. I potpuno sam toga svjestan, i izvinjavam se zbog toga. Ali još je manje pristojno kada se javni funkcioneri obraćaju javnosti sa međusobnim optužbama umjesto da međusobno komuniciraju i traže rješenja. A ako nema normalne komunikacije među funkcionerima, ako nema sinergije, komunikacije, holističkog pristupa unutar javnih poslova onda ostaje to što ne bi trebalo biti. Ostaje znak naše nezrelosti i neodgovornosti u kojoj nema nevinih od vrha do dna, ni u poziciji – ni u opoziciji, iako nisu svi isti ni bili, niti su sada.

Ooooo Nermineeeeee….popravljaj brate što se može popraviti. Ali ne u jednoj odluci, nego u pristupu, u sistemu, u razumijevanju svrhe postojanja javne vlasti. Pogledajte trendove 10 godina unazad i bar pet godina unaprijed bar na nekoliko ključnih pokazatelja. Ovih dana sam primio sms poruku od prijatelja da je udio zaposlenih u javnom sektoru u Bosni i Hercegovini je 44%. U Srbiji 26%, Hrvatskoj 23%, prosjek EU 16%, SAD 14%. To neće riješiti nijedan paket fiskalnih zakona iako bude ove godine usvojen.

O Fuad Sisic

Fuad ŠIŠIĆ rođen je 20.06.1960. godine u Raduši (Tešanj), od oca Mehe Hadžimehić-Šišić i majke Nure, rođene Pobrić. Osnovnu školu, kao i Gimnaziju, završio je u Tešnju a zatim i studij mašinstva na Univerzitetu u Sarajevu 1984. godine.

Radni vijek je započeo u Unico filter početkom 1984. godine. Uz rad predaje stručne predmete u srednjim školama u Tešnju. Početkom aprila 1992. godine angažuje se u odbrani na različitim dužnostima da bi u julu 1994. godine izabran za Prijelaznog općinskog načelnika u Tešnju, a zatim 1997. godine i za Općinskog načelnika. U firmu Unico filter (kasnije MHBA) se vraća krajem 2000. godine i ostaje do 2008. godine u privredi. Krajem 2008. godine je izabran ponovo na poziciju Općinskog načelnika a 2012. godine i na poziciju Predsjedavajućeg Općinskog vijeća. U MHBA se vraća 2013. godine i ostaje do kraja 2016. godine. Od početka 2017. godine radi u privatnoj kompaniji SARAČEVIĆ, Tešanj.

Kroz neformalno obrazovanje prošao je edukaciju prodajnih vještina (USAID, MANN+HUMMEL), organizacijskih vještina (ADIŽES, Novi Sad), rukovodnih i menadžerskih vještina (CRESOM, Kalifornija; MANN+HUMMEL). Pohađao je mnoge edukacije u Bosni i Hercegovini i okruženju, kao i online edukacije. Bavi se pitanjima uloge rukovodstva i organizacijske transformacije uz elektronsku podršku, postavljanjem ciljeva, donošenjem odluka i korištenjem neophodnih menadžerskih alata.

Uz profesionalni rad je istovremeno obavljao niz drugih političkih, privrednih i društvenih poslova. Dobitnik je mnogih priznanja, a najznačajnija su: Lokalni lider desteljeća (Liga humanista), Najnačelnik (2011. godine), Plaketa Općine Tešanj (2015. godine).

Objavljene knjige:

- Početnica na računarima (1999),
- Reinženjering poslovnih procesa (2001),
- Rukovođenje (2003),
- Menadžerske vještine (2005),
- Nije kriv (2007),
- Rukovodni i menadžerski alati (2011),
- Organizacija (2013),
- Srcem i sredinom (2020)


Tešanj, 11.09.2020