Dezintegracija

I prijateljima treba reći istinu u lice.
Ivan Cankar

Kada neko koristi riječ taktika onda to najčešće asocira na način, sredstvo ili postupak ostvarenje nekog kratkoročnog cilja. U vojničkom smislu je to najčešće vještina vođenje bitke (trupa) na terenu. Taktika asocira i na sračunato, planirano ponašanje radi postizanja nekog cilja ili radi zavaravanja protivnika. Pa odatle riječ taktizirati ima značenje držati se određene taktike; postupati oprezno, planski i smišljeno; izbjegavati jasne, nedvosmislene odluke. To dalje evoluira u vješto izbjegavanje konfliktne situacije, odnosno primarno držanje stvari pod kontrolom a odgađanje realizacije cilja do sljedeće povoljne prilike.

Kada je riječ o neprijateljskoj ili protivničkoj situaciji, ili nepersonalnom odnosu u procesnom smislu to je široko prisutan alat. Ozbiljna dilema nastaje kada se taj alat koristi u personalnom odnosu među članovima iste organizacije, među prijateljima ili inače među ljudima u životu i javnosti. Ne ulazim u bilo čije motive da koristi taktički pristup jer niko ničije motive ne može znati. To je ono što se nalazi u ljudskom srcu i ne pripada vidljivom, materijalnom svijetu. I upravo zbog toga to jeste opasna zona za svakog ponaosob i za druge. Opasnost za prve leži u situaciji da im logika ljudskog mozga može nadjačati neku drugačiju namjeru u srcu i voditi uvjerenju da ne radi ništa loše. Za druge sudionike je slika sasvim drugačija. Oni vide manifestaciju a ne vide ničiji namjere. Oni logički i analitički zaključuju, na temelju činjenica, na temelju različitih izjave prve osobe na različitim mjestima da tu nema vjerodostojnosti. A kada nema vjerodostojnosti, onda nema pouzdanosti. A kada nema pouzdanosti onda se gubi povjerenje. A kada se gubi povjerenje među ljudima onda nastaje dezintegracija odnosa. Onda se bavi posljedicama nečije taktike. Tako se taktika pretvara u veoma loš alat.

Kao što je čekić odličan alat za ukucavaje eksera u drvo, ali ako taj isti ekser izrađen od niskougljične vučene žice (prekidne tvrdoće od 80 do 120 kg/mm2) čekićem udarate u beton dobićete samo štetu. Dobar alat se ne može primjeniti na svaki materijal i svaku situaciju, posebno kada se složenost povećava. A ljudi nisu samo logička bića, oni su psiho-logični. Povjerenje se ne smije korumpirati među članovima iste organizacije. Voditi računa o povjerenju, njegovati i uzgajati povjerenje, nema cijenu. Nikakva taktika to ne može opravdati. Nema taktike među članovima iste organizacija, među kolegama. Taktika među kolegama razara organizacijsku kulturu i odnose među ljudima kao što suša pustoši zelenilo. Ona može voditi pojedinačnim oazama koje sa aspekta organizacije nemaju nikakvu vrijednost. Osim što postaju fatamorgana za mnoge članove iste organizacije.

Fuad Šišić

O Fuad Sisic

Fuad ŠIŠIĆ rođen je 20.06.1960. godine u Raduši (Tešanj), od oca Mehe Hadžimehić-Šišić i majke Nure, rođene Pobrić. Osnovnu školu, kao i Gimnaziju, završio je u Tešnju a zatim i studij mašinstva na Univerzitetu u Sarajevu 1984. godine.

Radni vijek je započeo u Unico filter početkom 1984. godine. Uz rad predaje stručne predmete u srednjim školama u Tešnju. Početkom aprila 1992. godine angažuje se u odbrani na različitim dužnostima da bi u julu 1994. godine izabran za Prijelaznog općinskog načelnika u Tešnju, a zatim 1997. godine i za Općinskog načelnika. U firmu Unico filter (kasnije MHBA) se vraća krajem 2000. godine i ostaje do 2008. godine u privredi. Krajem 2008. godine je izabran ponovo na poziciju Općinskog načelnika a 2012. godine i na poziciju Predsjedavajućeg Općinskog vijeća. U MHBA se vraća 2013. godine i ostaje do kraja 2016. godine. Od početka 2017. godine radi u privatnoj kompaniji SARAČEVIĆ, Tešanj.

Kroz neformalno obrazovanje prošao je edukaciju prodajnih vještina (USAID, MANN+HUMMEL), organizacijskih vještina (ADIŽES, Novi Sad), rukovodnih i menadžerskih vještina (CRESOM, Kalifornija; MANN+HUMMEL). Pohađao je mnoge edukacije u Bosni i Hercegovini i okruženju, kao i online edukacije. Bavi se pitanjima uloge rukovodstva i organizacijske transformacije uz elektronsku podršku, postavljanjem ciljeva, donošenjem odluka i korištenjem neophodnih menadžerskih alata.

Uz profesionalni rad je istovremeno obavljao niz drugih političkih, privrednih i društvenih poslova. Dobitnik je mnogih priznanja, a najznačajnija su: Lokalni lider desteljeća (Liga humanista), Najnačelnik (2011. godine), Plaketa Općine Tešanj (2015. godine).

Objavljene knjige:

- Početnica na računarima (1999),
- Reinženjering poslovnih procesa (2001),
- Rukovođenje (2003),
- Menadžerske vještine (2005),
- Nije kriv (2007),
- Rukovodni i menadžerski alati (2011),
- Organizacija (2013),
- Srcem i sredinom (2020)


Tešanj, 11.09.2020

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *