PREDSTAVLJENA KNJIGA MOMČILA SPASOJEVIĆA
»DAN KADA JE UMIRAO PJESNIK«

__________________________________________________________________

Kao 201. naslov u izdavačkoj produkciji Centra za kulturu i obrazovanje, nedavno je objavljena i knjiga Momčila Spasojevića »Dan kada je umirao pjesnik«. Knjiga sadrži deset priča koje su u cjelinu okupljene zajedničkim ‘mjestom radnje’, pa odatle dolazi i podnaslov “Tešanjske priče”.

Rukopis su za objavljivanje preporučili doajen književnosti našeg jezika Banjalučanin Ranko Pavlović i ugledni profesor Filozofskog fakulteta u Sarajevu dr. Muhidin Džanko. Njihove recenzije u cijeosti su dostupne na portalu Knjigovanje:

Ranko Pavlović:
https://knjigovanje.weebly.com/knjige/grad-i-vreme-preseljeni-u-knjigu

Muhidin Dažnko:
https://knjigovanje.weebly.com/knjige/tesanjskih-sto-godina-samoce

Spasojevićeva knjiga je i promovirana u Centru u petak 21. februara. Govorili su Ranko Pavlović i pisac iz Tešnja Ivica Budulica Strikan čije je kazivanje, kao i uvijek, bilo vrlo nadahnuto i samosvojno. Evo jednoga akcenta: “Momčilo Spasojević je cijeli svoj život posvetio književnosti, pa su mi njegovo znanje i životno iskustvo u konačnici pružili zadovoljstvo čitanja i razmišljanja o samom sebi, ali i o okruženju u kojemu sam rođen, živim i umirem. […] Spasojević je izvrstan pripovjedač. Pred nama je štivo koje se s lakoćom čita. Kao da riječi se nižu same od sebe. I kao da slika sliku smjenjuje. Takav je dojam. Čitajući ga, podsvjesno mi se i naš jedini Nobelovac vrzmao glavom. Opisi prizorišta realistični su do u nevjericu: čitam li ili slike gledam?”

Prisutnima se na kraju obratio i Momčilo Spasojević, naglašavajući da dugotrajna i bogata tešanjska prošlost obiluje temama podesnim za književno uobličenje. Kazao je i to da on nije imao namjeru objaviti ove svoje priče kao knjigu, ali da je sada veoma zahvalan Amiru Brki na njegovoj vjeri u vrijednost i smisao ovakvog izdanja, zbog čega je Amir godinama insistirao na tome da se ova knjiga objavi, pa je kao urednik uložio i ogroman napor u njenu pripremu. Stoga Spasojević, kako je rekao, knjigu »Dan kada je umirao pjesnik« smatra koliko svojom toliko i Amirovom. Ponovio je i ono što je već više puta javno govorio – da je tešanjski Centar za kulturu i obrazovanje daleko najbolja i najuspješnija ustanova takve vrste u Bosni i Hercegovini.

Primjerke izuzetno vrijedne Spasojevićeve knjige, čije su objavljivanje djelomično finansijski pomogli Općina Tešanj i Hifa-Oil, Centar je darovao svima koji su prisustvovali ovom vrlo zanimljivom i dirljivo prisnom književnom susretu.

_______________________________

MOMČILO SPASOJEVIĆ rođen je u Šnjegotini Velikoj 1947. godine. Profesor je jugoslovenskih književnosti. Radni vijek proveo je u Tešnju, Banjoj Luci i Čelincu, radeći i rukovodeći u prosvjeti i kulturi. Bavi se publicistikom i književnim stvaralaštvom, prikupljanjem i objavljivanjem usmenog narodnog stvaralaštva, za što je nedavno dobio Vukovu nagradu Kulturno-prosvetne zajednice Srbije. Danas je penzioner i živi u Čelincu.

U Tešnju je završio osnovno i gimnazijsko školovanje. Tu je, kako sam kaže, proveo svojih najljepših trideset i tri godine života i rada. Fakultet je završio u Novom Sadu, a postdiplomski studij sociologije književnosti u Beogradu. U Tešnju je radio kao srednjoškolski profesor, a potom kao političar i kulturni radnik. Od 1994. godine živi i radi u Čelincu, prvo kao srednjoškolski profesor, zatim kao direktor Narodne biblioteka “Ivo Andrić”.

Istoriografiju tešanjskog kraja obogatio je brojnim prikupljenim i znalački obrađenim podacima iz prošlosti i novijeg doba, o čemu svjedoče naslovi knjiga: »Jelah« (koautor); »Školstvo tešanjskog kraja«; »Pozorište u Tešnju« (koautor); »Prvi tešanjski industrijski kolektiv«; »Dobrovoljno vatrogasno društvo Tešanj«; »Tešanj od najstarijih vremena do danas« (rukopis); »Legende Pousorja«.

U Tešnju je dobio više uglednih priznanja za društveni rad, među kojim su Medalja zasluga za narod, Orden rada sa srebrenim vijencem Predsjedništva SFRJ, Zlatni javorov list (najviše priznanje Saveza izviđača Jugoslavije), Zlatna značka SOFK-e BiH za doprinos razvoju kulture i sporta te Devetoseptembaraska povelja i Spomen-plaketa Opštine Tešanj za izuzetne zasluge u razvoju opštine.

Bavi se i književnom kritikom, a značajnije objavljene knjige i publikacije Momčila Spasojevića su: »Od života životu« (misli); »Ponoćne pjesme«; »Šnjegotina – prošlost, ljudi, život, običaji«; »Iskre u tami« (legende); »Slavni u anegdotama«; »Hronika stradanja« (pripovijetke); »Žena« (pripovijetke).

Dobitnik je majske književne nagrade “Kosta Abrašević” za kratku pripovijetku, nekoliko puta je osvajao književnu nagradu za najbolju kratku priču Мladen Oljača”, prvu nagradu Fondacije “Petar Kočić” iz Dortmunda (Njemačka), zatim nagradu za kratku priču “Marko Martinović Car” (Vitez) i druge.

Kao istaknuti bibliofil, posjeduje značajnu zbirku vrijednih raritetnih knjiga i časopisa.

O Amir Brka

AMIR BRKA rođen je i živi u Tešnju. Više o njemu na: Wikipedia.org