Raazum

Razum

“ Tko nema razuma, dade se zavesti,
zaslijepeti i od drugih upotrijebiti kao sredstvo.
Slobodan je i nezavisan samo onaj koji misli.”

Ludwig Andreas Feuerbach

Razum je vezan za sluh i vid, za spoznaju, za dokaze. A tek znanje. Onom kome je znanje darovano taj je dobio blago neizmjerno. Sean Carrol, kozmolog i profesor fizike s uglednog univerziteta California Institute of Technology (Caltech), tvrdi da je život poslije smrti, ideja koju promovišu brojne svjetske religije, fizički nemoguć. Svijest je, na vrlo elementarnom nivou, niz atoma i elektrona koji proizvode ono što nazivamo umom. Zakoni fizike ne dozvoljavaju tim česticama da funkcionišu na taj način nakon ljudske smrti, smatra Carroll.

Ideja da neka vrsta svijesti postoji nakon što naša tijela umru i raspadnu se na atome koji ih konstituiraju ima jedan velik, nepremostiv problem. Naime, mi potpuno razumijemo zakone fizike koji određuju naš svakodnevni život i ne postoji nijedan način da ti zakoni dozvole “preživljavanje” informacija pohranjenih u našim mozgovima nakon smrti, napisao je Carroll za Scientific Americani.

Polazeći od mišljenja da većina ljudi razmišlja o nematerijalnoj duši koja nastavlja život nakon smrti, Sean Carrol postavlja pitanje: Kakav oblik uzima ta duhovna energija, i kako to funkcioniše sa našim običnim atomima?“ Nakon toga daje odgovor na postavljeno pitanje: „Ne samo da je nova fizika potrebna, već dramatično nova fizika. Ne može se naći nova kolekcija “duhovnih čestica” i “duhovnih sila” koja stupaju u interakciju sa našim redovnim atoma, jer bi ih otkrili u postojećim eksperimentima (u okviru naučno otkrivenih postojećih zakona fizike).

Pitam se šta bi Imanuel Kant danas kazao o razumu? Da li bi ostao pri tvrdnji da se um, kao moć najviših misaonih ideja, kada prekorači granice iskustva, tj. razumski spoznatljivog svijeta, zapleće u neriješive teškoće? Vjerujem da bi tako bilo. Jer čovjeku je dato malo znanja. Nauka je mnoge zakonitosti života i funkcionisanja kosmosa otkrila, i još će mnogo toga otkriti. Pitanje je za koje tvrdnje će to biti dovoljno? Zar informacije moraju „preživjeti“ u našim mozgovima nakon smrti? Zar se ne može dogoditi transmisija tih informacija na nama nepoznato mjesto i nama nepoznat način prije smrti? Zar nas te informacije ne mogu čekati tamo negdje? Pa ako informacije s našeg mobitela mogu u svakom trenutku biti na drugom kraju Zemlje pohranjene a da mi to ne znamo, tehnikom koju je čovjek napravio, šta se tek može očekivati da se dogodi sa informacijama pohranjenim u našim mozgovima od strane Stvoritelja materijalnog svijeta i zakonitosti po kojima funkcionira, onog što znamo i onog što ne znamo? Čovjek je pozvan da razmišlja, da istražuje, da koristi razum, da razmišlja o dokazima koji se nalaze u nama i oko nas. Ne bi trebao čovjek sam sebe ograničavati sticanjem novog znanja, naprotiv – polje nepoznatog se povećava.

i https://blogs.scientificamerican.com/guest-blog/physics-and-the-immortality-of-the-soul/

O Fuad Sisic

Fuad ŠIŠIĆ rođen je 20.06.1960. godine u Raduši (Tešanj), od oca Mehe Hadžimehić-Šišić i majke Nure, rođene Pobrić. Osnovnu školu, kao i Gimnaziju, završio je u Tešnju a zatim i studij mašinstva na Univerzitetu u Sarajevu 1984. godine.

Radni vijek je započeo u Unico filter početkom 1984. godine. Uz rad predaje stručne predmete u srednjim školama u Tešnju. Početkom aprila 1992. godine angažuje se u odbrani na različitim dužnostima da bi u julu 1994. godine izabran za Prijelaznog općinskog načelnika u Tešnju, a zatim 1997. godine i za Općinskog načelnika. U firmu Unico filter (kasnije MHBA) se vraća krajem 2000. godine i ostaje do 2008. godine u privredi. Krajem 2008. godine je izabran ponovo na poziciju Općinskog načelnika a 2012. godine i na poziciju Predsjedavajućeg Općinskog vijeća. U MHBA se vraća 2013. godine i ostaje do kraja 2016. godine. Od početka 2017. godine radi u privatnoj kompaniji SARAČEVIĆ, Tešanj.

Kroz neformalno obrazovanje prošao je edukaciju prodajnih vještina (USAID, MANN+HUMMEL), organizacijskih vještina (ADIŽES, Novi Sad), rukovodnih i menadžerskih vještina (CRESOM, Kalifornija; MANN+HUMMEL). Pohađao je mnoge edukacije u Bosni i Hercegovini i okruženju, kao i online edukacije. Bavi se pitanjima uloge rukovodstva i organizacijske transformacije uz elektronsku podršku, postavljanjem ciljeva, donošenjem odluka i korištenjem neophodnih menadžerskih alata.

Uz profesionalni rad je istovremeno obavljao niz drugih političkih, privrednih i društvenih poslova. Dobitnik je mnogih priznanja, a najznačajnija su: Lokalni lider desteljeća (Liga humanista), Najnačelnik (2011. godine), Plaketa Općine Tešanj (2015. godine).

Objavljene knjige:

- Početnica na računarima (1999),
- Reinženjering poslovnih procesa (2001),
- Rukovođenje (2003),
- Menadžerske vještine (2005),
- Nije kriv (2007),
- Rukovodni i menadžerski alati (2011),
- Organizacija (2013),
- Srcem i sredinom (2020)


Tešanj, 11.09.2020

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *