Tešanjski dnevnik 11-18.11.2013. godine

Sa  komentarom u zadnjem Tešanjskom dnevniku javio se i Mugdim Galijašević, književnik i novinar koji vodi porijeklo iz Tešnja. Hvala mu na javljanju i podsjećanju na tešanjsko porijeklo. Kada sam zavirio u porodično stablo pronašao sam da je Suljo, otac Mugdimov, bio željezničar i poginuo kao partizan u NOB-u. Djed Hakija je bio trgovac u Tešnju pa onda u Istanbulu, a pradjed hadži Suljo je umro na brodu nakon drugog hadža i ukopan je u Carigradu. Pra-pra djed je  hadži Meho-aga i  bio je veleposjednik u Tešnju.

Mugdim je novinar i književnik, rođen u Sarajevu. Bio je novinar i urednik Oslobođenja, a napisao je, koliko ja znam, dvije knjige: zbirku pripovjedaka Suza na Mezaru i Kapija života. Nedavno je imao promociju knjige u Kaknju, a nadam se da će imati i u Tešnju.

 

Hvala na pozdravu  novinaru, publicisti i istraživaču Ahmedu Bosniću. Svojevremeno sam objavio razgovor sa ovim znamenitim Tešnjakom na tesanjweb.com. On se nalazi  i među 77 Tešnjaka o kojima je pisao Alija Galijašević u svojojn knjizi.

Na moje pitanje otkuda dolazi interesovanje za svjetskim tajnama i nerazjašnjenim fenomenima tada je odgovorio:

Mislim da je to dar koji sam ponio iz Tešnja. Moje djetinjstvo u Tabacima odvijalo se kao kakva čarolija. Prijatelji iz tog vremena od siromašnih Baša do mog prijatelja Huke (Ibrahim Hukić) zvali su me Beca ni sam neznam zašto. Ponekad mislim da sve lijepo i plemenito što me ispunjava nosim upravo iz Tešnja. U meni se konzervirala ta slika starog Tešnja u kome je svoje mjesto imao posljedni tešanjski telal , gradski lero Ašir, tajanstveni i susretljivi dr. Ljahov, prvi ulični razglasi, duge noći uz petrolejke i neprestani huk tajanstvenih pripovjesti o duhovnim bićima koja nastanjuju staru Gradinu i grički kamenjar. Sve me to nosilo i u meni je bujala znatiželja poput kakve plahe rijeke koju ni do danas nisam uspio obuzdati…

 

Zadovoljstvo mi je što se javio i napisao da prati Tešanjski dnevnik publicista i novinar iz Maglaja Faruk Zupčević.

Javio se i Sakib Halvadžić sa poslovnom idejom. Po prezimenu bi mogao biti naše gore list, pa mu predlažem da detaljniju informaciju dostavi Udruzenju privrednika ili TRA u Tešnju. Kontakte može naći na njihovim web stranicama.

 

Obrazovanje-JU Mješovita srednja škola Tešanj

Razgovarajući sa svim uspješnim privrednicima u Tešnju došao sam do zaključka da uspjeha ne bi bilo bez dva važna faktora. Prvi je znanje, a drugi brzina realizacije tog znanja.

Od početka devedestih godina prošlog vijeka liberalni kapitalizam je nametnuo beskompromisnu konkurenciju u čijoj borbi ljudski faktor dobiva ključnu ulogu. A kada se govori o ljudskom faktoru onda se govori o zanju i njegovoj realizaciji.

U svemu tome obrazovne ustanove koje treba da obezbjeđuju stručna znanja imaju važnu ulogu. Koliko se obrazovni sistem pripremio za ovakvo vrijeme u BiH? Kao i u mnogo čemu drugom kada su u pitanju novostvorene vrijednosti nikako ili nedovoljno. Skoro ništa ili veoma malo se promijenilo na tom planu. Tek prije neku godinu dozvoljeno je školama da 30% svog programa prilagode lokalnim potrebama kod „proizvodnje“ učenika za stručna zanimanja.

Međutim i kod obrazovanja kao i kod privrede ne treba čekati sistemske promjene nego treba odmah djelovati, a vodilja trebaju biti škole koje rade u zemljama EU.

JU Mješovita škola u Tešnju na čelu sa direktorom Muharemom Saračevićem upravo tako radi. Već četiri godine sarađuje sa školskim centrom MIC Velenje Slovenija  i pokušava uvesti praksu kakva se ostvaruje u ovoj evropskoj državi. Nakon izgrađene platforme o saradanji i potpisanog  sporazuma sa ovom školom realizovano je i nekoliko projekta.

S lijeva: pomoćnica načelnika općine Azra Muslija, savjetnik načelnika dr. Ismar Alagić, Darko Lihteneker vođa ŠC MIC Velenje, Muharem Saračević direktor Mješovite srednje škole u Tešnju, Uroš Lukić zamjenik vođe MIC-a i Janez Deklava ispred Združenja za razvoj znanja Slovenije

 

U Mješovitoj srednjoj školi u Tešnju su pošli od toga da ako Slovenci na nacionalnom nivou ostvaruju proizvodnju certificiranih radnika za određena znanja u trouglu Udruženja za razvoj znanja, Udruženja privrednika i škola zašto to i u Tešnju ne bi napravili na nivou JU Mješovita srednja škola, Udruženje privrednika i općina, odnosno TRA (razvojna agencija).

 

Prisustvovao sam sastanku kome su osim predstavnika dviju škola prisustvovali i predstvnici Udruženja za razvoj znanja (Uh! Koliko nam nedostaje ovakva ustanova, ali ne formalna nego stvarna), predstavnici općine Tešanj, savjetnik načelnika dr. Ismar Alagić i pomoćnica Azra Muslija, predsjednik Udruženja privrednika u Tešnju Mensur Krdžalić i njegov zamjenik Osmo Saračević kao i jedan broj privrednika. Impresionirala me škola u Velenju. Evo jednog detalja.

Škola u Velenju ima instalisane uređaje za proizvodnju električne energije od solarne, uređaje Foto napnske elektrane i uređaje za korištenje energije termalnih izvora. Istovremeno proizvode energiju i prodaju u sistem, ali i praktično obučavaju učenike za instaletere ovakvih uređaja. Ne samo to oni imaju posebnu kuću gdje mogu eksperimentisati sa instalacijama. Ovako obučenim učenicima daju certifikate koji im služe kao referenca za zapošljavanje širom EU.

Direktor JU MŠC Muharem Saračević

 

Poslije sastanka zamolio sam direktora Mješovite srednje škole u Tešnju Muharema Saračevića za jednu kafu u školi kako bih se upoznao o tome šta su uradili i šta imaju namjeru raditi u cilju sticanja znaja učenika i njihovog osposoblajavnja za tržište rada.

Naša škola JU MSŠ  nastoji još od 1998. godine da  prilagodi obrazovanje naših učenika prema potrebama tržišta rada. Nastojimo da ponudimo projekte sa kojima idemo donatorima i poslodavcima.

Uspostavili smo odličnu saradnju sa ŠC MIC Velenje iz Slovenije. Imamo priliku da preko ove škole njihovi stručnjaci dolaze kod nas i obučavaju naše nastavnike iz novih tehnologija kao što je zanimanje tehničar mehanotronike (sinergija elektrotehnike, mašinstva i informatike) i među prvima smo u BiH uveli ovo zanimanje.Neki učenici idu na obuku kao što je to slučaj sa 10 učenika u trajanju od 5 sedmica za zanimanje automehaničar.

Uspostavili smo saradnju i sa našim tvornicama. Posebno je značajna saradnja sa firmama iz automobilske industrije. Tako smo već za FAD obučili 50 CNC operatera od kojih je 40 dobilo posao, a takođe i sa Fabrikom filtera imamo ugovor za ospsobljavanje učenika za zanimanja metalske srtruke( zajedno sa fabrikom) koji su ovoj tvornici potrebni prema njihovim planovima do 2018. godine.

Uz pomoć škole u Velenju i naših tvornica osposobili smo laboratorij iz mehatronike i obuke iz CNC mašina, a imamo planove kroz nove programe obezbjediti CNC mašine u saradnji sa FAD-om.

Upravo smo u implementaciji projekta „Uspostava Centra za obrazovanje odraslih i stručno osposobljavanje i zapošljavanje CNC operatora, metalobrusača i obrađivača metala rezanjem za potrebe preduzeća Mann und Hummel, Pobjeda d.d. i Enker“, a partneri pored navedenih preduzeća su i Vlada ZE-DO kantona, Federalni zavod za zapošljavanje, Općina Tešanj i Agencija za razvoj općine TRA.

Trideset druga kuća  NHU „Oslonac“ za porodicu Mirsada Mujkanovića

Zahvaljujući donaciji Hifa d.o.o u iznosu od 22. 626 KM (sa naknadnom ugradnjom priključka za električnu energiju 24 000 KM) NHU „Oslonac“ je izgradio još jednu kuću. Ovaj put   za petočlanu porodicu Mirsada Mujkanovića iz Trepča. Naime, kuća Mirsada Mujkanovića iz Trepča je potpuno oštečena od sjeline. On je kupio jedan plac na Tepetu u Tešnju, a „Nedžing d.o.o“ izgradio kuću u organizaciji „Oslonca“ sredstvima donatora „Hifa d.o.o“.

Mirsadu je ključeve je predao, ispred donatora, Hajrudin Ahmetlić. Ovom činu su pored predsjednika Skupštine „Oslonca“ Salih ef. Haušića koji se i obratio skupu, Huseina Alića predsjednika Savjeta „Oslonca“ bili prisutni i načelnik općine mr. Suad Huskić, predsjedavajući OV i član Savjeta „Oslonca“ Fuad Šišić, direktorica Nedžing d.o.o.  Emina Travančić i Rasim Deljkić, direktor Hifa d.o.o Dževad Aličić i član Savjeta „Oslonca“ dr. Sead Rožajac.

Novi objekat za porodicu Mujkanović

Hajrudin Ahmetlić predaje ključeve Mirsadu i njegovoj supruzi (padala je kišica pa mi je objektiv malo porosio)

 

Stare fotografije

Tamo gdje je sada kafić Eden i pekara Centar plus nekada je bio objekat koji su Tešnjaci nazivali Texas. U njemu su bili krojači Mladosti, a jedno vrijeme i skladište trgovačke prodavnice Trgovinskog magazina koju je vodio Ahmet Medarić, a koja je bila prije mosta sa desne strane.Tu je bi i javni razglas sa koga su slušani prijenosi fudbalskih utakmica reprezentacije Jugoslavije i druga saopštenja vlasti. Tu su se okupljali stanovnici Tešnja kao što su se kasnije okupljali u kafanama i vodili čaršijski dugački razgovori. Govorilo se  o fudbalskim temama i iskazivale navijačke strasti, posebno Dinamovaca Ibrahima Hukića i Alje Džinića.

Tu je Huso Subašić pričao svoje srednjoškolske sarajevske priče i zabavljao one nešto mlađe. Jednostavno tu se odvijao dio tadašnjeg društvenog života Tešnja.

Ispred „Texasa“ 1965.god.

S lijeva sjede: Fahir Pobrić, Mesud Kerić, Ilija Gverić, Nijaz Širbegović, Ahmet Turković, Emko Hadžimujić, Enver Bakarević, Ramo Kahrimanović

Stoje: Ismeta Alijev, Ibro Panjalić sa sinom Enesom-Šekijem i nepoznatim djetetom

 

Sa table na Gornjoj čaršiji

O Husein Galijasevic

Rođen je rođen 17.4.1945. godine u Tešnju od oca Mahmuta i majke Zekije rođene Hodžić.

Osnovnu školu završio u Tešnju, a Mašinsku tehničku školi u Tuzli. Mašinski fakultet završio u Sarajevu.

Nakon završetka srednje škole kao stipendista radio dva mjeseca u Trudbeniku iz Doboja, da bi sa stipendijom iste firme nastavio obrazovanje u Sarajevu.

Po završetku studija radio u Trudbeniku oko 6 mjeseci, otišao u JNA i nakon povratka počeo raditi u Pobjedi Tešanj.

U Pobjedi radi na poslovima: samostalnog konstruktora pumpi za vodu, glavnog konstruktora pumpi i prečistača, šefa službe razvoja, glavnog inžinjera proizvodnje, tehničkog direktora i direktora Fabrike pumpi i hidraulike (OOUR-a), direktora razvoja Fabrika pumpi i hidraulike Pobjeda d.d., rukovodioca projektne grupe ISO 9000.

Obavljao je poslove stručnog saradnika u Minstarstvu industrije i energije i pomoćnika Ministra namjenske proizvodnje za tehniku Republike BiH

Početkom 1997. godine imenovan je na funkciju pomočnika Ministra odbrane Federacije BiH za namjensku proizvodnju. Prije penzionisanja 2007. godine bio je stručni savjetnik u Ministarstvu odbrane FBiH.

Bio je predsjednik Upravnog odbora Centra za kulturu i obrazovanje u Tešnju.

Napisao je dvije monografske knjige:Pobjeda 1954-2014-vizija, znanje, hrabrost i Lovačko društvo "Kiseljak" Tešanj 1921-2011. Desetu godinu piše Tešanjski dnevnik.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *