Konkurencija

Uistinu velika čovjeka odlikuju: velika poduzetnost pri planiranju,

čovječnost pri provedbi, skromnost nakon uspješna okončanja.

Otto Von Bismarck

Gledajući u historiju čovječanstva, onako pomalo površno, ne znam kada se prvi puta pojavila konkurencija ali znam da se neprijateljstvo pojavilo prije konkurencije. Možda je značenje riječi konkurencija danas značajno evaluiralo u odnosu na izvorno značenje jer kontekst se stalno i ubrzano mijenja. Bez obzira na to, riječ konkurencija je sama po sebi dovoljno zatajena i izazovna jer kada kažete konkurencija ne znate o kojem broju se radi: jednom ili više njih, ali uvijek postoji. I to je dobro.

Nekada je bilo uobičajeno kazati neku lošu riječ o konkurenciji, ali danas je to već druga priča. Ozbiljan poslovni svijet, oni koji dolaze sa zapada i koji su prošle mnoge faze rasta, gledaju na odnos prema konkurenciji kao etičko pitanje. Ne govoriti o konkurenciji loše je pitanje digniteta kompanije koja bi pričala loše o konkurenciji. Umjesto toga se ističu svoje prednosti, svoje kompetencije, performanse. I ne samo to. Pohlepnost nije sposobnost, monopol je privilegija i stoga je zabranjen (dopušta se prisustvo do max. 49% ciljanog tržišnog potencijala), a pokazivati znake obijesti je ozbiljna mahana.

Naravno, veoma je dobro da ima što više privrednih aktivnosti, da ima što više privrednih subjekata, da postoji prilika i uposlenima da mogu birati. Prilično dug period je prošao u kome su samo poslodavci mogli birati. Ali treba tražiti mjeru, treba izgrađivati minimum zajedničkih kriterija i zajedničkih vrijednosti u kompaniji da bi se zajednički putovalo na duže staze. Da se na neki način podijele koristi od prilika, ali i da se podnese šteta od rizika koji postanu stvarnost. Sebičnost i da svako ima svoj kriterij neće donijeti nikome dugoročan uspjeh. Dug je to put i zahtjeva istrajnost ali ne mislim da ima laganih i kratkih puteva za dugoročan uspjeh.

Zdrava konkurencija, konkurencija koja istrajno gradi svoju poziciju na tržištu, koja istrajno podiže svoje ljudske resurse, koja podiže pouzdanost svojih procesa i performanse, koja gradi dugoročne odnose sa kupcima, dobavljačima i okruženjem je primjer dobre prakse. Od takve konkurencije se uči i takva konkurencija je poželjna. Takav odnos može pomoći ispravnom razvoju društvenih odnosa. Nepotrebno je, iako jednokratno može biti korisno ali dugoročno štetno, dominirati uzimanjem od drugih po svaku cijenu. Tačno je da brza riba ima više šansi, ali brza riba ulazi u više rizika, izaziva više nemira u vodi u kojoj pliva i ne gradi baš dobre odnose sa okruženjem. Emanet je ispred brzine. Pouzdanost je ispred brzine. Kao što je kazao poznati general američke vojske Norm Schwarzkopf: Liderstvo je kombinacija strategije i karaktera. Ako morate biti bez jednog, budite bez strategije.

Ljudi koji vode biznis, posebno oni koje nazivamo vlasnicima kapitala, trebali bi biti svjesni da je biznis veoma važan samo unutar granica u kojoj daje doprinos izgradnji ispravnih društvenih odnosa. Cijeli dunjaluk nema nikakvu vrijednost izvan tog konteksta, a kamoli nekoliko miliona maraka. Na kraju dana čovjek legne da odmori ne sa milionima, ne sa stotinama kupaca, dobavljača, svojih firmi i slično, nego sa svojim mislima i svojim srcem, sa svojom dušom. Pogotovo je sav taj imetak nevažan kada čovjek živi svoj posljedni dan, a svako ga je proživio od onih koji više nisu tu i svi su isti osjećaj imali. I svako će ga dočekati od onih koji sada žive. Osim onih koji su otišli iznenada i nisu imali vremena ni za takav osjećaj. I kako reče jedan veoma pametan i uspješan biznismen: Uspjeh je loš učitelj. On zavede pametne ljude da misle kako ne mogu izgubiti.

O Fuad Sisic

Fuad ŠIŠIĆ rođen je 20.06.1960. godine u Raduši (Tešanj), od oca Mehe Hadžimehić-Šišić i majke Nure, rođene Pobrić. Osnovnu školu, kao i Gimnaziju, završio je u Tešnju a zatim i studij mašinstva na Univerzitetu u Sarajevu 1984. godine.

Radni vijek je započeo u Unico filter početkom 1984. godine. Uz rad predaje stručne predmete u srednjim školama u Tešnju. Početkom aprila 1992. godine angažuje se u odbrani na različitim dužnostima da bi u julu 1994. godine izabran za Prijelaznog općinskog načelnika u Tešnju, a zatim 1997. godine i za Općinskog načelnika. U firmu Unico filter (kasnije MHBA) se vraća krajem 2000. godine i ostaje do 2008. godine u privredi. Krajem 2008. godine je izabran ponovo na poziciju Općinskog načelnika a 2012. godine i na poziciju Predsjedavajućeg Općinskog vijeća. U MHBA se vraća 2013. godine i ostaje do kraja 2016. godine. Od početka 2017. godine radi u privatnoj kompaniji SARAČEVIĆ, Tešanj.

Kroz neformalno obrazovanje prošao je edukaciju prodajnih vještina (USAID, MANN+HUMMEL), organizacijskih vještina (ADIŽES, Novi Sad), rukovodnih i menadžerskih vještina (CRESOM, Kalifornija; MANN+HUMMEL). Pohađao je mnoge edukacije u Bosni i Hercegovini i okruženju, kao i online edukacije. Bavi se pitanjima uloge rukovodstva i organizacijske transformacije uz elektronsku podršku, postavljanjem ciljeva, donošenjem odluka i korištenjem neophodnih menadžerskih alata.

Uz profesionalni rad je istovremeno obavljao niz drugih političkih, privrednih i društvenih poslova. Dobitnik je mnogih priznanja, a najznačajnija su: Lokalni lider desteljeća (Liga humanista), Najnačelnik (2011. godine), Plaketa Općine Tešanj (2015. godine).

Objavljene knjige:

- Početnica na računarima (1999),
- Reinženjering poslovnih procesa (2001),
- Rukovođenje (2003),
- Menadžerske vještine (2005),
- Nije kriv (2007),
- Rukovodni i menadžerski alati (2011),
- Organizacija (2013),
- Srcem i sredinom (2020)


Tešanj, 11.09.2020

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *