U Mann und Hummelu pušten u rad savremeni uređaj za prečišćavanje otpadnih voda
Prva fabrika koja je u Tešnju, a vjerovatno i daleko šire u BiH riješila pitanje ekologije tako da više ne zagađuje ni zrak ni vodu ni zemljište je Mann und Hummel ba. Ove sedmice je svečano pušten u funkciju uređaj za sakupljanje i prečišćavanjesvih vrsta otpadnih voda. Firma Mann und Hummel ba jedina firma u BiH koja posjeduje takav uređaj.
Svečanom puštanju uređaja prisustvovao je veći broj zvanica kao što su: Živko Budimir, predsjednik FBiH, Ulrike Maria Knotz ambasodorica Njemačke u BiH, Tomaš Szunyog ambasador Republike Češke u BiH, Branka Đurić ministrica Federalnog ministarstva okoliša i turizma, Heinz Josef Flöper predsjednik Nadzornog odbora Mann und Hummel ba i mr. Suad Huskić, načelnik općine Tešanj.
Princip rada uređaja, kroz kraću prezentaciju, dao je direktor firme Asio d.o.o Hrvatska Igor Tanasić. Firma Asio d.o.o je izradila projekat za novi uređaj, a inače je članica Asio grupacije čije sjedište je u Češkoj i čija specijalnost je projektovanje u oblasti prečišćavanja otpadnih voda i prečišćavanje zraka prema visokim evropskim regulativama vezanih za ekologiju.
Vrpcu su presjekli Heinz Josef Flöper, Živko Budimir i Ulrika Maria Knotz
Džamija na Kapi
Povelo društvo pred čaršijskom kafanom razgovor o sudbini džamije na Kapi. Bilo je različitih mišljenja pa me brat Alija zamoli da provjerim kod nekog od strajih sugrađana o sudbini ove džamije.
Ja sam iz jedne razglednice iz 1908. godine izvukao detalj na kome se vidi džamija i objavio ga u dnevniku.
A koga ću pitati nego Adilu Kahvić koja puno zna i ima odličnu memoriju i sposobnost komunikacije. Na moje pitanje upućeno preko kćerke Emine vrlo brzo stiže zanimljiv odgovor.
I ja sam išla kao dijete u džamiju na Kapi. Bila je to mala mahalska džamija sa niskom drvenom munarom. Sjećam se dobro bilo je to 1939. godine išla sam u školu u Muftin konak. Trebalo je u knjižari kod Muhameda Pašića kupiti neke potrepštine (krep papir i raisnegle), pa je mene poslala učiteljica. Kada sam bila tamo gdje je sada ona stambena Pobjedina zgrada odjeknuo je strahovit pucanj, kao da je negdje u samoj mojoj blizini udarilo. Kada sam krenula malo dalje vidjela sam dim i vatru iz drvene munare džamije na Kapi.
Nakon toga se džamija nije ni obnavljala jer je brzo došao i rat, a veoma blizu su bile džamije Ferhad-begova i Hamzi-begova.
Poslije su se ruševine raznijele, ostao je samo džamijski harem.
Detalj džamije na Kapi izvađen iz jedne razglednice iz 1908. godine
♦
Mr.dr. Rifat Sejdinović postao doktor medicinskih nauka
Na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Tuzli u petak je pred komisijom odbranio svoju doktorsku disertaciju mr.dr. Rifat Sejdinović, specijalista interne medicine, sub specijalizacija pulmolog i direktor Opće bolnice u Tešnju.
Pred velikim brojem kolega, saradnika, prijatelja i članova porodice, najviše Tešnjaka, dr. Sejdinović je odbranio svoju doktorsku disertaciju pod nazivom:
-Prognostički značaj funkcionalnih parametara i ekspresije tumor supresor gena p16 i faktor rasta VEGF-a u pacijenata sa malignim oboljenjem pluća.
Komisiju su sačinjavali: prof. dr. Farid Ljuca mentor, prof. dr. Munevera Osmić i prof. dr. Dragan Keser.
U svom obračanju mentor prof. Ljuca je rekao da je dr.Sejdinovića doktorska disertacija jedan od najboljih doktorskih radova u posljednje vrijeme na Medicinskom fakultetu u Tuzli.
Desno dr. Sejdinović, prof.dr. Ljuca, prof. dr. Osmić i prof. dr. Keser
Većinu prisutnih činili su kolege iz Opće bolnice i medicinsko osoblje, prijatelji i rodbina
Mati Mejra, otac Abdulah, sestra Zlata i supruga Ljiljana kojima se dr. Rifat Sejdinović (uz sinove) posebno zahvalio u svom završnom obraćanju
♦
Škola vatrogastva
Dobrovoljno vatrogasno društvo u Tešnju formirano je 1905. godine i prolazilo je kroz različite periode svog načina organizovanja i uspješnog djelovanja. Posebna pažnja posvećivala se podmlatku pa su generacije sedamdesetih godina odnosile prva mjesta na takmičenjima pionira na prvenstvima Jugoslavije.
Jedan broj onih koji su prošli pionirsku vatrogasnu školu i dugo godina bili uspješni vatrogasci danas ponovo pokušavaju da organizuju mlade i da ih obuće vatrogasnim vještinama. Tako se u subotu na Kiseljaku skupilo u „Školi vatrogastva“ 28 dječaka i 12 djevojčica, zatim 13 članova odreda izviđača „Crni vrh“ i četiri člana Crvenog križa. Zajednički su se družili učili i vježbali. Dok su oni vježbali logističari Ibro Kahrimanović, Mirza Brka, Jasmin Hotić, Muris Livnjak, Benjamin Halilović i Amar Hakanović sa kuharima Seadom Brkom i Salkom Hadžiselimovićem spremali su sendviče, a zatim kazan pun graha.
Starješina Odreda izviđača „Crni vrh“ Mujo Pobrić, predsjednik DVD Teš
anj dipl. ing.Enes Galijašević i vlasnik TV Smart koji je kamerom zabilježio ovaj događaj, desno djevojčice sa instruktoricom-komandirom Admirom Šljavić
Nakon obuke djevojčice su uspješno mlazom „skidale“ plastične boce sa stalaka, desno članovi Odreda izviđača „Crni vrh“
Pored predsjednika i logističara sa djecom su radili: Vahdet Rakić potpredsjednik, Zlatko Ćehić koordinator rada jedinica, Emir Halilović koordinator, Senad Terzić instruktor-komandir, Enes Agić instruktor- komandir.
♦
Javna tribina „268 dana opsade Tešanj-Maglaj“
U organizaciji Centra za kulturu i obrazovanje održana je javna tribina pod nazivom „268 dana opsade Tešanj-Maglaj 24.261993-18.031994. godine“
Na tribini su učestvovali dr. Dželal Ibraković i mr. Sakib Kurtić.
Mr. Sakib Kurtić, dr. Džalal Ibraković i prof. Amir Brka
Valjda je ljudska osobina da najteže trenutke iz svog života potisne u podsvjest i da ih rijetko izvlači na javu, pa se i ne želi podsjećati na ta vremena. Vjerovatno je i zbog toga posjeta tribini bila skromna.
Tih 268 dana potpunog okruženja oko sedamdeset hiljada stanovnika Tešnja i Maglaja proveli su gladni i u beznađu, bez električne energije i mnogo čega što današnja civilizacija pruža. U takvom teškom stanju nisu poklekli borili su se da se odbrane i da prežive. U tom periodu u odbrani je poginulo 137 boraca, 166 su postali invalidi različitih kategorija. U to vrijeme poginula su i 58 civila.
O tom vremenu govorili su učesnici tribine i prava je šteta što ih je mali broj slušao. Da bi se veći broj čitalaca ovog portala i dnevnika upoznao sa ovim izlaganjima zamolio sam učesnike da uredniku portala dostave tekst u elektronskoj formi, kako bi ga postavili na ovoj stranici ili u okviru dnevnika ili posebno pa makar to bilo i sa zakašnjenjem.
Izlaganje Mr. Sakiba Kurtića možete preuzeti ovdje: Prilog.
Izlaganje dr. Džalala Ibrakovića možete preuzeti ovdje: Prilog
Putevima slobode prema Evropi
Udruženje „Evropski pokret Jelah- Tešanj“ povodom 24.06.2013. godine dana kada je prije 20 godina područje općine Tešanj palo u potpuno okruženje organizovao je manifestaciju „Putevima slobode prema Evropi“. Ovo obilježavanje je postalo tradicionalno
Organizovane su kolone prema nekim linijama odbrane (Oruče i Srgovi), a zatim sportsko-zabavni program na izletištu Kiseljak. Nakon kratkog programa i obraćanja načelnika općina Tešanj i Maglaj posjetiocima su podijeljene porcije leće i kukuruznog hljeba, kao znak sjećanja na najteže trenutke u dugogodišnjoj historiji tešanjskog kraja.
Učesnici i načelnik općine Tešanj mr. Suad Huskić tokom obraćanja.
Stare fotografije
S lijeva: Mehmed Livnjak Meša, Mehmedalija Kahvić, Fikret Ruštić, Suljo Ajanović i Ibro Kahvić
♦
Sa table na Gornjoj čaršiji
Husein Galijašević