Dvadeset sedma noć Ramazana
Ramazan i sredina ljeta donijeli su mir u Tešanj. Nije bilo događanja koja bih zabilježio. Međutim, jedan dan u prošloj sedmici je bio poseban. To je 27. noć Ramazana. Lejletu-l kadr (noć odredbe) je blagoslovena mubarek noć kada je počela objava Kur'ana. Te noći džamije ne mogu da prime sve vjernike pa se klanja i u džamijskim haremima.
Tešanjsku glavnu ulicu, stazu prema Gradini i Gornju čaršiju pokriju tezge sa raznim vrstama roba, ringišpili, trampoline i sve ono što bi moglo biti predmet interesa velikog broja prolaznika, naročito djece.
Iako je bilo veoma živo ipak mi se čini da je ove godine na ulicama bila manja gužva nego prošle godine.
Meteorološke prilike
U prve dvije godine Tešanjskog dnevnika pisao sam o sušama, visokim temperaturama, praznom koritu Tešanjke i restrikcijama pitke vode. Ova godina je sasvim drugačija. Već dugo vremena očekujemo vruće ljetne sunčane dane koji će potrajati, ali skoro svakog dana već duže vremena poslije podne iz Babina Budžaka (Jugoistog) dolaze ljetni , kišni, tamni oblaci i grmljavina.
Iako bi ovo vrijeme trebalo biti dobro za vrtlare, ipak nije. Visoka vlažnost je pogodna za razvoj mnogih biljnih bolesti koje uništavaju neke vrste povrća. Izgleda da će ove godine biti najviše mohuna.
Ovo je vrijeme i branja ljekovitog bilja i gljiva. Visoka vlažnost i temperatura dobri su uslovi za gljivare koji se svakodnevno hvale sa ubranim. Ja nisam gljivar, ali skupljam ljekovite trave za svoj čaj. Ova godina je dobra. Ranijih godina suša nije dozvolila rast čubriću i veremotu, a ove godine zdravih zelenih listova ima jako puno.
Stare fotografije
S lijeva: Hamzalija Bajraktarević, NN, Smail Terzić Penjak, Tomislav Tomić, Indira Vejzović, Nedžad Agić i Augustin Knežević
U bivšoj Jugoslaviji 25. maj je obilježavan kao dan rođenja maršala Tita. Na taj dan na stadionu JNA u Beogradu uručuje se Titu Štafeta mladosti preko koje mu omladina Jugoslavije čestita rođenadan. Toj glavnoj štafeti koja se nosila od ruke do ruke cijelom zemljom pridruživale su se općinske, a u općinama štafete mjesnih zajednica. Glavna štafeta, koliko se sjećam, samo je jednom prošla kroz Tešanj, a redovno su održavane manifestacije prijema lokalnih i ispraćaj općinske prema Doboju. Sjećam se da sam kao učenik osnovne škole nosio štafetu negdje između Tešnja i Tešanjke. Dosta rano nas razvezu kamionima duž cijelog puta i nakon dugog iščekivanja kada prenesemo štafetu svojom dionicom od 50-100 metara morali smo se sami pješice vraćati kućama.
Sa table na Gornjoj čaršiji