Husein Galijašević

Tešanjski dnevnik 11.-18.5.2015. godine

Učenici Mješovite srednje škole uspješni na Sedmom festivalu rada BiH

Takmičenja u radu i nisu baš tako zanimljiva i atraktivna za širu publiku,kao recimo sportska ili muzička, ali su sigurno daleko značajnija za naše društvo. Tako se u našoj državi održava Festival rada na kome se takmiče učenici Srednjih tehničkih i stručnih škola.

Učenici se takmiče pokazujući vještine i sposobnosti stečene tokom školovanja. Ove godine takmičenje je održano u Gradačcu 9.5., a naši predstavnici ostvarili su veliki uspjeh na takmičenju. Prijavili su se u tri stručna znanja:tehničar drumskog saobraćaja, prehrambeni tehničar i poslovni tehničar i devet stručnih zanimanja:električar, zavarivač, obrađivač metala rezanjem, kuhar, automehaničar, frizer, zidar, trgovac i cvjećar.

Osvojili su tri druga mjesta i četiri treća mjesta.

Druga mjesta su osvojili: Škiljo Senaid, tehničar drumskog saobraćaja (mentorTarik Prnjavorac), Mirsad Muminović ,električar ( mentor Osman Šišić) i Samil Lihić (mentor Rasim Alkaz)

Treća mjesta su osvojili: Sead Hajrić ,zavarivač (mentor Sabahudin Kadić), Nadir Ahmić obrada metala rezanjem (mentor Sead Kurtić), Sabina Hasanbašić ,trgovac (mentor Hajrudin Hojkurić) i Medina Kruško, cvjećar (mentor Dženetina Jusufbašić)

051815_0735_Teanjskidne1.jpg

S lijeva na desno:
Prvi red: direktor Muharem Saračević, Sead Hajrić, Sanid Škiljo, Sabina Hasanbašić, Nadir Ahmić, Osman Šišić, Tarik Prnjavorac
Drugi red: Dženetina Jusufbašić, Milka Arifović, Sead Kurtić, Hajrudin Hojkurić, Rasim Alkaz.

 

Šemsudin Mehmedović objavio kandidaturu za predsjenika SDA

051815_0735_Teanjskidne2.jpg

Šemsudin Mehmedović je javno najavio kandidaturu za predsjednika stranke SDA na predstojećem kongresu. Inače u zadnje vrijeme Mehmedović se oglašavao kao kritičar zvanične politike SDA i sadašnjeg predsjednika SDA Bakira Izetbegovića. Razloge kandidature je naveo u najavi:

To je neodrzivo..jer SDA vuče na dno…jer ionako tešku poziciju Bošnjaka u BiH još više otežava..jer SDA ne postoji zbog odredjenih samodopadnih kadrova..već naprotiv treba nam jaka SDA radi BiH..radi ravnopravnosti Bošnjaka sa svim koji žive u BiH.
Zato sam dopustio da me kandidiraju…
1.Treba nam jasno definisana politika SDA…i unutarnja i vanjska..treba nam zaštita svakog čovjeka…treba nam politika SDA koja ce obezbijediti da Bošnjaci ne budu proganjani nigdje na zemaljskoj kugli…
2. Treba nam sloboda..potpuna..u kojoj će svi imati šansu…za posao..za društveno dokazivanje..sloboda u svakom smislu..
3. Treba nam pravedno društvo..to posebno treba da promovira SDA..jer čovjeka najviše ubija nepravda…da
Zato ću u narednim danima ponuditi novi koncept članovima SDA..jer građani BiH..članovi SDA…svi ljudi zaslužuju bolje…

Zaista nam trebaju promjene u društvu i to energične i drastične. One se mogu ostvariti samo istim takvim promjenama u političkim strankama. A promjene nastaju samo ako se i vodeći ljudi mijenjaju. Da li će naš Mehmedović dobiti šansu da čini promjene u starnci SDA zavisit će od stavova članstva. Da je sposoban vršiti promjene glavna mu je referensa uspješna sredina iz koje dolazi. Da li će to drugi prepoznati saznat ćemo nakon Kongresa SDA.

Iz iskustva znamo da se stranački lideri teško mijenjaju. Uvezani intresi su glavna prepreak. Tako je krenulo i ove godine i ako se naša država guši u problemimaProbleme više prave nego što rješavaju prvaci stranaka koji su postali gospodari naše egzistencije pa i života. Ko će da promjeni Dodika, Čovića, Radončića, Bosića. Zlatko Lagumdžija je dugo izdržao, ali su ga samo porazi primorali na ostupanje, ali ostaje duh vođe i uticaj iz sjene koji će sigurno kočiti promjene. Da li promjene u u SDA moguće, koja takođe boluje od istih bolesti kao i nabrojane stranke, brzo ćemo saznati. Bakir Izetbegović dugo vremena je vrhovni autoritet stranke bez obzira što nije bio zvanični predsjednik zbog bolesti i smrti prerdsjednika Tihića.

 

Gosti iz Švajcarske

Dobio sam informaciju da je pedesetak gostiju iz Švajcarske u posjeti Tešnju i da se nalaze na Gornjoj čaršiji. Kada sam došao na trg vidio sam da djeca (saznadoh članovi folklorne sekcije OŠ Huso Hodžić) u narodnim nošnjama igraju i pjevaju za goste. Taman dok sam prilazio harmonikaš zasvira kolo. Gosti skočiše sa stolica i uhvatiše se u kolo. Shvatih da su naši gosti naši ljudi koji rade u Švajcarskoj. Priđe mi organizator posjete Zuhdija Bešo, pozdravismo se uz njegov komentar da ponedeljkom redovno čita Tešanjski dnevnik. Bešo je organizator posjete, a doveo je oko 50 gostiju članova KUD „Bosanski ljiljani“ iz Luzerna i KUD „Bosna“ iz Bazela. Među njima je i nekoliko prijatelja švajcarskih građana.

051815_0735_Teanjskidne3.jpg

Bešo se prihvatio organizacije posjete Tešnju nakon poziva načelnika Općine mr . Huskića koji je prošle godine sa predstavnikom AS grupe Rusmirom Hrvićem boravio u Švajcarskoj gdje su prezentirali mogućnosti biznisa u Tešnju.

Nakon boravka u Tešnju putuju za Sarajevo i Mostar, a zatim za Rijeku u Hrvatskoj.

U Tešnju su obišli Gradinu, Eminagića konak, položili cvijeće na mezar Muse Ćazima Ćatića, bili na jezeru Jelen. U odsustvu načelnika domaćim im je bio predsjednik OV-a Senad Subašić koji ih je primio i u sali OV-a gdje ih je pomoćnik Načelnika   Sabahudin   Omerbašić upoznao sa našom općinom.

U petak su zajedno sa Omladinskim ansamblom izveli muzički program. Čini mi se da su bili jako zadovolji gostoprimstvom Tešnjaka. A kako ih ne bi ugostili. Puno razloga ima za to.

DSC01220

Zuhdija Bešo je doveo prvi konvoj humanitarne pomoći nakon okruženja 1994. u 23 kamiona koju su prikupili naši Bosanci i Hercegovci iz Švajcarske

Nakon katastrofalnih poplava prošle godine organizovali su humanitarnu pomoć i donirali čamac. Sigurno da je bilo i drugih humanitasrni akcija.

Koncert je bio veoma uspješan, a velika sala Centra za kulturu i obrazovanje je bila ispunjena.

Zuhdija Bešo, Halil Hajdarević predsjedenik KUD „Bosanski ljiljani“, Zenita Muslija predsjednica KUD „Bosna“ iz Basela (inače djevojački Dedukić rođena Trepčanka, a muž iz Šija), Senad Subašić

 

Dan policije ZE-DO kantona svečano obilježen u Tešnju

Centralno obilježavanje Dana policije ZE-DO kantona koje se održava 15.maja trebalo je da se u Tešnju održi prošle godine. Međutim, baš na taj dan desile su velike poplave pa je manifestacija odgođena i održana ove godine na terenu za male sportove.

051815_0735_Teanjskidne5.jpg

Prije početka svečanosti demonstrirane su neke vještine policajaca kroz pokazne vježbe

Izvršeno je svečano postrojavanje pet ešalona jedinica MUP-a. Skupu su prisustvovali i obratili se ministar MUP-a ZE-DO kantona Hajrudin Žilić, premijer Miralem Galijašević, predsjedavajući OV-a Tešanj Senad Subašić.

Među gostima su bili i Dragan Lukač direktor Federalne uprave, direktor sudske policije Edin Vehabović, Semir Šup glavni inspektor MUP-a i drugi.

Dodjeljeno je i niz priznanja, a među njima i pripadniku PS Tešanj Hasanu Mešinoviću koji je dobio „Pohvalu ministra“.

Trimeri za džemate

Vizija „Tešanj sredina ekološke svijesti, čistoće i reda“ mnogima je izgledala samo kao nešto što prihvatamo od razvijenog svijeta samo deklarativno, a onda ostane sve po starom. Međutim u Tešnju je odavno stvorena kritična masa privrežna ovoj viziji i svake godine se postižu sve bolji rezultati. To pokazuje i jedan sasvim neobičan primjer koji je opet svojstven jednom našem posebnom sugrađaninu Izudinu Ahmetliću vlasniku firme Hifa oil d.o.o. Firma Hifa Oil d.o.o je darovala Medžlisu islamske zajednice 35 trimera za održavanje čistoće i reda u džamijskim avlijama i haremima. To znači svakom džematu tešanjskog Medžlisa IZ-a po jedan. Uz trimere je isporučena i sva pripadajuća oprema i 5 litara goriva.

DSC01276

Kenan Ahmetlić se obratio predstavnicima džemata prije predaje trimera

Predstavnicima džemata su se obratili dr. Venan Hadžiselimović direktor Hifa oil d.o.o i Kenan Ahmetlić sin vlasnika Izudina koji je zaposlenik ove firme. Prije završetka studija ekonomije završio je Medresu u Sarajevu.

Privreženost gradu je rezultirala da jedna ovako velika kompanija ima sjedište u Tešnju. Kenan će imati dobre učitelje u Izudinu i Venanu kako u poslu, tako i u humanitarnim i drugim aktivnostima na dobrobit Tešnjaka i drugih građana BiH.

 

Pjesme sa Ćatićem

O knjizi Amira Brke Čuvar groblja pisao sam u Tešanjskom dnevniku. To je jedna neubičajna knjiga knjiga u koju je autor smjestio 60 svojih pjesama okupljenih i posvećenih Musi Ćazimu Ćatiću povodom stoljeća od njegove smrti. Knjiga je predstavljena i tešanjskim čitaocima u organizaciji Centra za kulturu i obrazovanje. Pored autora, čije je ovo vlastito izdanje, učestvovao je i jedan od največih poznavalaca poezije Muse Ćazima Ćatića , ali isto tako i poezije drugog našeg velikog pjesnika i autora knjige Amira Brke, prof. Enver Kazaz.

051815_0735_Teanjskidne7.jpg

Oni koji me poznaju zapaziće na fotografiji da sam i ja ovaj put bio sa druge strane objektiva. Amir me pozvao da vodim predstavljanje knjige iako ja i nisam baš od tog posla. Rekao mi je ako nećeš doći na moj poziv pozvat će te Musa. Bolje ti je da te on ne zove. U njegovom stilu.

 

Izviđački susreti Tešanj 2015

Tešanjski izviđački susreti postaju tradicionalni. Ove godine susretima prisustvuje daleko veći broj izviđača nego predhodnih godina. Učestvovalo ih je   oko 250 članova sa pratnjom.

051815_0735_Teanjskidne8.jpg

Postrojavanje pred OŠ Huso Hodžić

Dolaze iz Srbije i Bosne i Hercegovine. Nastupale su ekipe iz : Vranja,Subotice,Temerina,Beograda,Nemile, Zenice (tri odreda),Doboj Istoka, Gračanice, Prijedora,Jablanice,Vareša,Brčkog,Visokog,Banja Luke,..

Izviđačima se obratio domaćin, starješina Odreda izvidjača Crni vrh, Mujo Pobrić, zatim načelnik Saveza izviđača Federacije BiH Denis Dedajić, a susrete je otvori pomoćnik načelnika Općine, Hamzalija Hojkurić.

U takmičarskom dijelu pobjednici su :   1.mjesto-Nemila,2.mjesto Vareš, 3.mjesto Vareš.

Ekipe poletaraca i pčelica u revijalno dijelu Odreda izvidjača Crni vrh ostvarili su sljedeće rezultate:1.mjest Impessa, 2.mjesto-Mala raja,3.mjesto-Lasta

DSC01281

 

Umrla baba Marica

Najstarija stanovnica naše općine Marica Svalina umrla je u 101. godini. Sedamnaestog marta navršila je stoljeće života. Sigurno je da ćemo se sjećati njenih doživljenih sto godina, ali isto tako ćemo se sjećati baba Marice kao osobe koja je plijenila svojom dobrotom. Da oni koji vode ovu državu imaju i malo suše kao što je imala Marica u BiH ne bih imali problema koje imamo. Bila je vjernica koja je volila sve ljude bez obzira na vjeru i nacionalnost. Sugrađani su prepoznavali njene ljudske vrijednosti i došli su u velikom broju da je isprate. Ispratili su je i katolici i muslimani i pravoslavci. Neki su došli i iz drugih mjesta u koja su odselili iz Tešnja.

Ivo Čota i njegova supruga Marija mi kazaše da se baba pitala zašto joj nisam došao za Uskrs. Tada nisam mogao otići, a ostade mi žao što to nisam učinio. Baba Marica je bila divna osoba.

 DSC01196

Stare fotografije

 051815_0735_Teanjskidne11.jpg

Pioniri Toška prilikom predaje lokalne Štafete mladosti prije više od 40 godina.

S lijeva: Hajrudin Deljkić Drhto, Muris Jabandžić Tigar, Esad Muharemović Plavi, Branko Popović Ćipe , Mehmedalija Sinanović Dajo i Osman Srkalović Omo.

Jabandžić i Deljkić su ostvarili fudbalske karijere, a Esad koji je bio talentovano desno krilo, ipak je umjesto fudbalske, ostvario muzičku karijeru.

Hajrudin se sjeća da su tada prvi put dobili dresove (Partizanove). Trener im je bio Sakib Zejnilović Gala. Misli da je to bila 1974. Godina.

 

Sa table na Gornjoj čaršiji

 DSC01181 DSC01204 DSC01205 DSC01206 DSC01254 DSC01295

O Husein Galijasevic

Rođen je rođen 17.4.1945. godine u Tešnju od oca Mahmuta i majke Zekije rođene Hodžić.

Osnovnu školu završio u Tešnju, a Mašinsku tehničku školi u Tuzli. Mašinski fakultet završio u Sarajevu.

Nakon završetka srednje škole kao stipendista radio dva mjeseca u Trudbeniku iz Doboja, da bi sa stipendijom iste firme nastavio obrazovanje u Sarajevu.

Po završetku studija radio u Trudbeniku oko 6 mjeseci, otišao u JNA i nakon povratka počeo raditi u Pobjedi Tešanj.

U Pobjedi radi na poslovima: samostalnog konstruktora pumpi za vodu, glavnog konstruktora pumpi i prečistača, šefa službe razvoja, glavnog inžinjera proizvodnje, tehničkog direktora i direktora Fabrike pumpi i hidraulike (OOUR-a), direktora razvoja Fabrika pumpi i hidraulike Pobjeda d.d., rukovodioca projektne grupe ISO 9000.

Obavljao je poslove stručnog saradnika u Minstarstvu industrije i energije i pomoćnika Ministra namjenske proizvodnje za tehniku Republike BiH

Početkom 1997. godine imenovan je na funkciju pomočnika Ministra odbrane Federacije BiH za namjensku proizvodnju. Prije penzionisanja 2007. godine bio je stručni savjetnik u Ministarstvu odbrane FBiH.

Bio je predsjednik Upravnog odbora Centra za kulturu i obrazovanje u Tešnju.

Napisao je dvije monografske knjige:Pobjeda 1954-2014-vizija, znanje, hrabrost i Lovačko društvo "Kiseljak" Tešanj 1921-2011. Desetu godinu piše Tešanjski dnevnik.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *