Tešanjski dnevnik 24-31.10.2016. godine

Sedam kompanija iz Tešnja među 100 najuspješnijih u BiH

Načelnik općine mr. Suad Huskić priredio je prijem za tešanjske kompanije koje su proglašene među 100 najuspješnijih u BiH po raznim osnovama.

U kategoriji velikih kompanija među 100 najuspješnijih našlo se čak sedam kompanija iz Tešnja: Hifa-oil, Madi, Prevent-FAD, Mann&Hummel BA, Napredak, Pobjeda i AS.

Prema ukupno ostavrenom prihodu Hifa-oil sa ostvarenim ukupnim prihodom od 381.948.478 KM je rangirana na 13. mjestu, AS sa 106.088.231 KM na 62. mjestu, Madi sa 82.870.644 KM na 87. mjestu te Prevent FAD sa 73.608.871 KM ukupnog prihoda na 95. mjestu.

Među izvoznicima Mann+Hummel BA je sa ostvarenim izvozom u vrijednosti 53.744.931 KM rangiran na 19. mjestu, Hifa-oil sa 30.926.155 KM izvoza na 38. mjestu, a Pobjeda sa 17.067.198 KM na 75 mjestu.

Prema ulaganjima u nove investicije na 55 mjestu je rangiran Prevent FAD sa investicijama u vrijednosti 8.494.026 KM, Mann& Hummel BA na 73. mjestu sa 4.515.125 KM, Napredak na 88. mjestu sa 4.618.395 KM investicija, Hifa-oil na 91. mjestu sa 4.410.380 KM iMadi sa 3.887.619 KM na 100. mjestu.

Prema ostvarenoj neto dobiti Hifa-oil sa dobiti u vrijednosti od 9.363.372 KM rangirana je na 35. mjesto, Madi na 50. mjesto sa dobiti od 6.675.301 KM, Prevent-FAD na 71. mjesto sa 4.700.832 KM dobiti te Mann&Hummel BA na 75. sa dobiti od 4.515.125 KM.

U kategoriji srednjih kompanija među 100 najuspješnijih našle su se četiri kompanije sa područja naše Općine: Enker, Europa trade, Medena –comerc i Inox Ajanović.

Kompanija Enker prema ukupno ostvarenom prihodu u vrijednosti od 7.851.730 KM rangirana je na 21. mjestu a prema ostvarenim izvozu od 7.337.781 KM na 6. mjestu, dok je kompanija Inox Ajanović sa ostvarenom neto bobiti od 1.172.600 KM rangirana na 47. mjesto.

U kategoriji malih firmi među 100 najuspješnijih našle su se tri kompanije iz Tešnja: Euro Kantić, Hrast i Adi Mark.

Euro Kantić je sa ostvarenim ukupnim prihodom od 3.351.649 KM rangiran na 46. mjestu, dok je kompanija Hrast sa ostvarenim ukupnim prihodom od 2.793.861 KM rangirana na 56. mjesto, a na 4. mjesto sa izvozom ostvarenim u vrijednosti od 2.793.861 KM.

Planinarski pohod na Trebačko brdo

Planinarsko društvo Zmajevac organizovalo je planinarski pohod na Trebačko brdo. Na polasku sa Gornje čaršije planinari su posjetili spomen obilježje nastradalim učenicama od gelera neprijateljske granate 3.11.1993. godine Saniti Ćosatović, Elvedini Škapur i Amri Terzić i položili cvijeće kako su to radili i proteklih godina. U pohodu su učestvovali gosti iz planinarskih društava iz Zenice PD Natura, PD Željezara, PD Tajan i gosti iz PSD Smajlovac iz Maglaja.

Prije polaska napravljena je zajednička fotografija

Nadarević, Kasumović i Bešić u Tešnju

Glumačka ekipa, koja je stekla veliku popularnost u seriji Lud, zbunjen, normalan Mustafa Nadarević, Moamer Kasumović i Senad Bašić, odigrala je u Tešnju predstavu Sjajni momci autora Neila Simona. I ako su karte koštale 15 KM, što je za tešanjske prilike veliki iznos, velika sala Cko je bila ispunjena.


Pismo iz Atlante

U moje poštansko sanduče uglavnom dolaze računi, pa sam se neki dan iznenadio koverti sa poštanskim markicama na kojima je američka zastava. U naslovu je pisalo “za Tešanjski dnevnik”, a stiglo je Atlante, SAD. U pismu se nalazila kopija teksta objavljene priče učenika Ajdina Ribića u školskom listu. Radnja se događa 1998. godine. Priča govori o prijateljstvu, rastanku i sjećanju na prijatelja Igora. Pismo je poslao Pantelija Injac, otac Igora, naš predratni i ratni sugrađanin koji je sa porodicom odselio u SAD.Pantelija piše da i danas rado pročita ovu priču. Zadovoljstvo mi je bilo podijeliti ovu priču sa čitaocima Tešanjskog dnevnika. Čudni su bili putevi ove priče. Bila je tu blizu ni kilometar daleko, a ja je dobio nakon hiljade pređenih kilometara.


Foto zabilješka

Svako jutro se iz pravca nekadašnjeg hotela se začuje štektanje Hudinog Hitačija koji razbija kamen na Griču. Građevinski dio zgrade je gotov, a sada se skida kamen Griča prema crkvi. Navratio sam da vidim šta se tamo danima radi. Dolazeći sa Tepeta zatekao sam zaista neočekivan prizor.Stambeni dio od tri etaže dobit će ulaz sa Tepeta, kao i poveći parking. Šta će proizaći skidanjem kamena između crkve i zgrade tek treba da se otkrije tim prije što je investitor i vlasnik zgrade gdje sada smještena PBS banka.

Stare fotografije

Prvi radnici FAD-a 1982. godine, stoje s lijeva: Ivo Letica, Ilija Katić, Ljubomir Simić, Dževad Ramić, Zemka Dizdarević, Enes Galijašević, Slobodan Vidaković, Džemal Brkić, Ismet Alić Prijuza Čuče s lijeva: Drago Marelja, Asim Čamdžić, Nezir Hadžan, Hajrudin Ajanović, Hamza Mehinović, Esad Kotorić i Filip Blažević


Sa table na Gornjoj čaršiji

Još jedna porodična tragedija zadesila je naš grad, koja je ožalostila sve njene stanovnike. Nesretnim slučajem u očevoj radionici smrtno je stradao dječak Kašibović Iso. Na dženazi koja je krenula ispred Čaršijske džamije i na kojoj su bili Isini školski drugovi izazivala je suze. Bila je to jedna od najtužnijih povorki u Tešnju.

O Husein Galijasevic

Komentariši