Tešanjski dnevnik 6-12.3.2020. godine

Vlada FBiH poništila je svoju odluku o raspodjeli 21 milion maraka općinama kao ispomoć u borbi protiv Korona virusa i novčana sretstva preusmjerila za nabavku medicinske opreme. Jedna reakcija govori o prvobitnoj namjeri nenamjenskog trošenja sretstava. Naime, Načelnik općine Novi Travnik se zabrinuo jer je 1,2 miliona maraka namijenjenih njegovoj općini bilo planirano za fabriku namjenske proizvodnje BNT za realizaciju ugovora. Izjava je zanimljiva zbog toga što su sredstva bila namijenjena za borbu protiv epidemije, što znači da smo se trebali protiv Korona virusa boriti haubicama i minobacačima.

Do samog finiša zadatog roka MMF-a u subotu vođena je borba o raspodjeli najavljenih preko 300 miliona € kreditnih sredstava MMF-a. Uključili su se ambasadori SAD i drugih zemalja i konačno dogovorili procentualni odnos među entitetima 62% FBiH, 32% rs. Entiteti će izdvojiti po 0,5% za Distrikt Brčko. U federaciji će pola sredstava biti dodijeljeno kantonima, a polovinu će dijeliti Vlada. Kakvi kriteriji će se koristiti još niko ne zna, li da će stranačke ili etničke igre se igrati to je izvjesno.

Vrijeme sunčano i toplo. Požari u Hercegovini i tuzlanskom kraju u neubičajno vrijeme.

Korona virus

6.4.

U svijetu je zaraženo 1 245 000 ljudi, a umrlo 68 000. U SAD je zaraženo 320 000 ljudi, a do sada je umrlo više od 10 000. U Italiji je juče preminulo 525 ljudi što je značajan pad u odnosu na dosadašnju smrtnost. U Španiji je zabilježeno 4 591 slučaj zaraze dok su umrle 674 osobe, što je najmanji broj u proteklih devet dana.Velika Britanija ima uzlaznu krivu broja zaraženih, a njihovi stručnjaci predviđaju i do 20 000 mrtvih.

U Srbiji su zabilježena 284 nova slučaja zaraze, juče je preminulo sedam osoba . Među zaraženim je 60 vojnika koji su radili na prijemu i trijaži državljana Srbije po povratku iz inozemstva.

U Hrvatskoj su preminula još tri zaražene osobe čime je ukupan broj preminulih 15. Novozaraženih je 56, pa ih je ukupno 1 182. Oporavljeno ih je 125.

U Sloveniji rekordan broj smrtnih slučajeva, umrlo ih je preko vikenda 6 pa je ukupan broj preminulih 28. Broj zaraženih je od juče veći za 20 pa ih je sada 997. Najteža situacija je u domovima za starije osobe gdje je zaraženo 200 štićenika zajedno sa osobljem.

U BiH juče umrle dvije osobe, a otkriveno je novih 27 zaraženih, ukupno 654 slučaja.

Na području općine Tešanj trenutno je  u kućnoj samoizolaciji 407 osoba, a period samoizolacije je završio za 38 osoba. Novih u samoizolaciji je 50 i većinom su vozači kamiona od kojih su neki i po nekoliko puta dobili rješenje za samoizolaciju. Jučer nije bilo sumnjivih slučajeva čiji su uzorci poslani na analizu, a 2 uzorka koja su poslana 03.04.2020. godine u KCU Sarajevo su negativna.

Prema podacima Policijske stanice Tešanj u protekla 24 sata  evidentiran je 1 slučaj  nepoštivanja zabrane kretanja od 20:00 do 05:00 i 3 slučaja kršenja samoizolacije.

Rad pijace u Tešanjci praćen je od ranih jutarnjih sati. Okupljanje na prostoru Općine Tešanj nije zabilježeno.

Ovaj dan će ostati zapamćen po izlasku penzionera do banaka, pošte, prodavnica. Očekivao sam veću gužvu. Pred bankama je u udarno vrijeme (9h i 30 min bilo 4 do 10 građana, a najviše ih je čekalo pred poštom. Pred Tefarmom dvoje pred vanjskim vratima.

Red pred UniCredit bankom

7.4.

Korona virus u Evropi pokazuje znakove usporavanja. U Italiji je najmanji broj umrlih u protekle dvije sedmice. Juče je otkriveno 3 559 zaraženih što je 717 manje nego u nedjelju. U Španiji je broj žrtava opada treći dan za redoim.Broj umrlih u Velikoj Britaniji je 403, a imala je 4897 zaraženih. Broj umrlih u Francuskoj porastao je na 833. SAD je broj mrtvih prešao 10 300 osoba.

U Srbiji otkrivena 292 zaražena, a preminulo ih je sedam. Na Institutu za kardiovaskularne bolesti obolilo 67 uposlenika i 14 pacijenata.U Hrvatskoj 40 novih slučajeva, pa je ukupan broj 1 222.. U Crnoj Gori 19 novozaraženih

U BiH juče petero mrtvih (Cazin, Čapljiuna, Bijeljina, Banja Luka i Ribnika), pa je ukupno 29 mrtvih, a 674 osobe su zaražene. Dvadeset je novozaraženih (FBiH 18, a RS 2)

Danas je drugi dan kako stariji od 65 godina imaju pravo izlaska iz izolacije od 8h do 12h. U Tešnju je danas pazarni dan, a samo na osnovu maski n alicima može se uočiti posebnost vremena u odnosu na period prije početka epidemije. Na prostoru SBER banke, Tefarma, naplate kablovske TV, Pošta, Telekoma bilo je oko 50 osoba osoba. Puno je automobila na cesti, a i prolaznika.

Prema službenim podacima Doma zdravlja Tešanj, na području općine Tešanj trenutno je u kućnoj samoizolaciji 259 osoba, a period samoizolacije je završio za 117 osoba. Novih u samoizolaciji je 15. Jučer nije bilo uzoraka koji su poslani na analizu.

Prema podacima Policijske stanice Tešanj u protekla 24 sata evidentiran je 1 slučaj nepoštivanja samoizolacije i 1 kršenje naredbe o radu ugostiteljskih objekata. Nije bilo kršenja zabrane kretanja od 20:00 do 05:00 sati.

Sanitarni inspektor je po prijedlogu HES-a izdao i uručio 16 rješenja o samoizolaciji, i pratio prijem i sprovođenje u izolatorij pristiglih lica iz Francuske. Komunalni inspektor je intervenisao po prijavi o odbacivanju životinjskog otpada (ostataka klanja krave) pored puta u Šijama.

8.4.

Korona virusom u svijetu zaraženo 1 360 000, a umrlo više od 76 000 ljudi. U SAD juče umrlo 1 339 osoba i to je rekordan broj umrlih u bilo kojoj zemlji u jednom danu. Ukupno je zaraženo 377 500 ljudi, a umrlo 11 013 osoba. Pola preminulih je iz države Njujork. U Italiji od početka pandemija umrla 94 ljekara. Juče preminule 604 osobe, što je najmanja brojka od 10.3. U Velikoj Britaniji umrlo 758 osoba, pa ih je uukupno 5 655. Prvi put od početka pandemije Kina nije imala ni jedan smrtni slučaj. Ausrija i Švajcarska pripremaju liberalizaciju mjera koje su donesene u borbi protiv epidemije.

U Srbiji juče umrle 3 osobe, pa je ukupan broj 61. Korona virus potvrđen kod 247 osoba, pa ih je sada 2 447. Prosječna dob preminulih je 64,2 godine, a 17 je žena.

U Hrvatskoj nova dva smrtna slučaja, ukupno 18, a registrovano je 60 novozaraženih, ukupno 1282 osobe. U Crnoj Gori 7 novozaraženih, ukupno 248

U Federaciji BiH 23 novozražena, a u RS 2. Najviše zaraženih u BiH je u Banja Luci 219, zatim Čitluk i Tuzla po 45, Mostar 41, Sarajevo 30, Konjivc 28, Laktaši 27, Široko Brijeg 27…

Na području općine Tešanj trenutno su u kućnoj samoizolaciji 234 osobe, a period samoizolacije je završio za 49 osoba. Novih u samoizolaciji je 24. Jučer su na analizu poslana 3 sumnjiva uzorka.

Prema podacima Policijske stanice Tešanj u protekla 24 sata evidentiran je 1 slučaj nepoštivanja samoizolacije i 2 slučaja kršenje naredbe o zabrani kretanja od 20:00 do 05:00 sati u kojima su 3 osobe prekršile navedenu naredbu.

Srijeda je već mirniji dan nakon jučerašnje gužve.

9.4.

U SAD umrlo 1939 osoba, pa su sa ukupnom cifrom od 14 555 prešli Španiju po broju mrtvih, dok je Italija i dalje zemlja sa najvećim brojem smrtnih slučajeva 17 500. U SAD je oboljelo 435 000osoba, dok je u čitavom svijetu oboljelo oko 1,5 miliona osoba.U Njemačkoj broj zaraženih 5 633 za jedan dan, što je više za 24% u odnosu na predhodni. Umrle su 333 osobe ili ukupno 2 349. Ukupno zaraženih 113 296, a oporavljenih 46 300

U BiH zaražene 803 osobe, zabilježena su 34 smrtna slučaja, a 80 se oporavilo. Juče su registrovane 31 novozražene osobe.i jedan smrtni slučaj

Na području općine Tešanj trenutno su u kućnoj samoizolaciji 222 osobe, a period samoizolacije je završio za 51 osobu. Novih u samoizolaciji je 39. Dana 07.04.2020. godine na analizu su poslana 3 sumnjiva uzorka, od kojih je 1 pozitivan i dva negativna. Jučer je na analizu poslano 8 sumnjivih uzoraka, nije bilo pozitivnih nalaza.

Trenutno je na području općine Tešanj jedan oboljeli pacient od COVID 19, a dva pacijenta su izliječena.

Prema podacima Policijske stanice Tešanj u protekla 24 sata evidentiran je 1 slučaj nepoštivanja samoizolacije i 1 slučaj kršenja naredbi o nenošenju maske na javnom mjestu.

 10.4.

U Vuhanu prekinut karanrin nakon 78 dana. SAD su i dalje najveće žarište epidemije, gdje dnevno umire oko 2000 ljudi. U Evropi stanje kao i predhodnih dana.

U Hrvatskoj 61 novozaraženih, ukupno 1343. Umrlo 20 osoba. Novo žarište je starački dom u Splitu gdje je 42 štičenika i 11 osoba osoblja pozitivno. Srbija i dalje ima najviše zaraženih u regionu 2 666, a juče ih je bilo 219 novozaraženih. Umrlo je 65 osoba. Slovenija ima 36 novozaraženih pa ih je ukupno 1091. U Crnoj Gori oboljelo 248 osoba.

U BiH raste broj zaraženih 886, broj umrlih 36.

Na području općine Tešanj trenutno je u kućnoj samoizolaciji 227 osoba, a period samoizolacije je završio za 38 osoba. Novih u samoizolaciji je 43. Jučer je na analizu poslano 5 sumnjivih uzoraka i svi su negativni. Prema podacima Policijske stanice Tešanj u protekla 24 sata nije evidentiran niti jedan slučaj nepoštivanja samoizolacije, a evidentirana su 2 slučaja kršenja zabrane kretanja od 20:00 do 05:00 sati.

Sanitarni inspektor je izvršio obilazak benzinskih pumpi, trgovačkih centara, poljoprivrednih apoteka, banaka i pošte. Zabilježene su gužve starijih lica u bankama, nose propisno masku i rukavice, ali distanca se krši, te je tražena aktivnija uloga zaštitara kako bi smanjili rizik od prekomjernog zadržavanja i grupisanja ljudi.

Izvršen je kontrolni pregled u firmi Pobjeda Tešanj – ulaz obezbijeđen dezinfekcionim sredstvom, dezbarijera za cipele postavljena i portir vrši podjelu maski na ulazu. U kancelarijama radi po max. 2 osobe, a sastanci se obavljaju video link-om. Pogoni se dezinfikuju, radnici nose maske. U radničkom restoranu dezabarijera za cipele postavljena, obezbjeđen sapun i dezinfekciono sredstvo, a podjelu hrane rade u tri grupe kako bi uposlenici sjedili sami za stolom.

11.4.

U savijetu više od 1,6 milona zaraženih dok je preminulo 100 000 ljudi. U SAD je zaraženo 478 360 ljudi, Španiji 157 000, Italiji 147 500, Njemačkoj 120 000 i Francuskoj 118 000. U Njemačkoj i Švajcarskoj raste broj preminulih. Jučer je u Njemačkoj preminulo 266 osoba. Pad broja umrlih na dnevnom nivou bilježe Španija (396 umrlih) i Italija. U Belgiji je umrle za jedan dan 325 osoba, a u Velikoj Britaniji 866.

U Srbiji preminulo 5 osoba, ukupno 71. Novozaraženih je 238, ukupno 3105. Od petka u 17h uveden policijski sat koji traje do ponedeljka u pet ujutro.

U Hrvatdkoj je jučer potvrđeno 88 novozarženih, ukupno 1495 ljudi, a jedna osoba je preminula.

U BiH juče potvrđeno 27 novozaraženih, ukupno 886 i jedan smrtni slučaj. Dva kantona, Zapadnohercegovački i Hercegovačko-neretvanski uveli su zabranu kretanja van mjesta boravka.

Na području općine Tešanj trenutno je u kućnoj samoizolaciji 251 osoba, period samoizolacije je završio za 24 osobe. Novih u samoizolaciji je 48. Registruje se veći broj novoprijavljenih zbog vikenda i boravka vozača kamiona u BiH. Jučer su na analizu poslana 2 sumnjiva uzorka, oba su negativna.

Prema podacima Policijske stanice Tešanj u protekla 24 sata nije evidentiran niti jedan slučaj  nepoštivanja samoizolacije, kao  ni kršenja zabrane kretanja od 20:00 do 05:00 sati. Evidentirana su 2 nepoštivanja epidemiološko-zaštitnih mjera građana na javnim površinama.

12.4.

U svijetu zaraženo 1700 000 ljudi, a umrlo 105 000. SAD su žarište gdje je broj mrtvih juče prešao cifru od 2000 (2108), ukupno 18 000 smrtnih slučajeva. Zaraženih više od pola miliona. U Italiji ponovo porastao broj umrlih, zabilježeno 619 novih slučajeva.

Porastao je broj novozaraženih, juče ih je bilo 4 694. Ukupan broj umrlih dostigao cifru od 19 468, a broj zaraženih 152 271. U velikoj Britaniji umrlo 917 osoba , ukupno 9 875.

U Španiji je juče zabilježeno 4 830 novozraženih, a umrlo 510 osoba. Do sada zaražene 161 852 osobe, a umrle 16 353. U Njemačkoj je 3990 novozaraženih.

U Hrvatskoj 39 novozaraženih, ukupno. Dosada je u Srbiji zaraženo 3 380 osoba, a jučer umrle tri osobe ili ukupno 74. Do sada su virusom zaražena 441 radnika u zdravstvu.

U BiH potvrđeno novih 30 slučajeva zaraze, ukupno 931 osoba. Juče nije bilo smrtnih slučajeva.

Nema novih informacija za Tešanj.

Stanje u pojedinim privrednim firmama i Birou rada

Poreska uprava Federacije BiH ove sedmice počela je sa objavljivanjem podataka o zaposlenosti i promjenama po općinama. U izvještaju od petka piše da je u BiH zaposleno 516 408 osobaili manje za više od 15 000 u odnosu na stanje prije epidemije. U Našoj općini zaposleno 12 656 osoba po mjestu boravka, a 13 451 po mjestu poslodavca. Prema informaciji Biroa rada u Tešnju od 6.4 do 10.4 na Birou rada u Tešnju se prijavilo 169 osoba nakon gubitka
radnog odnosa!
To je rezultat otpuštanja radnika prouzrokovanim, najvećim dijelom, naredbama o obustavi rada u nekim djelatnostima.

U firmi Socksmaker 3 d.o.o. svi radnici rade i ako je proizvodnaj pala za trideset posto. Imaju uvezane puteve dobave repromaterijala, ali imaju teškoća u transportu na BiH granici i kroz Hrvatsku. Iduće sedmice planiraju uvođenje četvero brigadnog sistema.

U proizvodnji mineralne vode Tešanjski kiseljak i sokova u Zema d.o.o. proizvodnja je povećana u odnosu na stanje prije epidemije.

Mann und Hummel je poslao na odmor starije ardnike i radnike koji imaju malu djecu, a uveo rad subotom. Za sada je proizvodnja smanjena, ali je još uvijek na zadovoljavajućem nivou.

U Saračević d.o.o. pojavile su se narudžbe i najave pa su vratili rad u drugu smjenu. Radi se o poslovima, najvećim dijelom, namijenjom izvozu. Očekuju da će tako biti tokom cijelog aprila.

U Artisanu je proizvodnja opala još za 5% u odnosu na predhodnu sedmicu pa je ukupno manja za 35%. Nema razmišljanja o otpuštanju radnika, kako kaže suvlasnik Fadil Ćostović, njihove najveće vrijednosti.

Situacija sa naftom u maloprpdaji i veleprodaji Hifa oil je sve teža. Promet je drastično opao zbog Korona virusa. Nasato je, kako kaže Izudin Ahmetlić, naftni grč. Proizvodnja nafte nikada veća u odnosu na prodaju. Tankeri nafte plutaju okeanima i morma jer nema kupaca.

U Madi d.o.o. nema promjena, proizvodni lanac se odvija kao i predhodnih sedmica.

Uskrs

Katolici širom svijeta slave ove nedjelje slave Uskrts. Ovaj put slave pod posbenim okolnostima naszalih epidemijom Korona virusa. Tako je i u BiH.

Radi opasnosti prenošenja koronavirusa nije moguće zajedničko okupljanje i da crkvama slave obredi Velikoga tjedna i svetkovine Uskrsa. Mnogi katolici, koji žive van BiH, za Uskrs su dolazili u svoje rodno mjesto da obilježe praznik sa svojim porodicama. Danas to zbog općeg stanja nije moguće.

Nadbiskup kardinal Vinko Puljić i vrhbosanski nadbiskup koadjutor dr. Tomo Vukšić uputili su Smjernice u vezi obilježavanja predstojećeg blagdana Uskrsa svim svećenicima, redovnicima i redovnicama i svim vjernicima Vrhbosanske biskupije. Suština Smjernica je da sve ono što se slavi u crkvi, da se slavi u porodici. Porodica postaje “kućna Crkva” ili Crkva u malom, i sada postaje, na neki način, nositelj crkvenog zajedništva i duha. U instrukciji između ostalog piše:

Stoga potičemo sve naše obitelji da u danima Velikog tjedna i Vazmenoga trodnevlja u svojim domovima njeguju duh molitve, duh sabranosti, duh pučke pobožnosti, duh čitanja Svetog pisma. Na taj način, u svima nama će porasti povjerenje u Boga, osjetit ćemo Njegovu blizinu i radovati se uskrsnuću “Krista Isusa, nade naše”.

Vjernici su mogli prateći TV prenos iz svojih domova učestvovati u Uskrsnoj misi koje su se odvijale u crkvama.
TV BiH prenosila je Uskrsnu misu iz katedrale Presvetog srca Isusova u Sarajevu.


Sa Uskrsne mise iz katedrale Presvetog srca Isusova u Sarajevu

GIZ donirao dva 3D štampača Srednjoj meješovitoj školi

MSŠ je u saradnji sa OŠ Huso Hodžić do kraja prošle sedmice uradila 187 vizira. Kapacitet je mali zbog starog 3D printera.

Obratili su se molbom za donaciju novih 3D printera i filamenta za štampu GIZ-u (Deutsche Gesellschaft für
Internationale Zusammenarbeit GmbH). GIZ je odgovorio pozitivno i donirao 2 kom 3D printera Renkforce RF2000 V2 u vrijednosti blizu 10.000,00 KM i10 kg materijala za štampu.
Po prijemu 3D printera i materijala u MSŠ, uradili su instalaciju potrebnog software-a i pripremili printere za štampu. Testni print je oduševio ekipu koja radi na ovom projektu i sigurni su da će moći raditi složenije komade na zdravstvenoj zaštitnoj opremi. Svi uređaji će raditi za Dom zdravlja i Opću bolnicu Tešanj.

Direktorica MSŠ i profesor Mujo Zeničanin ističu da je GIZ više puta bio uz MSŠ. Mnogo puta do sada su pružili stručnu podršku kroz impementaciju brojnih projekata. Donacija 2 moderna 3D printera, nakon okončanja pandemije koristit će u redovnoj nastavi kao nastavno pomagalo za zanimanja: elektrotehničar računarstva, tehničar za mehatroniku i operater na CNC mašinama.

Sigurni su da će sa ovim printerima naši učenici biti ozbiljni konkurenti na tržištu rada.
Zahvalni su GIZ-u uz obećanje da će doniranu opremu u prvoj fazi koristiti za izradu sredstava medicinske zaštite koja su sada najpotrebnija, a u drugoj koristiti za dobrobit cijelog našeg društva kada prođe pandemija.

Sa petkom ove sedmice Domu zdravlja i Općoj bolnici isporučeno je ukupno 236 vizira.

Sakib Ahmić, Jasminka Mujkanović i Mujo Zeničanin pored novih štampača

Umro Nedžad Fejzić

Nakon teške bolesti, u utorak je u 65. godini preminuo Nedžad Fejzić, profesor filozofije, svjetske književnosti i sociologije. Bio je zaposlen u zeničkom Bosanskom narodnom pozorištu kao umjetnički rukovodilac, a posljednjih godina bio je i selektor Festivala bh. drame u Zenici.

Ranije je bio direktor zeničke Gimnazije, zatim Opće biblioteke, kao i Bosanskog narodnog pozorišta, te direktor Festivala bh. drame u Zenici. Bio je i zamjenik predsjednika Vijeća RTV FBiH, te član Upravnog odbora RTV servisa BiH. Obavljao je i funkcije urednika u zeničkoj književnoj ediciji Dostignuća, a jedan je od pokretača i urednika časopisa Znak Bosne i Zeničke sveske. Bio je i član žirija na Pozorišnim igrama BiH u Jajcu i na Festivalu bh. drame u Zenici. Obavljao je i dužnost selektora festivala Mostarska liska. Autor je više desetina eseja, studija i kritičkih tekstova iz savremene filozofije, estetike i književne, teatarske i likovne produkcije.

Nedžad Fejzić govori na naučnom skupu o Vojislavu Vujanoviću u Centru za kulturu i obrazovanje Tešanj 13.12.2014. godine

Bio je oženjen Besimom Denjalić iz Tešnja, s kojom ima dvije kćerke, a za Tešanj ga je vezivala i dugogodišnja produktivna saradnja sa Centrom za kulturu i obrazovanje. U ovoj našoj ustanovi on je govorio na promocijama brojnih knjiga i na otvorenjima likovnih izložbi, takođe učestvujući u radu naučnih skupova, a napisao je i mnoštvo recenzija ili pogovora za knjige koje su objavljene u izdanju Centra. Tešnjacima će ostati u pamćenju kao izuzetan intelektualac, ali i kao prisna i vedra osoba neobično široke ljudske duše

Foto zabilješka

Jedan dio prostora Kahve iznajmila je firma Bosnaexpres sa ponudom više vrsta osiguranja

Stare fotografije

Fotografija napravljena sredinom šezdesetih godina prošlog stoljeća.

Stoje: Abdurahman Hodžić, Hasan Brkić Krco, Avdio Agić, Mugdim Kadić, Adem Smailbegović

Čuče: Sead Ahmetagić, Edib Turalić, Mehmedalija Smailbegović i Mehmedalija Čolić

Sa table na Gornjoj čaršiji

PS: Iz Medžlisa IZ-e dobivam smrtovnice svaki drugi dan pa će se događati da ovosedmičnom Dnevniku imaju smrtovnice od subote i nedjelje.

Hasan Srkalović, tešanjski brijač je umro 2.4, a ja sam propustio da smrtovnicu prenesem

sa E-maila koji mi je poslao tehnički sekretar Rijaseta IZ Rašid Orlović. Prolazeći ulicom zapazio sam smrtovnicu na prodičnoj kući. Zbog izolacije i onih van naših granica objavljujem je u ovom Dnevniku, a za štampanu verziju prenijet ću je na adekvatno mjesto.O Husein Galijasevic

Komentariši