Izložba slika Admire Bradarić
U organizaciji Centra za kulturu i obrazovanje održana je 101. izložba slika, ovaj put Admire Bradarić iz Maglaja. U otvaranju izložbe su sudjelovali Faruk Zupčević, novinar i publicista iz Maglaja i naš akademski slikar prof. Miralem Brkić. Admira Bradarić je rođena 1976. godine. Osnovnu i srednju školu završila je u Maglaju, a Akademiju likovnuih umjestnosti u Sarajevu. Samostalne izložbe imala je u BiH i inozemstvu, a ovo je njena petnaesta izložba.
Amir Brka , Admira Bradarić, Faruk Zupčević i Miralem Brkić, desno detalj iz kataloga slika koju je naparavio Cko u saradnji sa autoricom za ovu priliku
Izložba je bila dobro posjećena. Admira Bradarić po majci Šaćiri, djevojačko Brka, nosi i tešanjske korjene.
Pjesničko veče grupe „Stenka“ iz Beograda
U maloj sali Centra za kulturu i obrazovanje posjetioci su u petak imali zaista lijepo, sadržajno i zanimljivo veče. Organizovano je pjesničko veče Pjesničke grupe „Stenka“ iz Beograda.
Prva vrijednost ove večeri su zajednički organizatori. Ovaj put veče su organizovali Cko i Hrvatsko kulturno društvo Napredak podružnica Tešanj.
Amir Brka, Majo Danilović, Ljiljana Crnić, Amir Brka prima Povelju
Druga vrijednost je saznanje da je formirana „Napretkova“ podružnica u Tešnju što je vrijedan tešanjski kulturni događaj.
Bez obzira što smo u Cko imali priliku vidjeti književna, slikarska i druga imena iz kulture svih naroda iz BiH, ali i iz prostora bivše Jugoslavije i dobrog dijela Evrope dobro je da se HKD „Napredak“ ponovo vratio u Tešanj. To je u interesu kulture, ali i države BiH. Društvo je tek registririrano, a predsjednik je naš pjesnik član Društva pisaca BiH Ivica Budulica Strikan.
O pjesniku najbolje govore njegove pjesme. Evo početka njegove pjesme JA SAM MAJKE BOSNE DIJETE:
Odvajkada mi je sa mnom
Bdi nada mnom
Kad vole me
I kada prijete
I tuče me
I miluje
Kako očusi se sjete
Ja sa Majke Bosne dijete……..
Ivica Budulica prima Povelju „Stenke“ od Ljiljane Crnić
A treća vrijednost svakako su bili gosti iz Beograda. I ako od najavljene grupe nisu stigli pjesnikinje Smiljka Jovanović zbog zauzetosti, a Radinka Stojković zbog bolesti prisutni članovi grupe pjesnikinja Ljiljana Crnić i pjesnik Majo Danilović su svojim nastupom i „komunikativnom“poezijom ostvarili prijatne trenutke ovaj put malobrojnije publike za pjesničko veče nego što je to uobičajno u Tešnju (vjerovatno zbog fudbalske večeri u petak naveče).
Po riječima gostiju i Amir Brka i Ivica Budulica bili su kao književnici rado viđeni gosti gosti u Beogradu pa i grupe „Stenka“ pri čemu su ostavili poseban utisak. Amir je, po njima bio prvo ime, književnih susreta koji su se nedavno održali u Beogradu uz učešće velikog broja književnih imena sa prostora bivše Jugoslavije i svijeta. Obadvojici su uručene Povelje Poezije „Stenka“.
Umro Rasim Begović Grof
Rasim Begović je rođen u Trebinju 1937. godine gdje je završio osnovnu školu i klasičnu gimnaziju. Višu pedagošku akademiju ,odsjek Francuski jezik završio 1963. godine, nakon čega je dvije školske godine radio u Ljubomiru kod Trebinja kao nastavnik francuskog jezika. Na osnovu raspisanog konkursa primljen je u osnovnu školu „Huso Hodžić“ u Tešnju 1966. godine za nastavnika francuskog jezika i tu je proveo cijeli radni vijek, do odlaska u penziju 2003. godine.
Učenici su voljeli nastavnika Rasima, a bio je omiljen i kod sugrađana. Uvijek otmen i sa manirima stekao je nadimak Grof. Pored sugrađana i veliki broj njegovih učenika je došao na dženazu da isprate svog nastavnika, a Rušto Mahmutefendić je neplanirano i neubičajno imao potrebu da kaže o svom nastavniku nekoliko lijepih riječi nad njegovim mezarom.
Na dženazi je bio i Muho Berberović:
-Nas dvojica smo počeli raditi 1966. godine u osnovnoj školi „Huso Hodžić“ 1966. godine zajedno sa Smailom Terzićem, Mehom Prnjavorcem i Ibrahimom Grapčanovićem. Rasim je sav svoj radni vijek proveo u ovoj školi. Iako je rođeni Trebinjac ,volio je Tešanj i svugdje je o Tešnju govorio najbolje.
Mehmed Halep se takođe sjeća svog kolege:
-Volio je svoj nastavni predmet, učenike, razvijao ljubav prema radu, poštenju. Bio je ozbiljan i odgovoran nastavnik.Poslije rata predavao bosanski jezik i razvijao kod učenika svijest o patriotizmu, bošnjaštvu. Ostali su upamćeni nastupi njegovih učenika povodom značajnih datuma. Kao nastavnik uvijek je dobivao ocjene „Naročito se ističe“. Bio je uzor mlađim kolegama. Bio je vesele prirode i često inicijator izleta u prirodu.
Na Kulici 2002. godine s lijeva: Hasan Dolamić, Mehmed Halep i Rasim
I Mersa Mulalić je bila Rasimova učenica, ali i kolegica koja je došla da isprati Rasima:
-Bio je pravedno strog i imao je veoma ugodan pristup učeniku. Ja sam preko njega zavoljela francuski jezik. Kada sam i ja počela raditi u školi bio mi je mentor. Zbilja nosim lijepo sjećanje na Rasima i zahvalnost za ono što sam od njega naučila.
Enes Hodžić, doktor medicinskih nauka
Dok sam bio na likovnoj izložbi u Cko priđe mi sva ponosna Fikra Prnjavorac:
-Moj sestrić Enes u prošli petak /04.10/ doktorirao na Medicinskom fakultetu u Tuzli!
Lijepa je to vijest za nas, sve građane Tešnja i zamolih Fikru za broj telefona doktora. Doktor Enes ljubazno prihvati poziv da popijemo u subotu kafu u As-u.
Dr. Enes Hodžić
Rođen je 1962. godine od oca Fehima i rahmetli majke Mine rođene Jabandžić. Majka Mina je umrla, a Fehim je do skora ponekad radio u svojoj obućarskoj radionici koju je naslijedio od oca. Roditelji su uvaženi i dobri ljudi i oni koji ga bolje poznaju kažu da je i on poprimio sve njihove osobine najljepših ljudskih vrlina. Osnovnu školu i gimnaziju je završio u Tešnju, a Medicinski fakultet u Tuzli. Specijalizirao je hirurgiju 1977 godine, a od 2008. godine ima titulu Primarijus.
Završio je postdiplomski studij na Medicinskom fakultetu u Tuzli 2010. god. kada odbranio magistarski rad pod nazivom „Perioperativna i postoperativna bol kod laparoskopske i otvorene holecistektomije“.
Dr. Enes sa porodicom
Naziv doktorata je „Laparoskopska holecistektomija u tretmanu akutnog holecistitisa“ Rad je odbranio je 04.10. 2013 godine na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Tuzli, te stekao titulu Doktor medicinskih nauka. Mentor mu je bio prof. dr. Šefik Hasukić, nama dobro poznat kao ratni hirurg u tešanjskoj Ratnoj bolnici, predsjednik komisije je bio Doc.dr. Semir Imamović i član prof.dr. Emir Mujanović.
Kroz razgovor saznadoh da u porodici postoje veliki potencijali za buduće naučnike. Sin Amar je kao jedan od pet učenika iz cijele BiH dobio priliku da završi srednju školu u Engleskoj, gdje je uspješno nastavio školovanje na studiju inžinjerstva, uz materiajlnu podršku roditelja, na čuvenom univerzitetu Oksford. Kćerka Asja je odlična učenica gimnazije i kako sada stvari stoje na putu je da krene stopama roditelja (supruga Mehdija je oftamolog) i da se posveti medicinskim naukama
Druženje učesnika „Marša mira“
Udruženje građana „Klub prijatelja Srebrenice“ već četiri godine 11.jula organizuje „Marš mira“ kojim učesnici pješačenjem iz Tešnja posjećuju Potočare. U srijedu su se učesnici „Marša mira“ okupili na druženje u Općoj biblioteci Tešanj. Tom prilikom, nakon obraćanja predsjednika UG „Klub prijatelja Srebrenice“ Esmira Bašića i načelnika općine mr. Suada Huskića skupu su se obratili i pojedini učesnici iznoseći svoje emocije kada je u pitanju Srebrenica i pojedina sjećanja sa marševa.
Učesnici „Marša mira koji su primili Zahvalnice“
Učesnicima „Marša mira“ su uručene zahvalnice kao i općini Tešanj, Vatrogasnim društvima i privrednim subjektima koji su logistički podržali marš.
Učesnici marševa koji su dobili Zahvalnice: Mujo Hodžić, Sejko Hasanbašić, Almir Bašić, Suad Begunić, Kasim Hozić, Salko Hajrić, Salih Hasanbašić, Omer Cerovac, Hajrudin Dizdarević, Hajrudin Hadžić, Emir Ahmetović, Ernad Bedak, Emir Jusufović, Harun Prnjavorac, Muhamed Dizdarević, Anes Mujaković, Emir Kadušić, Nedim Mataj, Bakir Nukičić, Ahmet Hojkurić, Senad Hojkurić, Haris Alić, Izudin Bračkan, Senad Hasanbašić, Fadil Hasanić, Hasan Mešinović, Almir Ljevaković, Nedret Omić, Samir Bahtić, Adnan Dedukić, Adem Hasanbašić, Amir Hasanbašić, Nermin Hajrić, Esad Ljevaković, Sejfudin Hasanbašić, Salih Hasanbašić posthumno.
Etno festival 2013
U organizaciji UG „Sehara“ uz pokroviteljstvo općine Tešanj na Gornjoj čaršiji je održan četvrti po redu Etno festival, ovaj put pod nazivom „Etno festival 2013“. UG „Sehara“ njeguje tradiciju i promociju običaja i kulturno-historijskog naslijeđa i aktivno doprinosi njegovom očuvanju i održivom razvoju kulturne baštine obogačujući turističke sadržaje Tešnja i šire. Kroz organizaciju etno festivala UG „Sehara“ približi ove sadržaje građanima. Na Etno festivalu se prezentiraju rukotvorine, gastro ponuda i folklor. Skoro cijeli dan su nastupali: najmlađi čuvari tradicije sekcije iz škola,zatim KUD „Usorski običaji“ Sivša, KUD „Izvor“ Usora, sazlija Dedo Hadžiedhemović, Mustafa Kalaba harmonikaš, Adil Mujaković, a zatim i KUD „Pobjeda“ Tešanj, „Preporod“ Teslić, KUD iz Ševarlija, Omladinska organizacija „Neki novi klinci“ iz Doboja, a zatim od 18 sati Sevdah uz Alkatmere, i Damira Galijaševića i soliste Omladinskog ansambla Tešanj Zerine Zeničanin, Nejre Brka, Adelise Krdžalić, Selme Plančić, Nedima Zilkić i Medine Hadžić.
Stare fotografije
Zajednička fotografija radnika Tvornice svječica i nije tako stara, načinjena je poslije rata, ali meni poznatih pet radnika više nije među živima pa i zbog njih sam odlučio da je objavim.
Stoje prvi red: Zoraid Mehičić; Fatima Hadžimehić, Muhamed Sejranić, Ćamil Kovačević, Šaćira Krdžalić, Ilija Čičak, Reuf Karahodžić, Hašema Kotorić, Izet Dubravac, Hakija Hafizović, Rizo Fejzić
Drugi red: Himzo Sprečak, Ruvejda Kotorić, Hamzalija Jabandžić, Mujo Mahmutefendić, Bećir Begović, Salko Pezer, Asim Mujkić, Tahir Kadić, Sead Galijašević, Zuhdija Širić, Fatima Mandžukić, Senija Prnjavorac
Čuče: Džemil Duraković, Abaz Korajlić, Berzad Vilašević, Suljo Hadžić, Ramo Hadžić
Sa table na Gornjoj čaršiji