U četvrtak sam prenoćio u bolnici zbog bolova, a kada su se u subotu naveče ponovili,zadržan sam na ispitivanju cijelu sedmicu. Na kraju upala žučne kese, uslijedio je tretman skidanja upale, a onda je planiran operativni zahvat. Tako nisam bio u prilici da pratim bilo koji događaj u protekloj sedmici.
Uspio sam dobiti putem E-maila neke fotografije i koristeći se dobivenim tekstovima napravio sam ovaj nepotpuni dnevnik u subotu uz pomoć sina Ismara. Nadam se da će sve proći kako treba i da ću biti u stanju nastaviti pisanje dnevnika.
Promovisan Rječnik tešanjskog kraja Kemala Ljevakovića
U organizaciji Opće biblioteke u Tešnju, a u okviru Tešanjskog proljeća 2014 održana je promocija Rječnika tešanjskog kraja, autora Kemala Ljevakovića. Promotori su bili: akademik prof. dr. Dževad Jahić, prof.dr. Hazema Ništović i Ramiz Brkić. Moderator je bio mr. Esmir Bašić.
Mr.Esmir Bašić, prof.dr.Dževad Jahić, Kemal Ljevaković i Ramiz Brkić
Iz recenzije akademika prof Jahića:
„Radi se o prvom kompletnijem dijalekatskom rječniku bosanskog jezika, što je za sadašnju fazu bosanske leksigografije vrlo važna stvar. Rječnik sa jednoga i inače dijalekatski posebno zanimljivog prostora ekavsko-jekavskog govora tešanjsko-maglajskog tipa i koji je kako je poznato, jedna od „zagonetki“ i bivše srpskohrvatske i sadašnje bosanske dijalektologije.. U cjelini Rječnik sadrži vrlo pouzdano zabilježenu leksičku i frazeološku građu govora tešanjskog kraja, i obrađenu od strane čovjeka čiji je to zavičaj i koji je profesionalno vezan za jezik., koji je, dakle, i stručnjak maternjeg jezika, ali u isto vrijeme i čovjek koji se okušava u književnom radu. Te njegove šire sklonosti u rukopisu su došle do punog izražaja i možemo već sada slobodno reći da je Kemal Ljevaković uspio dati svoj vrlo značajan doprinos ovoj grani bosnističkih istraživanja….“
Održano jubilarno 10. općinsko takmičenje iz Islamske vjeronauke
U subotu, 19. aprila 2014. godine održano općinsko takmičenje iz nastavnog predmeta Islamska vjeronauka u OŠ „1. mart“ Jelah.
Ovo je jubilarno – 10. godinu za redom – takmičenje učenika OŠ i drugi puta učenika prvih razreda srednjih škola na području općine Tešanj.
Sva dosadašnja takmičenja, pa tako i ove godine, ogranizirao je Medžlis IZ-e Tešanj, a pokrovitelj Općina Tešanj čime se na lokalnom nivou ovo takmičenje izjadnačava sa takmičenjima iz drugih predmeta i nastavlja lokalni slogan „Primjer dobre prakse“.
Takmičenje je provedeno izradom testova istovjetnih na cijelom području Muftiluka zeničkog, a pratili su ga nastavnici Islamske vjeronauke koji ne predaju u tim razredima.
Rezultati takmičenja:
VIII razred
- mjesto – Mudrov Dženita iz OŠ „Džemal Bijedić“ Miljanovci
- mjesto – Solo Zekija iz OŠ „1. mart“ Jelah
- mjesto – Muminović Elma iz OŠ „Kulin Ban“ Tešanjka
IX – razred:–
- mjesto – Ibrahimović Ajna iz OŠ „Džemal Bijedić“ Miljanovci
- mjesto – Bajrić Amina iz OŠ „Mustafa Mulić“ Šije
- mjesto – Merdić Muhamed iz OŠ „9. septembar“ Medakovo
I razred srednjih škola –
1. mjesto – Agić Dženita – Srednja tehničkla škola
2. mjesto – Ramić Amra – Srednja tehnička škola
3. mjesto – Muftić Albina – Srednja tehnička škola.
Prvoplasirani sa ovog takmičenje učestvovat će na takmičenju nivoa Muftiluka u Matuzićama, općina Doboj Jug 26.04.2014.g.
Dan kasnije održano je takmičenje učenika mektebske nastave:
I-Iz Općeg znanja
1. mjesto – Hadžikadunić Fatima iz džemata Jevadžije, muallim Fuad ef. Ćeman prof,
2. mjesto – sa istim brojem bodova osvojili su Djedović Ensar iz džemata Oraš Planje, muallim Suljo ef. Djedović prof.; Ibrahimović Ajna iz džemata Miljanovci Novi, mualim hafiz Nermin ef. Ibrahimović prof., i Thaqi Amina iz džemata Jelah, muallim mr. Almir ef. Hadžić.
II – Iz Kiraeta – mlađi uzrast:
1 .mjesto- Abdulah Salkanović iz džemata Šije Donje Polje, muallim hafiz Almir ef. Salkanović prof.
2. mjesto – Dizdarević Sara iz Šarenog mekteba, muallimi: Salih ef. Haušić prof.; mr. Enver ef. Kurtić i Amar ef. Bedaković prof.
3. mjesto – Bašić Faris – iz džemata Jablanica, muallim Dževad ef. Hasanbašić.
– Iz Kiraeta – straRiji uzrast:
1. mjesto – Dizdarević Hajrija iz Šarenog mekteba Tešanj, 3 muallima (Salih ef. Haušić prof., mr. Enver ef. Kurtić i Amar ef. Bedaković prof.).
2. mjesto –Solo Hamdo iz džemata Piljužići, muallim hafiz Nijaz ef. Malagić i
3. mjesto – Piro Emina iz džemata Vukovo, muallim Mirnes ef. Alić.
Djeca sviraju djeci
Venan Hadžiselimović mi je davno najavio da su djeca pokrenula aktivnost realizacije humanitarnog koncerta u kojem će oni učestvovati, a prihod su namjenili djeci-svojim vršnjacima sa socijalnim potrebama. Učenici su muzičke škole i našli su punu podršku kod svojih učitelja. Predstava je organizovana i održana u nedjelju 20.04. pred prepunim gledalištem. Kažu da je bilo prelijepo. Skupili su i 3 000 KM i odnijeli u Centar za socijalni rad kako bi se sredstva uručila djeci u pet porodica sa socijalnim potrebama.
U svemu raduje činjenica da su sama djeca imala osjećaj humanosti.
Svirali su: Agić Mirza, Bekrić Tarik, Brkić Nejla, Dugalić Almedin, Džanić Muharem, Hadžiselimović Eldar, Hadžiselimović Nedžad, Hujdur Vedad, Sadiković Ajdin, Galijašević Damir sa omladinskim ansamblom.
Pjevali su: Handžić Nermin, Smailbegović Adna, Krdžalić Ajna, Džido Julija, Hasak Lejla, Brka Nejra, Karahodžić Advan
Učestvovala je i Samostalna sekcija gitarista Merzić Nedima sa izvođačima Deljkić Sabrina i Smailbegović Iman.
Renoviran poslovni prostor
Zgrada koja se nalazi između ulica Nisima Albaharija i dr. Adema Handžića oduvjek je imala poslovni prostor u kome se najčešće prodavala tekstilna roba. Ta je zgrada među prvim stambenim zgradama u Tešnju (mislim da su starije one kod igrališta za male sportove) kada su oko 1960. godine u nju uselili Pobjedini radnici, prosvjetni, zdravstveni radnici i dr.
Prije izgradnje ove zgrade ovdje je bio Mujčića dućan (vlasnik Mujaga Mujčić), a poviše njega otkupna stanica
Poslovni prostor je sada u vlasništvu AS GROUP i renoviran je pri čemu je urađena nova fasada na jednom dijelu zgrade. Pitao sam vlasnika šta možemo očekivati u ovom poslovnom prostoru. Rekao mi je da je moguće da bude iznajmljen, a ako ne bude interesanata onda će biti nešto iz programa ove kompanije.
Stare fotografije
Sankanje na Numeri 1982. godine
Prvi red s lijeva sjede: Azelma Mulalić Alić, Arijana Galijašević Brkić, Erduana Berberović Mulabdić, Enisa Hundur Hrnjadović, Samira Turalić Ibišević,
Stoje s lijeva:Jasminka Krdžalić Smailbegović, Murisa Hundur Mulasmajić i Amela Kahvić Halilović
Prava radost za djecu tamo pedesetih je bilo sankanje. Zime su bile sa puno snijega, nije bilo televizije, nije bilo automobila i asfalta. Najpoznatija sankališta su bila na Numeri (ul. Enesa Galijaševića-put prema groblju Đonlagička), Krndiji, Smailbegovki i Kapi. Na Smailjbegovki i Kapi se formira ledena površina pa se kao djeca uhvatimo jedan za drugog i to smo nazivali furuna. Moj otac je bio lovac i imao je cipele gojzerice (sa glavama eksera na džonovima) pa sam i ja često bio furunovođa. Dobivali bi veliku brzinu pa smo se jedva zaustavljajući na stepeništu ulaza u Frontu (sada SBER banka). Tu su nas znali loviti milicioneri Nurija i Mehmedalija i ko ima sanke imao je šansu da budu razlupane. Najbolje sanke imao je Mirso i Rujo Bešlagić, a bob Edib Turalić. Sada su usponi smanjeni izgradnjom novih cesta snijeg se brzo skida sa ulica. Nekoliko Tešnjaka je imalo prave skije: Salih i Muhamed Sarić, Hamzalija i Meho Bjraktarević, Neno Jerković, Sulejman Hodžić, Hamdo Galijašević..
Djeca su koristila proščace (parmake),stabljike kukuruza, a pravi sretnici su bili oni koji su umali izhoblane daske sa jarkom i jedan kaiš za bnavlačenje obuće.
Sa table na Gornjoj čaršiji
(Moguće je da neke smrtovnice nedostaju)