Tešanjski dnevnik 1-8.5.2020. godine

Kod nas u Tešnju Korona virus ne popušta. Centar smo epidemije u Federaciji BiH. Ove sedmice je bio dan kada je bilo devet novozaraženih u FBiH, osam iz Tešnja i jedan iz Sarajeva, ispostavi se da je rođeni Tešnjak. Međutim , život teče dalje u gradu i Općini kao da sada nije gora situacija nego kada smo bili zatvoreni u svoje domove. Ovako je bilo i u ratu, kod prvih granata svi smo bježali u podrume, grad bude potpuno pust, a kasnije se čovjek navikne na novonastalo stanje pa se ponaša kao u normalno vrijeme.

U BiH nema mira. Nakon što su premijer Vlade FBiH Fadil Novalić i druga dva optužena u aferi “Respiratori” pušteni da se brane sa slobode, Ministar sigurnosti i koalicioni partner SDA Fahrudin Radončić podnio je neopozivu ostavku, time produbio i onako prisutnu krizu u funkcioniranju vlasti na nivou BiH. U svom listu Dnevni avaz Radončić je dao je detaljno obrazloženje. Ne slaže se politikom SDA kada je u pitanju migrantska kriza i odnosom ove stranke prema aferi “Respiratori”.

Nastavljaju se istrage o javnim nabavkama tokom vanrednog stanja, odnosno stanja nesreće, u Republici Srpskoj, kliničkim centrima u Sarajevu, Mostaru i Tuzli. Izuzima se dokumentacija kako bi se utvrdile eventualno nezakonitosti.

Ustavni sud FBiH osporio odluku o izboru Vlade Tuzlanskog kantona jer u vladi nema Hrvata kao konstutivnog naroda. Izborna je godina i preostaje nam još puno sličnih informacija do novembra kada su zakazani odgođeni lokalni izbori u BiH.

U periodu od 01.06.2020 do 05.06.2020. na evidenciju nezaposlenih osoba Biroa Tešanj prijavilo se 69  osoba od čega je 56 iz radnog odonosa.

Prema podacima Porezne uprave FBiH na dan 31.5. ove godine po prebivalištu broj osiguranika je 513.145, dok je od početka epidemije zabilježen najmanji broj zaposlenih 507.607.

Korona virus

1.6.

U BiH 16 novozaraženih, ukupno 2508, nije bilo preminulih. Svi novozaraženi su iz RS. Od danas su ukinute određene mjere uvedene zbog epidemije. U BiH dozvoljen ulazak građana Hrvatske, Srbije, Crne Gore bez ikakvih ograničenja. Ostali strani državljani mogu ući u BiH samo na poslovni poziv i sa potvrdom da su negativni na Korona viris koja nije starija od 24 sata. Aerodromi u Sarajevu, Tuzli i Mostaru otvoreni za saobraćaj. Od danas u FBiH nije obavezno nošenje zaštine maske na otvorenom. Dozvoljeno javno okupljanje ljudi na otvorenom prostoru do 300 ljudi, a zatvorenom 100, uz dozvoljenu distancu. Prema Odluci Vlade Federacije BiH, 31.05.2020. godine je prestalo stanje nesreće uzrokovane pojavom Korona virusa na području Federacije BiH.

U skladu sa Odlukom Vlade FBiH, Krizni štab Federalnog ministarstva zdravstva je izdao preporuke i smjernice za dalje postupanje stanovništva, pravnih i fizičkih lica u borbi protiv pandemije Korona virusa.

Na području općine Tešanj trenutno je u kućnoj samoizolaciji 210 osoba po rješenju općinskog sanitarnog inspektora. Jučer na analizu nisu slani sumnjivi uzorci. Od početka pandemije Korona virusa iz Tešnja na analizu su ukupno poslana 732 uzorka, a pozitivnih nalaza je evidentirano 70. Trenutno sa područja općine Tešanj je 60 osoba oboljelih od Korona virusa. Od početka pandemije 9 pacijenta sa područja naše općine su oporavljena od Korona virusa.

2.6.

Brazil zabilježio 16 409 novozaraženih Korona virusom pa je ukupan broj zaraženih prešao pola miliona čime je postao druga država u svijetu po broju oboljelih.

Drugi dan zaredom u Hrvatskoj bez novozaraženih i preminulih. Crna Gora dozvolila ulazak stranaca iz zemalja koje nemaju više oboljelih od 25 na 100 000 stanovnika. Nakon ove odluke počeli stizati turisti. Turska ukida ograničenja pa je počeo sa radom veliki bazar u Istambulu u kome radi 3 000 prodavnica sa 30 000 trgovaca.

U BiH 14 novozaraženih, od čega tri u FBiH i jedan preminuli u RS.

Na području općine Tešanj trenutno je u kućnoj samoizolaciji 228 osoba po rješenju općinskog sanitarnog inspektora. Jučer je na analizu poslano 27 sumnjivih uzoraka, a rezultati će biti dostavljeni naknadno.

3.6.

Na području općine Tešanj trenutno je u kućnoj samoizolaciji 228 osoba po rješenju općinskog sanitarnog inspektora. U protekla 3 dana analizirano je 60 sumnjivih uzoraka, od toga 8 uzoraka
je pozitivnih. Svi pozitivni uzorci su u vezi sa poznatim klasterom. Od početka pandemije Korona virusa iz Tešnja je na analizu ukupno poslano 792 uzorka, a pozitivnih nalaza je evidentirano 78. Trenutno sa područja općine Tešanj je 68 osoba oboljelih od Korona virusa.

4.6.

Na Veterinarskom fakultetu, u Laboratoriju za molekulno-genetička i forenzička ispitivanja, izoliran bh.soj Korona virusa iz kliničkih uzoraka ljudi oboljelih od Korona virusa izolaran je prvi bosanskohercegovački soj virusa SARS-CoV-2. U BiH 16 novozaraženih, ukupno 2551, nije bilo umrlih, a oporavljenih 1910. Iz Tešnja novozaraženih 9.

5.6.

Meksiko prestigao SAD po broju preminulih od Korona virusa na dnevnom nivou kada je registrovano 1.092 žrtve. Ukupno je zaraženih 101.238, a preminulih 11.729. U Sjevernoj Makedoniji vraćen policijski sat zbog dodatnog širenja Korona virusa. Policijski sat je uveden u 11 gradova.

U BiH 43 novozaražena, ukupno 2594, preminule su dvije osobe, ukupno 159, a oporavljeno 1910. Iz Tešnja dostavljeno 36 uzoraka na testiranje, nije bilo pozitivnih nalaza

6.6.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), saopćila je da je porastao broj zaraženih u pojedinim državama koje su ublažile mjere zaštite. Hrvatska nema namjeru proglasiti kraj epidemije. Ministar zdravstva je kazao da je Korona virus nova bolest i da se ne znaju sve okolnosti njegovog ispoljavanja te hoće li doći do drugog vala. U Sjevernoj Makedoniji je bio rekordan broj po broju zaraženih-120 osoba. U BiH je evidentirano 12 novozaraženih, ukupno 2594, preminulih nije bilo.

Iz Tešnja dostavljeno 78 uzoraka, 3 pozitivna.

7.6.

Brazil je po broju preminulih nadmašio Italiju i trenutno je registriran broj zaraženih preko 600.000. Španija i Italija uputile zajednički prijedlog EU da se koordinirano otvore granice. Treba imati u vidu da je turizam jedna od najznačajnih privrednih grana ovih zemalja.

U BiH je registriran 31 slučaj zaraze ukupno 2.637. U RS su evidentirana 23 novozaražena osobe.

Iz Tešnja dostavljena 32 uzorka na testiranje, pozitivno 13. Od početka epidemije na testiranje dostavljeno 984 uzorka, pozitivmo 106.

Potpisani ugovori za realizaciju kapitalnih projekata, Faza I u 2020. godini

Nakon provedene procedure javne nabavke, potpisani su ugovori za prvi dio kapitalnih projekata za 2020. godinu u našoj Općini.

Ugovore su potpisali Općinski načelnik mr. Suad Huskić i predstavnici firmi:

Doboj putevi d.o.o. Doboj Jug za projekte:

  • Asfaltiranje puta Hrnjići, faza V, puta Hujduri-Purkovići, puta Garići-Pijeskovac, puta Kikići, u dužini 455 m vrijednosti 49 568,22 KM.
  • Novog puta, nastavak od ulice Hasana K.Pruščaka, puta Teslićka, puta Banovci-Pašići, puta Beširovići-mostić i puta Dom Bedaci-Park u dužini 660 mi vrijednosti radova 90.242,10 KM, -Uređenje sportskog poligona Ljetinić vrijednost radova 12.833,33KM.

AB trans d.o.o. Tešanj  za projekte:

  • Asfaltiranje puta Bukva voda-Osoje, puta Krdžalići-Spahići, puta Križanovići i puta Hasanbašići-Jesenje) dužine 510m i vrijednosti radova 55.107,00 KM.

Geo put d.o.o. Maglaj za projekte:

  • Asfaltiranje puta Ripna, puta Tijesno-mezarje Tuk, ulica Safvet-bega Bašagića i puta Kantići-mekteb Ravne, dužine 650m i vrijednosti radova 65.169, 00 KM.

Hajdić d.o.o. Maglaj za projekte:

  • Asfaltiranje puta Smreče-škola, puta Planje-Mrkotić, puta Hodžina njiva-Husakova voda, Pješačka staza džamija – Kiseljak, dužine 550 m i vrijednosti radova 65.647,53 KM
  • Rekonstrukcija i asfaltiranje puta Zema-Alići i izgradnja Ulice Kose, dužine 346 m, vrijednosti radova 47.361, 60 KM

Arcon d.o.o. Zenica za projeakt:

  • Vanjsko uređenje Doma mjesne zajednice i ambulante Novi Miljanovci, vrijednost radova 33.298,20 KM

Nedjing d.o.o. Tešanj za projekat:

  • Nastavak izgradnje poslovnog objekta za potrebe mjesne zajednice Oraš Planje, vrijednosti radova 13.455,00 KM

Ukupna vrijednost potpisanih ugovora je 432.681, 98 KM


Uređenje izletišta Kiseljak

U toku su radovi na realizaciji ugovora Uređenje pored bazena Kiseljak i Izgradnja pješačke staze na izletištu Kiseljak. Sredstva za finansiranje projekta obezbijeđena su u budžetu Općine, a izvođač radova je firma Tans-putevi doo Doboj Jug. Nadzor nad izvođenjem radova vrši ARH Studio d.o.o Tešanj.


Otvorena benzinska pumpa Madi oil 

Prolazeći, prvi put od pojave epidemije, putem prema Tešanjci primjetio sam da je nekadašnja Kosovčić benzinska pumpa potpuno renovirana i otvorena. Investitor je Madi d.o.o. Prema informaciji iz Madi d.o.o. bemzinska pumpa je otvorena 18.4.2020. godine, a vrijednost investicije je 1,5 miliona KM.

Nastavljena izgradnja zgrade sa stanovima za korisnike kolektivnog smještaja

U Medakovu je nastavljena izgradnja zgrade u koju treba da budu smješteni korisnici kolektivnog smještaja iz Vile. Da podsjetim u Tešanjskom dnevniku za sedmicu 30.10-6.11.2017. godine zabilježio sam svečano otvaranje radova na izgradnji zgrade kome su prisustvovali federalni i kantonalni resorni ministri, direktor Fonda za povratak, koordinatora projekta CEB II, Općinski Načelnika i predstavnika izvođaća radova. Nakon iskopa zemlje radovi su zaustavljeni. Prema nezvaničnim informacijama, izvođać radova je tražio načine da izbjegne izgradnju objekta. U Dnevniku u sedmici od 14-21. 5.2018. godine fotogarfisao i konstatovao sam zastoj u radovima i sigurno kašnjenje za planirano useljenje u novembru iste godine.

Promijenjen je izvođač radova. Podizvođač, novog izvođača radova čije ime još nisam saznao, AB trans upravo radi na iskopu urušene zemlje i nasipanje terena. Nadam se da će ove jeseni korisnici kolektivnog smještaja konačno dobiti pristojan smještaj.

 

Nedim Hodžić učenik generacije gimnazije Musa Ćazim Ćatić

Učeniki generacije gimnazije Musa Ćazim Ćatić je Nedim Hodžić. Imao je odličan uspjeh i primjerno vladanje kroz čitavo školovanje, pri čemu je aktivno učestvovao u realizaciji brojnih projekata, vannastavnih aktivnosti i takmičenjima.

Rođen je 18.5.2001. godine u Zenici od oca Seada i majke Fatime rođene Hukić. Pohađao je Osnovnu školu 1. mart u Jelahu, gdje je bio učenik generacije, 2015/2016. godine. Završio je Nižu muzičku
školu Rešad Kadić. odsjek harmonika. Nakon završetka Osnovne škole upisao je Gimnaziju Musa Ćazim Ćatić, gdje je kontinuirano, od prvog do četvrtog razreda, imao odličan uspjeh i primjerno vladanje. Sudjelovao je u raznim takmičenjima iz oblasti matematike i fizike tokom obrazovanja. Učestvovao je na regionalnom projektu RYCO (Regional Youth Cooperation Office) gdje je Gimnazija Musa Ćazim Ćatić realizirala projekat zajedno sa Gimnazijom Svetozar Marković iz Niša, čiji cilj je bio oživjeti interkulturalnu razmjenu.

Postavljena spomen ploča na Bezimenom visu

Mnogi Tešnjaci koji se sjećaju ratnih dana i neprijateljskih projektila iz topa B1 tenka T-34 postavljnih na koti 602 Bezimeni vis.Granate iz ovih projktila pogađale su: simetrale (na zgradi do benzinske pumpe danas stoji ucrtan jedan “ožiljak”), Bolnicu i ulicu Ali paše Hećimovića gdje su zabilježena grupna stradanja u kojima su poginule tri učenice i izbjeglice iz Doboja.

Saznao sam da su borci samoinicijativno podigli spomen ploču na ovom mjestu. Iskoristio sam nedeljni sunčan dan da obiđem ovo mjesto. Na moju sreću zatekao sam ekipu koja je čistila prostor oko spomen ploiče. U razgovoru sa Šemsom Sejmenovićem dobitnikom ratnog priznanja Zlatni ljiljan saznao sam da je on inicijator, a da su mu se pridružili saborci, stanovnici Raduše i pojedini privrednici. Šemso je učestvovao je u oslobađanju ove kote. Prvi su mu se pridružili Fehro Jašić, Muhidin Sejmenović. Spomen ploča sa jarbolom je postavljena, a kada pribave potrebne saglasnosti imaju namjeru obnoviti rovove i dio tranšea, postaviti maketu topa, obezbediti pogled prema Tešnju i ostalim dijelovima Općine, napraviti nadstrešnicu sa klupama za 40 posjetilaca gdje bi se mogao držati čas historije, parking na prilazu.

Zamolio sam one koje sam zatekao da napravimo zajedničku fotografiju:

S lijeva: Muharem Artuković, autor Dnevnika, Šemso Sejmenović, Ahmed Artuković (sin Muharemov), Ramo Artuković, Hamid Agić i Fehro Jašić

Bio je dan lova pa je Šemso sa lovačkom puškom

Foto zabilješka


Na regionalnom putu R474 putu Novi Šeher Prnjavor u Mekišu u toku su radovi na sanaciji klizišta

Stare fotogarfije


Učenici I b razreda Niže realne gimnazije u Tešnju 1952. godine.

Prvi red s lijeva:Sajda Ahmetagić, Nimeta Mahmutefendić, Sejda Ajanović, Nasiha Hukić, Zineta Brkić, Dževahira Bajraktarević i Ifeta Mehinović

Drugi red:Hakija Kulenović nastavnik, Milenko Jukić nastavnik, Hamdija Kulenović nastavnik, Milovan Pavličić nastavnik, Fadil Silajdžić i Rešad Bajraktarević

Treći red: Mehmedalija Smailbegović, Vid Ranković , Milan Novaković, Velid Smailbegović, Dušan Mitrović, Dragoljub Kikić, Ibrahim Ćehajić, Ilija Tucaković, Jozef Švajger, Numan Prnjavorac.

Četvri red:Aziz Turalić (Dervišević), Vahidin Kantić, Edib Turalić, Izet Salkičević, Adem Smailbegović, Edhem Kerić, Mustafa Bosnić, Fuad Deljkić, Adil Hotić, Edvard Urlih.

Jozef Švajger i Edvard Urlih su djeca iz Doma za ratnu siročad u Tešnju. Aziz Dervišević je u prvom razredu imao prezime Turalić po prezimenu skrbnika, a kasnije po saznanju dobio je svoje rođeno prezime.

Jasmin Mandžukić je pripremio knjigu  Državni dječiji dom Tešanj
1946-1959. godine. Ustupio mi je jedan odlomak iz knjige, sjećanja Franje Besemera, koji govori o djeci ratnoj siročadi njemačkog porijekla.

Poslije ukidanja koncentracijskog logora u Knićaninu formirano je 1948. godine prihvatilište u Žitištu kod Zrenjanina. Tu se skupilo oko hiljadu djece njemačkog porijekla, različitog uzrasta. Podjelili su nas po uzrastu (razdvojili su brata i mene)  i zatim uputili u Sloveniju, Hrvatsku, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu. Ja sam sa 160 djece upućen u Sarajevo, gdje smo ostali do septembra 1948. godine. U jesen iste godine manja grupa nas djece njemačkog porijekla upućena je u Tešanj. Iz Sarajeva smo putovali vozom “Ćirom” i u toku noći stigli u Jelah, odakle smo pješice ujutro stigli u Tešanj. Kao i veći broj druge djece, sa deset i više godina, upisani smo u prvi razred osnovne škole u Tešnju

(Fotografija Zinete Husremović. Identifikacija Zineta i Edib Turalić)

Sa table na Gornjoj čaršiji 
O Husein Galijasevic

Komentariši