Tešanjski dnevnik 13-20.05.2013. godine

husein

Javna tribina pod nazivom „Predslavenski korijeni Bošnjaka“

U organizaciji CKO održana je Javna tribina pod nazivom „Predslavenski korijeni Bošnjaka“ Tračani i Goti u srednjovjekovnoj Bosni. Učestvovao je prof. dr. Ibrahim Pašić, autor knjiga „Tračko ime Bosne“ i „Gotizmi i Ilirizmi u Kulinoj povelji“. Tokom tribine profesor je iznio metode historijiskih istraživanja od lingvistikih, preko arheološki do DNK metoda. Dokazivao je svojim istraživanjima da u Bosni svoje korjene imaju i Tračani i Goti za razliku od do sada zastupanih stavova o isključivo slavenskom porijeklu Bošnjaka.

Dr. Pašić kroz svoje djelo dokazuje Tračko porijeklo imena Bosna. Historija Bosne je iznevjerena od mnogih. Jedni su smatrali da će svojim dolaskom islam sam po sebi potrti ono ispred i učiniti beznačajnim. Sa druge strane pojedini historičari Bosni daju isključivo slavensko ili katoličko biće. Profesor je elaborirao i brojne historijske falsifikate.

U predstavljanju učesnika tribine prof. dr. Pašića, Amir Brka je citirao prof. dr. Omera Ibrahimagića:

Vrijednost knjiga „Tračko ime Bosna“ i „Gotizam i Ilirizam u Kulinovoj povelji“ toliko je velika da ćemo ubuduće učiti historiju od Ibrahima Pašića, a do sada smo je učili  do Ibrahima Pašića.

Prof. dr. Ibrahim Pašić i direktor Centra za kulturu i obrazovanje Amir Brka

Profesor je najavio nastavak istraživanja Gotskog prisustva u Bosni posebno u Krajini, a ima namjeru istraživati i u Tešnju kome je posvetio nekoliko lijepih riječi na početku svog izlaganja zbog odnosa prema kulturi.

Salih Sarić

Neki ljudi ostave iza sebe tragove na koje će nailaziti sljedeće generacije i spominjati ih. Jedan od njih je i Salih Sarić dugogodišnji predsjednik Skupštine  Općine Tešanj. Pored onih koje je načinio, u timu sa drugim, na polju materijalnog jačanja općine Salih je ostavio duboke tragove i u kulturi Tešnja. Zaslužan što danas u okviru Opće biblioteke u Tešnju imamo i bogatu biblioteku Hamida Dizdara. Zaslužan je i za izgradnju zgrade Doma kulture u Tešnju. Knjiga je našla svoje mjesto i na grbu njegovog grada, ali po njegovoj želji i kao nišantaš na mjegovom mezaru. Dokument kojim predsjednik općine odaje  priznanje Maku Dizdaru povodom proslave 90 godina od rođenja Muse Ćazima Ćatića, pokazuje njegov odnos prema našim velikim pjesnicima.

 

Muzikanti

Utorak i petak su dani kada se u Tešnju pojave oni koji traže pomoć. Ovaj put ne mislim na one koji prose. U zadnje vrijeme pojavljuju se, obično žene, koje traže pomoć za oboljelo dijete. Nose u foliju zamotani papir na kome je fotografija i tekst koji rijetko ko čita. Djetetu je potrebna pomoć liječenja u inostranstvu.  Iznos za liječenje je  od desetina do stotine hiljada maraka. Novac traže od prolaznika za kafanskim stolovima ili po kućama. Zaista ih je u zadnje vrijeme sve više. Uvijek se javlja pitanje da li im je zaista potrebna pomoć ili zloupotrebljavaju nesretne ljude, jer ih ne poznajemo i nismo čuli niti pročitali za bolest tog djeteta. Činjenica je da neko kome trebaju stotine hiljada maraka neće riješiti problem dobivajući marku ili dvije.

Međutim, u protekli petak se pojaviše neki sasvim novi ljudi, ali bez folije nego sa muzičkim instrumentima. Oni sviraju i očekuju za to neku marku. To su Romi muzikanti. E, to može. Razveseliše malo penzionerske duše i svi se mašiše za džepove. Vrijedi marke.

Muzikanti pred Gradskom kafanom penzionera

 

Međunarodni dan muzeja

Povodom Međunarodnog dana muzeja i Evropske noći muzeja u organizaciji Muzeja Tešanj održane su prigodne manifestacije. Otvorena je izložba „Kerani i tkani predmeti s motivima tešanjskog kraja“, a 18. maj je bio dan otvorenih vrata Muzeja Tešanj, posjeta Starom gradu i Eminagića konaku.

Nakon otvaranja izložbe proglašeni su i pobjednici najboljih literarnih radova na temu humanizma.

Izložene radove tkanja i keranja uradili su polaznici edukacije u obnovi starih zanata koje su provele edukatorke Alija Kruško iz Šija za tkanje i Edina Brka za keranje. Polaznicima edukacije dodjeljene su potvrde za uspješno obavljenu edukaciju. Cilj ove aktivnosti je obnova starih zanata, a zatim i plasiranje proizvoda putem prodavnice suvenira. Tako da bi ova aktivnost imala i svoju ekonomsku dimenziju.

Nagrade za najbolje literarne radove na temu humanizma osvojili su:

Prvo mjesto i nagradu od 1000 KM osvojila učenica Gimnazije Naida Skula, drugo mjesto i nagradu u iznosu od 300 KM  osvojila je Maida Kahrimanović iz Srednje mješovite škole i treće mjesto i nagradu od 100 KM osvojio je Kenan Kruško iz Srednje tehnička škola iz Tešnja. Ocjenjivani su i radovi pristigli iz općina Usora, Doboj Jug i Maglaj. Nagradu od 100 KM dobila je učenica Gimnazije iz Maglaja Armina Hrnčić (usput i ona ima korjene iz Tešnja jer je praunuka rahmetli Hase Ajanovića iz Tešnja). Sredstva za nagrade obezbjedio je prof. dr. Besim Prnjavorac.Učenici Muzičke škole pri Osnovnoj školi Rešad Kadić izveli su muzički program.

Alija Kruško i Edina Brka

Kerani radovi

Učesnici u muzičkom programu

 

Izviđačko takmičenje „Majski susreti“ Tešanj 2013

IZVIĐAČKI„MAJSKI SUSRETI “Tešanj2013

Tešanj je danas bio izviđački grad.Rijeke mladih iz raznih mjesta BiH slile su se u Tešanj  onako kako to samo izviđači znaju .Grad je dočekao razdraganu mladost spreman da  ukaže gostoprimstvo  kako dolikuje izviđačima.Dvadeset sedam ekipa je pokazalo svoje umijeće  u više izviđačkih disciplina kao što su:Čvorologija,Signalizacija(semafor),Putni znakovi,Panoramski snimak,Prva pomoć,Poligon spretnosti,te Test općeg i izviđačkog znanja.

Takmičenje je otvorio mr.Suad Huskić,općinski načelnik,te prigodnim obraćanjem  zaželio svim takmičarima dobre rezultate,da se ugodno osjećaju u Tešnju,sa željom da se ponovo vidimo i narednih godina.

Gosti su prisustvovali i činu otvaranja nove knacelarije u Tešnju koja je tešanjskim izviđačima jako nedostajala u njihovom radu.Nakon toga učesnici  takmičenja te drugi gosti obišli su tešanjsku gradinu,Eminagića konak,staro jezgro grada i druge znamenitosti Tešnja

Takmičarska komisija (sastavljena od domaćina i gostiju)imala je mnogo posla te je proglasila i rezultate takmičenja kako slijedi:

1.mjesto ekipa „IKARI“ Odred izviđača „Stari grad“ Mostar

2.mjesto dijele:ekipa „BIJELO DUGME“ Odred izviđača „Safet Ribić“ Nemila

                           : ekipa „SUNSHINE“ Odred izviđača „Crni vrh“ Tešanj

3.mjesto:ekipa „KULINA“ Odred izviđača „Vrba“Doboj Istok

Detalji sa izviđačkog takmičenja

 

Tošk se bori za opstanak

Dugo nisam bio na fudbalskoj utakmici Toška. Smajo Vilašević mi ispriča da se Tošk bori za opastanak i da je glavni golgeter Osman Nuhanović unuk Muharema. Nisam ga dugo vidio i iznenadio sam se da dijete igra fudbal i još daje golove. Odem na utakmicu. Publike malo, a nijednog igrača ne prepoznah. Sve neka djeca. Bili su bolji i ne igraju loše, ali se osjeti da su još nejaki za bolje rezultate. Talenta ima. Pobjediše 2:0.

Velika radost mladih igrača Toška nakon  prvog gola

 

Stare fotogarfije

Stoje s lijeva: Hasnija Smailbegović, Zejna Livnjak, Adila Mulabdić, Ćamila Ajanović,  Sadika Hukić, Edina Mulabdić, Melva Somun i Tima Smailbegović

Sjede: djeca Vahdeta Smailbegovića sa nanom Nazuragincom Smailbegović, Zlata Ruštić, Hata Smailbegović, Mina Fatmina, Havica Pobrić, Zaimaginca Smailbegović, Nisveta Ajanović sa sinom Mehom i Hasinica Hadžihasić sa unukom Senom Hundur.

Sa table na Gornjoj čaršiji

 

HUSEIN GALIJAŠEVIĆ

O Husein Galijasevic

Rođen je rođen 17.4.1945. godine u Tešnju od oca Mahmuta i majke Zekije rođene Hodžić.

Osnovnu školu završio u Tešnju, a Mašinsku tehničku školi u Tuzli. Mašinski fakultet završio u Sarajevu.

Nakon završetka srednje škole kao stipendista radio dva mjeseca u Trudbeniku iz Doboja, da bi sa stipendijom iste firme nastavio obrazovanje u Sarajevu.

Po završetku studija radio u Trudbeniku oko 6 mjeseci, otišao u JNA i nakon povratka počeo raditi u Pobjedi Tešanj.

U Pobjedi radi na poslovima: samostalnog konstruktora pumpi za vodu, glavnog konstruktora pumpi i prečistača, šefa službe razvoja, glavnog inžinjera proizvodnje, tehničkog direktora i direktora Fabrike pumpi i hidraulike (OOUR-a), direktora razvoja Fabrika pumpi i hidraulike Pobjeda d.d., rukovodioca projektne grupe ISO 9000.

Obavljao je poslove stručnog saradnika u Minstarstvu industrije i energije i pomoćnika Ministra namjenske proizvodnje za tehniku Republike BiH

Početkom 1997. godine imenovan je na funkciju pomočnika Ministra odbrane Federacije BiH za namjensku proizvodnju. Prije penzionisanja 2007. godine bio je stručni savjetnik u Ministarstvu odbrane FBiH.

Bio je predsjednik Upravnog odbora Centra za kulturu i obrazovanje u Tešnju.

Napisao je dvije monografske knjige:Pobjeda 1954-2014-vizija, znanje, hrabrost i Lovačko društvo "Kiseljak" Tešanj 1921-2011. Desetu godinu piše Tešanjski dnevnik.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *