Sedmicu je obilježio Kurban Bajram. Vjernici koji su otišli na hadž imali su problema u odlasku, a posebno i u povratku, pa su članovi porodica i prijatelji svakodnevno pratili iz štampe termine povratka. Zadnja informacija pred zaključenje Tešanjskog dnevnika je da će 259 hadžija iz BiH i Sandžaka, oni koji su bolesni ili imaju poslovne obaveze, doletjeti 28.8., a ostali 6,7 i 8. septembra.
Voće je rodilo kao rijetko kada. Grane se lome, a mnogi vlasnici voćnjaka imaju teškoće da iskoriste ovako bogat rod. Prave se pekmezi (održavamo naziv pekmezari), džemovi, sokovi i rakija. Kvalitet voća je raznolik. U voćnjacima koji se ne održavaju plodovi su različite veličine od onih najsitnijih do krupnih, ima dosta opadanja posebno tamo gdje je bilo sitnog grada, a tamo gdje je grad opustošio i nema više voća (Vukovo, Ljetinić idr.)
Neka stabla su izgledala kao radiš (poredane trešnje sa palicama u rasječen kratki štap)
Izborna lista je objavljena i u dnevnom listu Avaz. Isti se prelistava i komentarišu se, uglavnom, kandidati iz Općine i oni dugogodišnji poslanici iz vrha vlasti.
Kurban Bajram
Pred Kurban Bajram, Tešanj je bio veoma živo mjesto. Automobili su se kretali sporije od pješaka, a ulice, velike trgovine, ugostiteljski objekti su bili puni. Klanje i distribucije kurbana bila je otežana zbog pojave bolesti stoke bruceloze koja se prenosi i na ljude. Islamska zajednica je dala posebnu instrukciju. Upravo zbog toga udruženje žena Naša porodica, poslije toliko godina, prvi put nije organizirala distribuciju kurbana porodicama sa područja Srebrenice i Bratunca. Zato je veliki pritisak bio na Medžlis IZ-e koji organizira prikupljanje i dostavu kurbanskog mesa Prihvatnom centru Duje u Klokotnici – općina Doboj Istok. Prošle godine ovoj ustanovi je isporučeno preko 12 tona kurbana, a ove godine sigurno preko 20 tona, vjerovatno duplo više nego prošle godine. Ponuda je bila i veća, ali kapaciteti hladnjača u Klokotnici nisu mogli prihvatiti veću količinu.
Nikad više automobila i ljudi u glavnoj ulici
Inače vjernici su i ovaj put ispunili džamijske prostore na bajram-namazu, obišli mezarluke, familiju i prijatelje.
Bajramski koncert Omladinskog ansambla
Na platou ispred Centra za kulturu i obrazovanje Omladinski ansambl (OAT), održao je veliki bajramski koncert pod nazivom Selamimo Mekku i Medinu.
Soliste je pratio Veliki orkestar pod rukovodstvom Nusreta Salkanovića i Damira Galijaševića.
Nastupili su sljedeći solisti OAT: Nermin Handžić, Selma Plančić, Avdo Škokan, Adelisa Krdžalić, Irma Katić, Adna Smailbegović, Nedžad Hasanbašić, Selma Ahmetagić, Sadžida Hafizović, Alen Kotorić, Almija Krdžalić, Merisa Muminović, Harun Ćostović, Ajna Krdžalić i Ajna Kruško.
Gosti koncerta su bili: Mensura Bajraktarević, Hamid Ragibović Besko, Nejra Brka, hor Avdipaša i Adnan Kotorić.
Program su vodili i u njemu učestvovali glumci i naratori Faketa Salihbegović Avdagić i Mugdim Avdagić.
Posjetiocima se obratio i glavni imam Fuad ef. Omerbašić. Uz bajramsku čestitku kazao nekoliko riječi i o Kurban Bajramu i žrtvovanju općenito.
Izbori 2018
Prikupio sam kandidata na sljedećim, Općim izborima i za dvije preostale stranke.
PDA BiH (Pokret demokratske akcije BiH)
Zastupnički parlament Federacije BiH
- Hamza Hotić (1)
- Mehmed Mehičić (9)
Skupštima Ze-Do kantona
- Nedžad Artuković (3)
- Jasna Kepić (5)
- Ernes Ćostović (25)
A-SDA (A Stranka demokratske akcije)
Parlamentarna skupština BiH
- Muhibija Đogić (6)
Zastupnički parlament Federacije BiH
- Lejla Kurdić (2)
- Elvir Čamdžić (7)
Skupštima Ze-Do kantona
- Fahir Solo (4)
- Saldin Kruško (13)
- Amir Šaranović (19)
- Edin Mahmutović (22)
Napomena:Stranka A-SDA na listi za Parlamentarnu skupštinu BiH i Zastupnički dom Federacije BiH nastupa pod nazivom: A-SDA za evropsku Bosnu i Hercegovinu-zajedno, a na listi za Skupštinu Ze-Do kantona pod nazivom A-SDA za evropsku BiH
Stranke
Na predstojećim Općim izborima u BiH u Tešnju će se pojaviti po prvi put i dvije nove stranke A-SDA OO Tešanj i PDA OO Tešanj. A-SDA je učestvovala na općinskim izborima 2016. godine, a PDA se pojavljuje po prvi put na izborima.
Obje stranke formirali su bivši kadrovi SDA koji su bili nezadovoljni vođenjem politike u ovoj stranci. U suštini imaju istu ideološku matricu kao SDA, ali se ne slažu u vođenju politike po određenim pitanjima ili načinom vođenja, te nastoje kroz političko organiziranje promjeniti odnos.
A-SDA
Formirana 16.11.2015. godine. Učestvovala je na Općinskim izborima 2016 i osvojila dva vijećnička mjesta čime je ušla u rang stranaka, iza SDA i SDP-a, a uz SBiH i BPS. Predsjednik stranke je od osnivanja Fahro Solo. U razgovoru me predsjednik Solo upoznao sa opredjeljima i rezultatima stranke:
- zalažu se za evropski put BiH,
- otvoreni su za građane svih nacionalnosti,
- angažuju mlade i obrazovane ljude. Od njihovih osam kandidata na izborima 5 su magistri, profesori, nastavnici….,
- žele efikasniju administraciju i brže reaagovanje na zahtjeve građana,
- podržavaju boračku populaciju u njihovim zahtjevima,
- otvoreni su za razgovore sa svim strankama, daju poziciji podršku ukoliko se radi o dobrim rješenjima za građane.
U stranci smatraju da su doprinijeli rastu općinskog budžeta i realizaciji kapitalnih projekata. Svojim inicijativama uticali su na ukidanje takse za vodu u Pousorju, lociranje pilićarnika dalje od naseljenih mjesta i drugo. Danas imaju blizu 1000 registrovanih članova.
Pomažu mladima organizacijom kurseva iz informatike obzirom da imaju i prostor i stručne svoje članove . Jedina su stranka koja ima svoju kancelariju u Jelahu.
Fahro Solo je rođen 1977. godine u Tešnju. Nakon osnovne škole završio je Mašinsku tehničku školu. Vlasnik je i direktor firme Solo d.o.o. koja se bavi auto otpadom. Poznat je i kao pčelar sa 25 godišnjim iskustvom, Aktivan je i kao sportista u fudbalu i ribolovu. Igrao je utakmicu za državni fudbalski tim veterana u Turskoj.
PDA (Pokret demokratske akcije)
Osnivač stranke PDA je Mirsad Kukić bivši istaknuti član SDA . Nakon razlaza sa Bakirom Izetbegovićem formirao je navedenu stranku i danas ima najveći broj pristalica u Tuzlanskom kantonu i Kaknju. Stranka PDA ima svoju osnovnu organizaciju u Tešnju od juna mjeseca ove godine. Predsjednik stranke je Hamza Hotić.
Programska orijentacija stranke u odnosu na SDA razlikuje se u pristupu sljedećim pitanjima:
- razvoj usmjeriti tako da se obezbjedi regionalna ujednačenost,
- poresku politiku usmjeriti ka oporezivanju luksuza,
- ispunjenje zahtjeva boračke populacije.
Općinski IO broji 12 članova. Predsjednica Asocijacije žena je Jasna Kepić.
Hamza Hotić je rođen 1976. godine u Tešnju. Nakon osnovne škole završio je Srednju matematičko-fizičko-računarsku školu, a zatim i Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu, smjer Međunarodna ekonomija. Obavljao je poslove direktora firme Bošnjak auto Zenica, finansijskog direktora u Koteks d.o.o. gdje danas obavlja poslove direktora proizvodnje. Obavljao je dužnost predsjednika MZ Dobro Polje Mekiš preko 6 godina, a predsjednika KK Gradina 8 godina.
Gradska jezgra ponovo gubi svoje stanovnike
Gradska jezgra je u vremenu od prije oko 100 godina gubila svoje stanovništvo. Bio je to rezultat ekonomskih prilika, kada je Tešanj, uvođenjem novih saobraćajnica, postao periferija privrednog i administrativnog života. Tako je 1907. godine imao 6.714 stanovnika da bi 1921. godine imao 2.975. Od 249 domačinstava, 43 kuće su prazne, 8 vlasnika živjelo je u drugom dijelu grada, 14 ih je odselilo na selo (podaci iz Domovnice 1910-1930).
Danas kada su ekonomske prilike daleko povoljnije u odnosu na najveći dio BiH događa se pražnjenje kuća od domicilnog stanovništva. Popunjavanje kuća stanovništvom sa strane je sporadično.
Prošao sam ulicama Hamzalije Ajanovića, Tabacima i Enesa Galijaševića koje čine jezgro stambenog dijela starog grada i zabilježio sljedeće:
- Kuće u kojima niko ne živi
Ovakvih kuća je 19. Među 19 praznih kuća vlasnici, obično nasljednici, njih 16 žive van Tešanja. Većim dijelom kuće su stare i očito za njih nema interesa ili mogućnosti za prodaju. Vlasnici 4 nove ili novije kuće žive u inostranstvu i samo kraći period, obično ljeti borave u njima. Takođe postoje kuće gdje vlasnici stanuju u drugim dijelovima grada u novoizgrađenim zgradama.
U kućama s lijeve strane živi 18 osoba starijih od 68-90 godina, jedna mlađa porodica sa tri člana i jedna starija sa četiri člana
- Kuće sa jednom ili više osoba starim između 55 i 90 godina
Ovakvih kuća je 31. U njima stanuju starije osobe, jedna, dvije ili tri gdje je više onih sa preko 70 godina. Djeca su riješila svoja stambena pitanja u drugim dijelovima grada ili u prigradskim naseljima ili u drugim dijelovima BiH, pa i u inostranstvu. Nakon njih kuće će vjerovatno ostati prazne.
- Mlađe porodice sa dva ili jednim članom koji su rođen u jednoj od mahala
Ovakvih kuća je 7.
- Doseljenici
Pet porodica su doseljenici, koji su kupili kuće ili su korisnici stanova institucije.
- Porodice sa jednim ili oba roditellja je 14, iznajmljenih kuća 7
Zašto se to događa u vrijeme kada tešanjska općina bilježi veoma dobre rezultate u privređivanju, natalitetu i jedna je od najboljih sredina u BiH sa stanovišta ekonomskih uslova za život (iako i iz Tešnja postoji jaka migracija prema Zapadu kao i iz drugih razvijenih sredina)?
Sociolozi bi mogli pronaći odgovore na ovakvo stanje. Jedan od razloga su svakako promjene koje je proizveo razvoj društva, a prema kojima čaršijske sredine više nisu atraktivne za življenje. Kvalitetna infrastruktura i potrebe građana dostupne su na većem dijelu općine. Migracije iz najzabačenijih naseljenih mjesta idu prema glavnim općinskim komunikacijama. Prave se lijepe, komforne kuće, ali i okućnice koje posebno ljeti imaju svoju prednost u odnosu na stješnjene gradske kuće. Komunikacije, kako putne tako i one elektronske dostupne su takođe na cijelom dijelu općine. Skoro da je isplatnije na roditeljskoj zemlji u okolini praviti kuću iz temelja nego staru rušiti i praviti novuu Čaršiji.
Djeca su, posebno poslije rata, obezbjeđivala egzistenciju u velikim mjestima (najveći broj Tešnjaka na iftaru u Sarajevu, njih 105, potiče iz gradske jezgre).
Stare fotografije
Dugogodišnji generalni direktori Pobjede Faruk Smailbegović i Mehmedalija Husremović
Sindikalni aktivisti: Prvi s lijeva Marko Rajkovača, a treći Hamzalija Bajraktarević
Sa table na Gornjoj čaršiji